Hoşgeldiniz.

Türkiye'deki Nüfus Artışı Nasıldır Ülkemiz'deki Nüfus Artışı Nasıldır Türkiye’de nüfus artışının başlıca nedenleri şu başlıklar altında toplanabilir: - Doğurganlık oranının yüksekliği - Çocuk ölümlerinin azalması
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiye'deki Nüfus Artışı Nasıldır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'deki Nüfus Artışı Nasıldır
  Ülkemiz'deki Nüfus Artışı Nasıldır


  Türkiye’de nüfus artışının başlıca nedenleri şu başlıklar altında toplanabilir:
  - Doğurganlık oranının yüksekliği
  - Çocuk ölümlerinin azalması
  - Beslenme ve sağlık koşullarının iyileşmesi ve ortalama insan ömrünün uzaması
  - Göç alma
  Ülkemizdeki nüfus artışı, sayım dönemlerine göre farklılıklar göstermektedir. En düşük nüfus artışı 1940-1945 döneminde yaşanmıştır. Bu düşüşün nedenini, bahsedilen dönemin II. Dünya Savaşı yıllarına rastlamasıyla açıklayabiliriz.
  - Neden?
  Çünkü; yurdumuz bu savaşa girmemiştir. Ancak bir saldırı olasılığına karşı erkek nüfusun pek çoğu silah altına alınmış, bu durum evlenmeleri azaltmış, dolayısıyla doğum olayını yavaşlatmıştır

  Ayrıca sağlık ve beslenme koşullarındaki bozulmaya paralel olarak ölümlerin artması da nüfusumuzdaki artış hızını azaltmıştır. Savaş sonrası dönemde, ülkemizdeki nüfus artış hızı yeniden yükselmiştir.
  - Neden?
  - Çünkü; sağlık koşullarındaki düzelme, salgın hastalıkların büyük ölçüde önlenmesi ve hayat seviyesinin yükselmesi nüfusu artırmıştır.1985 yılından itibaren nüfus artışında düşme başlamıştır. Ülkemizde ilerleyen sanayileşme ve şehirleşme oranları, Türk kadınının çalışma hayatına girmesi ve uzun yıllar sürdürülen “aile planlamasfna yönelik olumlu sonuçların alınıyor olması bunda en önemli etkenlerdir.
  Bugün ortalama nüfus artış hızımız %1,8 civarındadır.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.