Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Peygamber imiz , büyüklere nasıl davranırdı Din imiz insan ilişkileri hakkında pek çok güzel kural ortaya koymuş ve bunlar Peygamber imizin şahsında en güzel uygulamasını
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 25      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Peygamberimiz, büyüklere nasıl davranırdı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamberimiz, büyüklere nasıl davranırdı

  Dinimiz insan ilişkileri hakkında pek çok güzel kural ortaya koymuş ve bunlar Peygamberimizin şahsında en güzel uygulamasını bulmuştur. Buna göre küçükler büyüklerine saygılı davranmalı, büyükler de küçüklere sevgi ve şefkatle yaklaşmalıdır.

  Büyüklere saygılı olmak denilince aklımıza öncelikle anne-babamız gelir. Peygamberimiz anne babaya iyilik etmeyi sevap kandıran en hayırlı işlerden biri saymıştır. Peygamberimiz şöyle buyurur:

  “Üç dua kabul edilir: haksızlığa uğramış mazlumun dua, misafirin duası ve babanın çocuklarına duası.”

  Aile içindeki diğer büyüklere de saygılı davranmamız gerekir. Ağabeyimiz, ablamız en yakın büyüklerimizdir. Amca, dayı, hala, teyze anneanne dede ve diğer akrabalarımız saygı göstermemiz gereken kimselerdir. Peygamberimiz, kendisi doğmadan vefat ettiği için babasını hiç görmemiş, annesini küçük yaşta kaybetmişti. O, yetişmesinde büyük emeği olan dedesi Abdülmuttalip’i, amcası Ebu Talip’i ve sütannesi Halime’yi her zaman hayırla anardı. O, amcaları Hz. Hamza ve Abbas’a daima saygı gösterirdi.

  Peygamberimiz yalnız akrabadan olan büyüklere değil, yaşça büyük olanlara, yaşından dolayı saygı göstermeyi emretmiştir. Bir keresinde Peygamberimizi görmeye yaşlı bir adam gelmişti. Orada bulunan topluluk, yaşlı adama yer vermede gecikti. Bunun üzerine Peygamberimiz:
  “Küçüklerimize merhamet etmeyen ve büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.” buyurdu.

  Yaşları küçük olanlar, zamanla büyüyecek ve toplumun büyükleri olacaklardır. Yarın büyük olduğu için saygı görmek isteyenler, bugünden büyüklerine saygı göstermelidirler. Peygamberimiz şöyle buyurur:

  “Bir genç, yaşından dolayı bir ihtiyara saygı gösterirse Yüce Allah o gence, yaşlandığı zaman saygı gösterecek kimseleri mutlaka var eder.”


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Peygamberimiz Çocuklarına Nasıl Davranırdı
 3. Peygamber efendimiz torunlarına karşı nasıl davranırdı
 4. Peygamberimiz koruması altında bulunanlara nasıl davranırdı?
 5. Mekkeliler güçsüz ve garip kimselere nasıl davranırdı
 6. Peygamberimiz yetimlere nasıl davranırdı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. KoqUq

  Sponsorlu Bağlantılar
  saol kardeş saol tam ödev vardı 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri