Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

vadi nedir nasıl oluşur bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kanyon Vadi Maketi Nasıl Yapılır Boğaz Vadi Maketi Nasıl Yapılır Vadi Nedir Vikipedi Vadi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 11      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Vadi Nedir Nasıl Oluşur

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Vadi Nedir

  Vadi bir coğrafya terimidir. Vadi tanım olarak; Akar suyun içinde aktığı, kaynaktan ağıza doğru sürekli inişi bulunan arazi türünü tanımlamak için kullanılır ve birkaç kilometre ya da binlerce kilometre kare genişliğinde olabilen coğrafi alanlara denilmektedir.

  Vadiler Nasıl oluşur?

  Akarsuyun içinde aktığı, kaynaktan ağıza doğru sürekli inişi bulunan, uzun çukurluklardır. Akarsuların aşındırma gücüne, zeminin yapısına ve aşınım süresine bağlı olarak çeşitli vadiler oluşur.

  Vadi çeşitleri nelerdir?

  1- Çentik Vadi (Kertik): Akarsuların derine aşındırmasıyla oluşan V şekilli, tabansız, genç vadilere çentik vadi ya da kertik denir.
  2- Yarma Vadi (Boğaz): Akarsuyun, iki düzlük arasında bulunan sert kütleyi derinlemesine aşındırması sonucunda oluşur. Vadi yamaçları dik, tabanı dardır. Akarsuyun yukarı bölümlerinde görülür. Türkiye’de çok sayıda yarma vadi (boğaz) bulunur.
  3- Kanyon Vadi: Klaker gibi dirençli ve çatlaklı taşlar içinde, akarsuyun derinlemesine aşındırmasıyla oluşur. Vadinin yamaç eğimleri çok dik olup, 90 dereceyi bulur.
  4- Tabanlı Vadi: Akarsu, yatağını taban seviyesine yaklaştırınca derine aşınım yavaşlar. Yatak eğiminin azalması akarsuyun menderesler çizerek yanal aşındırma yapmasına neden olur. Yanal aşındırmanın artması ile tabanlı vadiler oluşur.

  Türkiye'deki vadiler hangileridir?

  1- Ağasar vadisi (Trabzon)
  2- Ballıkayalar (Kocaeli)
  3- Gogo dere vadisi (Elazığ)
  4- Ihlara vadisi (Aksaray)
  5- Kelebekler vadisi(Muğla)
  6- Munzur vadisi(Tunceli)
  7- Zelve vadisi (Nevşehir)
  8- İnözü vadisi (Ankara)

  Sözlükte vadi ne anlama gelmektedir?

  İki dağ arasındaki uzun çukur. dere. bir nehrin aktığı yer. nehir yatağı. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Kullanıcı

  Deli Sevdam sağol işime yarayan bir bilgi


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri