Hoşgeldiniz.

Banket Nedir , Banket Ne Demektir Banket : Yol kaplamasının iki yanında , kaplamaya bitişik ve kaplama kenarı ile şev başı arasında kalan kısma banket
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Banket Nedir, Banket Ne Demektir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Banket Nedir, Banket Ne Demektir

  Banket: Yol kaplamasının iki yanında, kaplamaya bitişik ve kaplama kenarı ile şev başı arasında kalan kısma banket denir. Genel olarak ayrı tip bir örtü ile kaplanan bu kısım, yayaların yürümesi ve arıza vb. olağan olmayan hallerde taşıtların durmasına ayrılmış olup ayrıca kaplamayı yandan desteklemek suretiyle dağılma yoluyla bozulmayı geciktirir.

  Banket yapımı sırasında dikkate alınacak başlıca hususlar; banket genişliğinin yeterli olması ve yol boyunca sürekli olarak bu genişliğini muhafaza etmesidir. Buna ila ve olarak, taşıt kullananların kolaylıkla farkedebilmeleri için banket farklı dokuda veya renkte bir malzeme ile kaplanır. Kaplama yapılmaması halinde, yağış sularının yol gövdesine sızmasını önlemek için bitümlü bir malzeme içirilerek geçirgenliği giderilir, ya da kaplamaya göre enine eğimi fazla tutularak sızma azaltılmaya çalışılır.

  Banket genişlikleri inşa edilen yolun sınıfına ve arazi durumuna bağlı olarak 1.0 m ile 3.0 m arasında değişir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.