Hoşgeldiniz.

Çifte Minareli Medresenin Yapılış Amaçları Erzurum`un en güzel gezi yerlerinden Çifte Minareli Medrese , Anadolu Selçuk Sultanı Alaed din Keykubad`ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmıştır.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çifte Minareli Medresenin Yapılış Amaçları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çifte Minareli Medresenin Yapılış Amaçları


  Erzurum`un en güzel gezi yerlerinden Çifte Minareli Medrese, Anadolu Selçuk Sultanı Alaeddin Keykubad`ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmıştır.


  Çifte Minareli Medrese.jpg


  Anadolu`daki açık avlulu medreselerin en önemli örneklerinden olan Çifte Minareli Medrese`de Taç kapının iki yanında yükselen silindirik minareler tuğla ve mozaik çiniler ile süslenmiştir. Süslemeleriyle oldukça ilgi gören ve turistleri kendine hayran bırakan yapıda; Taç kapıyı çeviren bitki süslemeleri kalın silmeli panoların içindeki ejder, hayatağacı, kartal motifleri cephenin en gösterişli bölümüdür.

  Doğudaki tamamlanmış hayat ağacı ile kartal motiflerinin bir arma olmaktan çok Orta Asya, Türk inanışına kadar uzanan gücü ve ölümsüzlüğü dile getirdiği düşünülmektedir.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.