Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ankara'nın Başkent Oluşunun Tarihi Gelişimi İle İlgili Açıklama , Kısa Bilgi Türkiye , Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılması üzerine Türklerin kurduğu yeni bir devlettir. Tarihte birçok devletler

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ankara'nın Başkent Oluşunun Tarihi Gelişimi İle İlgili Açıklama, Kısa Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ankara'nın Başkent Oluşunun Tarihi Gelişimi İle İlgili Açıklama, Kısa Bilgi


  Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılması üzerine Türklerin kurduğu yeni bir devlettir. Tarihte birçok devletler kurmuş olan Türk milleti bu yeni devletin çağdaş temellere dayanması için çok özenmiştir.

  Devletin başlıca özelliği yeryüzünde belli bir saha kaplaması ve o saha içindeki insan ve kaynakları idare etmesidir. Buna göre devletin tabiî ve beşerî birtakım temel unsurları vardır. Bunlar arasında devletin bir idare merkezine sahip olması büyük önem taşır.

  İdeal devlet merkezi şu hususiyetlere sahip olmalıdır:

  Devlet merkezi halkın güvenliğini koruyacak bir mevkide bulunmalıdır. Diğer bir ifade ile milletler bir çekirdek etrafında toplanarak kendini korumalıdır.

  Sık nüfuslu bir merkez etrafında seyrek nüfuslu bölgeler korunmayı kolaylaştırır, çünkü hayatî Önemi olan merkez noktası zedeleninceye kadar zamandan kazanılır. Aynı zamanda merkez çekirdeği içinde yaşamak için gerekli kaynaklar bulunmalıdır, eğer kaynaklar kifayetsiz olursa mukavemet güçleşir.

  Nihayet, devlet merkezi olacak yerin yollar bakımından çok elverişli bir mevkide bulunması gerekir. Yani, o yerin bütün memleket parçalarıyla sıkı sıkıya bağlanabilmesi icap eder. Bu, en en önemli şarttır.

  Prof. Dr. HAMİT SADİ SELEN

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ankara Nasıl Başkent Oldu, Tarihi Gelişimi, Kronolojisi
 3. Ankara'nın Başkent Oluşu İle İlgili Açılış Konuşması
 4. Ankara'nın Başkent Oluşu İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi
 5. Ankaranın Başkent Oluşunun Anlamı
 6. Yangın Söndürme Maddeleri İle İlgili Açıklama, Kısa Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri