Hoşgeldiniz.

Cahilliğin Yol Açtığı Tehlikeler Nelerdir , Cahilliğin Yol Açtığı Tehlikeler Hakkında Bilgi Kuran’ı kendi çarpık ve cahil akıllarıyla değerlendiren insanlar yalnız ca kendi fikirlerini beğendikleri

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Cahilliğin Yol Açtığı Tehlikeler Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Cahilliğin Yol Açtığı Tehlikeler Nelerdir,
  Cahilliğin Yol Açtığı Tehlikeler Hakkında Bilgi

  Kuran’ı kendi çarpık ve cahil akıllarıyla değerlendiren insanlar yalnızca kendi fikirlerini beğendikleri için, müminlerin yönlendirmeye çalıştığı Kuran ahlakına uygun olan tavra uymazlar. Kısa bir süre sonra ölecekleri ve dünya hırslarına kapılmanın nasıl akılsızca bir tavır olduğu kendilerine anlatılsa dahi yine de yanlış yolda olduklarını kavrayamazlar. Oysa kendi akıllarına uyarak yaptıkları eylemlere baksalar ve müminlerin hayatıyla kendilerininkini kıyaslasalar, ne kadar yanlış bir yolda olduklarını görebilirler. Ancak bu kıyası yapamamaları ve içinde bulundukları durumu fark edememeleri de akılsızlıklarının bir başka yansımasıdır.

  Müminler, dünya hayatındaki imtihanın sırrını kavradıkları için, Allah’ın izniyle dünyaya ilişkin hırslara kapılmazlar. Bu güzel ahlakları nedeniyle Allah, ahirette cenneti uman müminleri, dünyada da çok rahat ve huzurlu bir şekilde yaşatır. Huzurun mal, para, güzellik, mevki gibi dünya hırslarıyla elde edilebileceğini sanan kişiler ise, çektikleri azabın çeşitliliğiyle ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduklarını ortaya koyarlar. Bu azap parayla yok edilebilecek gibi de değildir. Allah iman etmeyenlere sevgiyi, mutluluğu, huzuru ve merhameti yaşatmadığı gibi, çektikleri sıkıntıyla, kederle ve öfkeyle azaplarını dünyada kat kat arttırır. Üstelik bu sadece kısa süreli dünya hayatında yaşadıkları azaptır. Allah, iman etmekten yüz çeviren, akıllarını beğenen ve nefislerinin arzuları peşinde koşup şeytana uyan insanlara sonsuza kadar cehennem azabını yaşatacaktır. Bu gerçek bir ayette şöyle bildirilmiştir:

  "Ona: "Allah'tan kork" denildiğinde, büyüklük gururu onu günaha sürükler, kuşatır. Böylesine cehennem yeter; ne kötü bir yataktır o." (Bakara Suresi, 206)

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.