Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sultan Ahmet Camii'ni Kim Yaptı Sultan Ahmet Camii , 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'daki tarihi yarımadada , Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sultan Ahmet Camii'ni Kim Yaptı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sultan Ahmet Camii'ni Kim Yaptı

  Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'daki tarihi yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır. Cami Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami (Blue Mosque)" olarak adlandırılır. Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camisi konumuna ulaşmıştır. Aslında Sultan Ahmet Camisi külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biridir. Bu külliye bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Bu yapıların bir kısmı günümüze ulaşamamıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sultanahmet Camii Kim Yaptı
 3. Sultan Ahmet Camii Kim Tarafından Yaptırılmıştır
 4. Sultan Ahmet Camii hangi Osmanlı padişahı döneminde yapılmıştır
 5. Muhteşem Süleyman, Kanuni Sultan Süleymanın Hayatı, Kanunu Sultan Süleyman Hakkında Herşey
 6. Sultan Ahmet Camii
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri