Hoşgeldiniz.

Mimar Sinan'ın önemli eserleri nelerdir? Mimar Sinan’ın bilinen toplam 375 eseri bulunmaktadır. Bunlar; 92 camii , 57 medrese , 52 mescit , 48 hamam ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mimar Sinan'ın önemli eserleri nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mimar Sinan'ın önemli eserleri nelerdir?


  Mimar Sinan’ın bilinen toplam 375 eseri bulunmaktadır. Bunlar; 92 camii, 57 medrese, 52 mescit, 48 hamam, 36 saray, 22 türbe, 20 kervansaray, 17 imaret (hayır kurumu), 8 köprü, 8 mahzen, 7 darül-kurra (Kur'an eğitimi verilen yer), 3 hastane ve 5 suyolundan oluşur.

  Başmimar olmadan önce yaptığı 3 eser oldukça dikkat çekti. Bunlar; Halep’te Hüsreviye Külliyesi, Gebze’de Çoban Mustafa Paşa Külliyesi ve İstanbul’da Hürrem Sultan için yapılan Haseki Külliyesi’dir.

  Mimar Sinan başmimar olduktan sonra yaptığı önemli ilk 3 eser ise; İstanbul'daki Şehzade (Mehmed) Camii, Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Camii ve en önemli eserlerinden biri olarak anılan Süleymaniye Camii'dir. Ustalık döneminde yaptığı Selimiye Camii ise Süleymaniye ile ikiz camiler olarak anılır.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.