Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

MÜZELERİN , MÜZELERİMİZİN TARİHİ , GELİŞİMİ , ORTAYA ÇIKIŞI Yüzyıldan fazla bir geçmişi olan Türk müzeciliği ilk zamanlar yalnız İstanbul’da ve belirli bir kesime seslenirken

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Müzelerin, Müzelerimizin Tarihi, Gelişimi, Ortaya çıkışı

  Sponsorlu Bağlantılar
  MÜZELERİN, MÜZELERİMİZİN TARİHİ, GELİŞİMİ, ORTAYA ÇIKIŞI


  Yüzyıldan fazla bir geçmişi olan Türk müzeciliği ilk zamanlar yalnız İstanbul’da ve belirli bir kesime seslenirken sonradan yurt düzeyine yayıl mıştır. Bugün çağdaş batılı müzelerle boy ölçüşecek düzeye erişmiştir. Uzun bir süre camilerde, medreselerde, yıkık binalarda çeşitli zorluklarla müzeciliğimizi sürdüren Anadolu'nun müzecilerine bugün çok şey borçlu olduğu-muzu belirtmeliyiz.

  Eski ve yıpranmış müzelerimizin yerine kültür birikiminin zengin olduğu il ve ilçelerde yapılan yeni modern müzelerimiz o kadar çoğalmıştır ki ülkemizi ziyaret eden yabancı turistler bile bu gelişmeyi şaşkınlıkla karşılamaktadırlar. Bu çoğalma Türkiye'de turizmin gelişmesine bağlanabilir.. Ya da kalkınma harekelerinin normal sonucu olarak kabul edilebilir.

  Devletin bunca katkı ve ilgisine rağmen halkımızın müzelere olan ilgisi üzülerek belirtelim ki aynı oranda olmamıştır. Özellikle büyük müzelerimizde yerli ziyaretçi sayısı yabancılardan çok az olmuştur. Bunun nedenleri arasında on beş, yirmi yıl öncesine kadar özellikle Anadolu müzelerinin elverişsiz yapılarda ve tamamen bir depo görünümünde olmaları ve bu duru mun insan üzerinde yarattığı kötü iz olabilir. Durum şimdi öyle değildir.

  Müzeler artık geçmişle aramızda kültür köprüsü kurulan eğitim yerleri olmuştur. Günümüzden yüzlerce yıl önce yaşamış insanların kültürleri, yaşa yış biçimleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Müzeler yalnız geçmişteki kültür varlıklarının sergilendiği yer değil, aynı zamanda Etnografya, fen, doğa ve folklor müzelerinde yakın geçmişin sanat ve zeka ürünlerinin ortaya konduğu yerlerdir.

  Müzelerimizin görevlerinden biri kültürel varlıkları korumak ise diğeri eğitimdir.

  Polonya’daki bir müzenin önündeki şu yazı müzenin önemini çok güzel açıklıyor «Geçmiş, gelecek içindir»


  Sabahattin TÜRKOĞLU


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türkiye’de Kadın Haklarının Tarihi, Gelişimi, Ortaya Çıkışı, Kronolojisi Hakkında Bi
 3. Madenciliğin Tarihi, Gelişimi, Ortaya Çıkışı, Tarihçe
 4. Felsefenin Tarihi, Ortaya Çıkışı, Gelişimi, Tarihçe
 5. Hayvanat Bahçesi Tarihi, Ortaya Çıkışı, Gerekliliği
 6. Dünya Barış Gününün Tarihi, Ortaya çıkışı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri