Hoşgeldiniz.

Ebu hanife'nin kısaca hayatı , Ebu hanifenin kısa hayatı Ebu Hanife : (asıl adı: Numan bin Sabit) 699 yılında Kufe’de doğup , 767'de Bağdat'ta öldü.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 211      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ebu Hanife'nin Kısaca Hayatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ebu hanife'nin kısaca hayatı,
  Ebu hanifenin kısa hayatı


  Ebu Hanife : (asıl adı: Numan bin Sabit) 699 yılında Kufe’de doğup, 767'de Bağdat'ta öldü. Ehl-i sünnet itikadının lideri kabul edilir. Hanefi Mezhebinin kurucusudur. Müslüman inancında olanların % 45-50'i Hanefi mezhebindedir.

  Küçük yaşta Kuranıkerim'i ezberlemiş ve Arapça’nın inceliklerini öğrenmiştir. Gençliğinin ilk yıllarında başta Enes bin Malik olmak üzere birçok sahabiyi görmüş, onlardan hadis dinlemiştir.

  Hocası Hammad’ın dersine devam ettiği sırada sık sık Hicaz’a gidip Mekke ve Medine’de çoğu Tabiinden olan âlimler ile görüşür, onlardan hadis rivayeti dinler ve fıkıh müzakereleri yapardı. Ehlibeytten Zeyd bin Ali ve Muhammed Bakır’dan ilim öğrendi.

  Tasavvuf bilgilerini Muhammed Bakır, ondan sonra da İmam Cafer-i Sadık'tan öğrendi.

  İmamı Azam, İslam dinine yaptığı hizmetleriyle İslamiyet’i iman, amel ve ahlak esasları olarak bir bütün halinde insanlara yeniden duyurmuş, şüphe ve bozuk düşüncelere sahip olanlara cevaplar vermiş, önce itikatta birlik ve beraberliği sağlamış; ibadetlerde, günlük işlerde İslam fıkhının esaslarını ve şeklini tespit etmiştir.

  İşte İmamı Azam Ebu Hanife, ileri düzeyde yöntemlerle yaptığı uzun çalışmaları ve içtihadı neticesinde çözdüğü ve bir araya getirdiği fıkıh (hukuk) bilgileri ile Müslümanların ibadetlerinde ve diğer işlerinde İslamiyet'e doğru bir şekilde uymak için takip edecekleri bir yol gösterdi ve bu yola “Hanefi Mezhebi” denildi.

  Ebu Hanife, talebelerine verdiği dersleri mükemmel bir yöntemle yürütürdü. Bir taraftan fıkhın eski olaylara ait bilinen hükümleri anlatılır ve müzakere yapılır, diğer taraftan yeni olaylara ait hükümler bulunurdu. Geçmiş ve yaşanmakta olan olayların hükümleri karara bağlanırken, bunlara benzeyen veya aynı cinsten olup da gelecekte meydana gelebilecek olaylara ait hükümler de araştırılıp bulunurdu.

  İmam-ı Azam, fıkıh ilmini ilk defa branşlara ayırıp her branşın bilgilerini ayrı ayrı toplamış, usuller koymuştur

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Allah razı olsun çok saol 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  birazcık kısa olmuş ama gene de güzell


 5. Kayıtsız Üye

  aradığım şey burada


 6. Kayıtsız Üye

  en güzel anlatımı bu sitede buldum saolun


 7. Kayıtsız Üye

  süpersiniz


 8. Kayıtsız Üye

  harika çok şime yaradı müthişsiniz teşekkürler


 9. Kayıtsız Üye

  bence çok güzel anlatıyorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr


 10. adamkıngoğrenci

  bn imam azam ebu hanıfenın veya baskasını forumlorddan buluyom forumlord yıne sasırddı saol forumlord admını saol


 11. Misafir Üye

  imamı azam ebu hanife çok iyi anlatılmış çok saolunn


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.