Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

kurtuluş savaşının kazanılmasında atatürk'ün rolü nedir kısaca yazarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kurtuluş Savaşının Kazanılmasında Ve Savaştan Sonra Ülkemizin İlerlemesinde Nelerin Etkili Kurtuluş Savaşının
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 68      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kurtuluş Savaşının Kazanılmasında Atatürk'ün Rolü Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kurtuluş Savaşının Kazanılmasında Atatürk'ün Rolü Nedir

  Atatürk olmasaydı kurtuluş savaşı örgütlenemezdi, düzenli bir ordu karşımıza çıkmazdı. sadece sokak ve gerilla savaşlarıyla mücadele edilirdi ki işte o zaman ülke baştan sonra işgal edilmiş olurdur.
  Atatürk hem cephe gerisinde hemde cephe de göstermiş olduğu üstün başarıyla savaşın kazanılmasında büyük rol oynamıştır. üzerine tezler yazılan o zaman kadar görülmemiş bir savaş planıyla önce sakarya daha sonra başkomutanlık meydan muhaberesinin kazanılmasında büyük rol oynamıştır.

  Evet Atatürk ilah değildir savaşı tek başına kazanmamıştır ancak kazanılmasında büyük bir rolü vardır.

  Kurtuluş savaşını örgütleyip, ilk elden yöneten Atatürk' tür. bir başkası değil.
  Atatürk olmasaydı kurtuluş savaşı olmazdı. o zamanlar ülkeyi yöneten kişiler çoktan vatanı satmışlardı bile. herkeste bu duruma rağzıydı, bir kişi hariç. bu duruma isyan eden Mustafa Kemal Atatürk, halkı bütünleştirerek ve bağımsızlığa inandırarak bu onur mücadelesini başlatmış ve kurtuluş savaşını halkıyla birlikte kazanmıştır.

  tarih, bu ve bunun gibi trilyonlarca varyantın olduğu bir satrançtır. dünya görüşümüze göre, bu varyantlardan istediğimizi seçebilir ve hayale dalabiliriz.

  Mesela Damat Ferit Paşa'yı veya Vahdettin'i anadolu kurtuluş hareketinin başında, at üzerinde muzaffer bir komutan olarak hayal edebiliriz. veya Çerkez Ethem'in şimdiki resmi tarihimize göre adı ayaklanma olan ayaklanmasının Ankara hükümeti'ni yenip anadoluya ''çerkesya'' ismini verdiğini ve şu anda heryerde ''ne mutlu çerkesim diyene'', ''bir çerkes dünyaya bedeldir'' yazılarının yazıldığını hayal edebiliriz ve bunun gibi sonsuz ihtimaller.

  Ama bu sadece üstü açık yatanlarda görülebilecek boş beleş rüyalardır. savaştaki rakiplerin ''istesek yenerdik ki biz acıdık bik bik'' etmeleri, bana dayak yiyen veledin ''istesem döverdim ama acıdım'' demesine benziyor.

  ABD'li yazar ernest hemingway, mudanya mütarekesi sırasında orada olan bir savaş muhabiridir. hemingway, 23 ekim 1922 tarihli yazısında ; ölüm kusan topları olan zırhlısıyla Mudanya'ya* gelen Batı'nın Doğu'dan(Ankara Hükümeti) ezik bir şekilde barış dilenmeye geldiğini anlatır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri