Hoşgeldiniz.

egemenlik nedir kısa bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Milli Egemenlik Nedir Kısaca 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı Nedir Kısaca Egemenlik Nedir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 473      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Egemenlik Nedir Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar
  egemenlik nedir kısa bilgi verirmisiniz

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Egemenlik Nedir Kısaca

  Egemenlik ya da hâkimiyet, bir toprak parçası ya da mekân üzerindeki kural koyma gücü ve hukuk yaratma kudretidir. Bu güç siyasi erkin dayattığı yasallaşmış bir üst iradeyi ifade etmektedir.

  Egemenlik aynı zamanda bir devletin ülkesi ve uyrukları üzerindeki yetkilerinin tümünü ifade eder. Bir başka deyimle egemenlik, devleti başka tüzel kişiliklerden ve örgütlenme biçimlerinden—örneğin şirketlerden, derneklerden, kulüplerden, çetelerden, din ve mezhep birliklerinden, feodal bağlılık ve yönetim birimlerinden—ayıran özelliktir. Egemen olmayan devlet olmaz; kaynağını Devlet'ten almayan egemenlik de olmaz. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Egemenlik nedir? Egemenlik hakkında kısa bilgiler

  Yönetme ve karar verme gücüdür. Devletin belli sınırlar içinde, belli bir toplumda iktidar gücünü kullanmasıdır. Egemen devlet, içeride ve dışarıda bağımsız karar verebilen devlettir.

  Tarih boyunca uygulanan pek çok yönetim biçiminde egemenliğin kaynağı da farklı kabul edildiği görülür. Egemenliğin kaynağının kimi zaman tanrı olduğu savunulmuş, kimi zamansa tek bir kişi ya da soylu bir ailenin bu egemenlik hakkına sahip olduğu iddia edilmiştir.

  Demokraside egemenlik hakkı halkındır. Bu hak bir kişiye ya da zümreye bırakılamaz. Buna göre demokrasiyi benimsemiş halk, yönetimle ilgili olan ve kendisini ilgilendiren konularda özgür iradesiyle karar verme hakkına sahiptir.

  Günümüz Türkiye’sinde halk, yönetime katılma ve karar verme hakkını kendi seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullanır. Buna temsili demokrasi denir.

  İç Egemenlik:

  Bir devletin kendi ülkesini yönetme hakkına denir.

  Dış Egemenlik:

  Hiçbir devlete bağlı olmamaktır.

  Fransız hukukçu Jean Bodin (1530-1596) modern egemenlik kuramının kurucusu sayılır. Klasik dönem düşünürlerinin hemen hepsinde egemenliğin nihai kaynağı olarak halkın iradesi gösterilir. Egemenliği halka dayandıran görüşle demokrasi fikri ilk kez 19. yüzyılda bağdaştırılmaya başlamış ve ancak 20. yüzyılın ikinci yarısında genel kabul görmüştür.


 5. Misafir Üye

  Yardımı oldu baya saolun )


 6. Misafir Üye

  sağol aga
  odev vardıda yaptım


 7. Misafir Üye

  Fazla uzun olmus ama yinede teşekkurler


 8. Misafir Üye

  ödevime yardım etti


 9. Misafir Üye

  Teşekkürler çok yardımcı oldunuz.😃


 10. Tipiz

  Çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz thank you very much


 11. Misafir Üye

  çk uzun olmuş kısasıyok mu


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.