Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Teknolojik ürünlerin zararları nedir , Teknolojik ürünlerin zararları nelerdir CEP TELEFON UNUN ZARARLARI Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) yapılan araştırmada , cep telefon larının baş ağrısı ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 75      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Teknolojik Ürünlerin Zararları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Teknolojik ürünlerin zararları nedir,
  Teknolojik ürünlerin zararları nelerdir

  CEP TELEFONUNUN ZARARLARI

  Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) yapılan araştırmada, cep telefonlarının baş ağrısı, unutkanlık, dikkatsizlik artışı, refleks kaybı, kulaklarda çınlama, gözlerde kararma, çapaklanma ve yanmaya neden olabileceği tespit edildi..

  KULAK ÇINLAMASI

  Araştırmada, uzun süre cep telefonu kullanımının, aşırı sinirlilik ve gözlerde sulanmaya sebep olduğu, uzun süreli kullanımlarda bu etkilerin daha da arttığı ortaya çıktı.

  FÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Balık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insan ihtiyaçlarının gelişimi çerçevesinde özellikle elektronik alanda teknolojide büyükyenilikler yaşandığını, bu yeniliklere paralel olarak ortaya çıkan ceptelefonlarının her geçen gün gelişim gösterdiğini söyledi.

  Sağlığı olumsuz etkiliyor

  Artan cep telefonu kullanımının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaptığı yönünde birçok görüş olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Balık, cep telefonlarının kullanılmadığı anlarda temel olarak hiçbir güç taşımadığını, ancak kullanım anında şiddeti 250 milivata ulaşan elektromanyetik darbeler oluştuğunu bildirdi.

  BİLGİSAYARIN ZARARLARI

  Tekrarlayıcı harekete bağlı bozukluklar
  El bileği sendromunda median sinir el bileği hizasında içinden geçtiği el bileği kanalında sıkışır, yapısı bozulur ve işlevini yapamaz. Median sinir, küçük parmak ve yüzük parmağının dış yarısı hariç, elin iç yüzünün duyarlığını ve el ayası içindeki bazı kasların ve baş parmağı hareket ettiren bazı kasların çalışmasını sağlar. Median sinir görevini yapamayınca elde uyuşukluk ve ağrı, başparmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma ortaya çıkar, el becerisi bozulur, incelik gerektiren el işleri yapılamaz. Eldeki ağrı nedeniyle kişi geceleri uyanır, elini sallayarak ve silkeleyerek ağrıyı bir oranda azaltmaya çalışır. Olay bir kere geliştikten sonra tedavisi güç bazen da başarısız olduğundan hastalık hakkında önceden bilgili olup ortaya çıkışını önlemek en iyi yoldur.

  Boyun kaslarında ağrı ve tutulma
  Belli bir duruşta (postürde) uzun süre kalmakla boyun kasları kasılır. Bu durum boyunda, bazen boyunla beraber başın arka kısımlarında ağrı sertlik ve uyuşukluğa yol açar. Çalışırken kişinin stresli olması, monitorün baş hizasından yukarda olması, aynı baş duruşunu değiştirmeksizin uzun süre sürdürmek boyun tutulmasını kolaylaştırır.

  Gözlerde yorulma
  Sabit bir noktaya sürekli bakmak gözleri yorar. Gözlerin değişik yönlere hareketi göz küresini hareket ettiren 6 değişik kasla sağlanır. Ayrıca gözler yakına ve uzağa baktığında, görüntünün retinaya odaklaşmasını sağlamak için, göz merceğini bombeleştirip yassılaştıran göz içindeki kaslar çalışır. Değişik yönlere ve uzaklıklara bakmak ile değişik göz kasları çalıştığından göz yorulmaz. Sabit bir noktaya sürekli bakmak ise gözleri yorar. Ayrıca ekrandaki görüntü ve ışık ayarının iyi yapılmamış olması, monitör ışığının titreşimli olması da göz yorgunluğunda etkili olur. Bunlara uykusuzlukta eklenebilir ve böylece uzun süre bilgisayar kullanan kişilerin gözlerinde yorgunluk hissi, kızarıklık ve yanma ortaya çıkar.

  Uykuya ayrılan saatlerin azalması
  Bilgisayar tutkunları birazdan kalkacağım diyerek uykularından çalarlar ve gece geç vakte kadar otururlar... Oysa sabah kalkıp işe gideceklerdir. Televizyon uyutur, bilgisayar, özellikle internet kişinin aktif katkısına ve ilgisine bağlı olduğundan uyanık tutar. Bilgisayar tutkunu gecenin ikisinde, üçünde, istemeyerek bilgisayar başından ayrılır. Uyku azlığı sonucu kişi sürekli olarak kendini yorgun hisseder, çabuk sinirlenir, konsantrasyon gücü azalmıştır iş verimi düşer.

  Aile bireyleri arasında iletişimde aksama
  İnternet tutkunu çocuğuna, arkadaşlarına eşine vereceği zamanı sanal dünyaya verir. Eve gelince ilk işi bilgisayarı açmaktır. Ev işlerini ihmal eder. İşinde, okulda bilgisayarla ilgili hayaller kurar. Sanal dünyayı gerçek dünyadaki ilişkilere tercih eder. Bilgisayar tutkunluğu nedeniyle çevreden eleştiri ve uyarılar alır. İstediği halde bilgisayara olan ilgisini sonlandıramaz., bilgisayardan ayrı kalamaz. Bilgisayardan ayrı kaldığında sinirlilik, çöküntü, neşesizlik gibi durumlar ortaya çıkar. Bilgisayar tutkununun bilgisayarla ilgili davranışları internet bağımlılığı bölümünde daha ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

  İş verimi ve okul başarısında düşme
  İnternet tutkusu nedeniyle mektuplar açılmaz., gazeteler okunmaz, dergiler birikir, günlük küçük düzenlemeler yapılmaz, ev işleri ihmal edilir. Öğrenci izin verilirse vaktini ders çalışma yerine bilgisayar başında geçirir. Uykusuzluk, yorgunluk bunlara eklenir. İş ve okul başarısı düşer.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Teknolojik Ürünlerin Yanlış Kullanımının Doğaya Zararları Nelerdir
 3. Teknolojik ürünlerin yararları
 4. Teknolojik Ürünlerin Yaşamımıza Etkileri
 5. Teknolojik ürünlerin isimleri
 6. Teknolojik ürünlerin yararları ve zararları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Teknolojik Ürünlerin Zararları

  Günümüzde teknolojinin ve bilimin olmadığı bir yaşamı düşünmek neredeyse imkânsızdır. Ancak teknolojik gelişmeler zaman içinde doğal ortama zarar vermeye başlamıştır.
  Örneğin radyomuza ya da fenerimize koyduğumuz bir pili düşünelim. Pili kullandıktan sonra doğaya atmak toprağı kirletir. Yine günlük hayatımızda kullandığımız plastik, metal, cam gibi maddelerden yapılmış araç gereçleri çevreye atmak çevre kirliliğine neden olur.
  Taşıt araçlarının egzozundan, ev, okul, fabrika gibi yerlerin bacalarından çıkan gazlar havayı kirletir. Kirli hava; su ve toprağın kirlenmesine yol açar. Kirli gazların artması, bina yapmak için ormanların yok edilmesi, karbondioksit gazının atmosferde çoğalmasına neden olmuştur. Bu durum da küresel ısınmaya yol açmıştır. Küresel ısınma; buzulların erimesine, mevsimlerin değişmesine, kuraklığa, suların azalmasına, bazı canlı türlerinin yok olmasına neden olmaktadır.
  Uzun süre televizyon izlemek, bilgisayarla ilgilenmek özellikle göz sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Çünkü bilgisayarların yaydığı radyasyon alınan tüm önlemlere karşın engellenememektedir.
  Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak hareketsizliğe neden olduğundan beden sağlığını olumsuz yönde etkiler.
  Bilgisayarın uzun süre oyun amacıyla kullanılması zamanımızın boş yere harcanmasına neden olur. İnsanların bilgisayara uzun zaman ayırması sosyal ilişkilerin zayıflamasına, aile bireyleri ve arkadaşlar arasında bağların zayıflamasına yol açmaktadır.
  Teknolojik ürünlerin insanlara ve doğal çevreye verdiği zararlar düşünülüp gereken önlemler alınmalıdır.
  Bu amaçla fabrika, okul, ev bacalarına, taşıtların egzozlarına filtreler, yüksek sesle çalışan alet ve makinelere susturucular takılmalıdır.
  Cam, plastik, kâğıt atıklarının geri dönüşüm kutularında biriktirilmeleri sağlanmalıdır.
  Doğaya bıraktığımız plastik bir şişenin yok olması için yaklaşık 1000 yılın geçmesi gerektiği, bir ton gazete kâğıdı geri kazanıldığında 8 tane çam ağacının kesilmekten kurtarılacağı unutulmamalıdır. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri