Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Türkiye'de İlk Kurulan Banka hangisidir Türkiye İş Bankası hakkında bilgi Türkiye de ilk kurulan banka nedir Türkiye İş Bankası Türkiye'de Cumhuriyet döneminde kurulan ilk özel

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiye'de ilk kurulan banka

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'de İlk Kurulan Banka hangisidir
  Türkiye İş Bankası hakkında bilgi
  Türkiye de ilk kurulan banka nedir


  Türkiye İş Bankası Türkiye'de Cumhuriyet döneminde kurulan ilk özel bankadır. Türkiye'nin en büyük özel sermayeli bankası olan İş Bankası Atatürk'ün direktifleriyle İzmir Birinci İktisat Kongresi'nde alınan kararlar doğrultusunda Büyük Taarruz'un yıldönümü olan 26 Ağustos 1924 tarihinde kurulmuştur.

  İş Bankası'nın ilk sermayesi 1.000.000 TL olup, Kurtuluş Savaşı sırasında Hindistan'dan Milli Mücadele'ye destek amacıyla Mustafa Kemal'e gönderilen 250 bin TL, bu miktarın içindeydi. Bankanın kurucusu Mustafa Kemal, ilk genel müdürü ise Celâl Bayar olmuştur. Mustafa Kemal, iki şube ve 37 personel ile hizmete başlayan bankadaki hisselerinin yönetimini ölümünden önce Cumhuriyet Halk Partisi'ne bağışlamıştır. Hisselerden elde edilecek kârı da Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na bırakmıştır.

  Banka; çek, yatırım hesabı ve yatırım fonunu Türkiye'ye getirmekte öncü olmuş, kumbara kullanılmasını yaygınlaştırmış, ilk ATM'yi kullanıma açarak bankamatik sözcüğünün Türkçeye girmesini sağlamıştır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. türkiye'de ilk kurulan fabrika
 3. 26 Ağustos 1924'te 1 milyon TL. sermaye ile kurulan Türkiye İş Bankası'nın ilk genel müdür
 4. Türkiye'de ilk kurulan üniversite
 5. Türkiye'de ilk kurulan müze
 6. Türkiye'de ilk kurulan spor kulüpleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri