Hoşgeldiniz.

Kilitbahir Ve Çimenlik Kalesi , Önemi , Özellikleri Nelerdir Kilitbahir: Denizin kilidi , : anlamına gelen bu kaleyi , ve Çimenlik kalesini Fatih Sultan Mehmet

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kilitbahir Ve Çimenlik Kalesi, Önemi, Özellikleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kilitbahir Ve Çimenlik Kalesi, Önemi, Özellikleri Nelerdir

  Kilitbahir: Denizin kilidi,: anlamına gelen bu kaleyi, ve Çimenlik kalesini Fatih Sultan Mehmet Avrupa’nın tekrar İstanbul’u almak için geleceğini düşünerek, Çanakkale boğazının en dar ve akıntılı kısmına planını ve mimarisini de bizzat kendisi çizerek 1461 yılında kalelerin yapımına başlanmış ve sekiz aylık kısa bir zamanda bu ihtişamlı yapılar 1462 yılında ) tamamlanarak, Osmanlı devletinin deniz gücüyle merkezine batılılar tarafından bir saldırı düzenlenemeyeceğini göstermiş olur.

  Şuan itibariyle bu yapılar eski güzelliklerinin bir kısmını kaybetmişler ve bakımsızlıktan birçok yerleri yıkılmıştır. Kilitbahir kalesinin hemen arkasında bulunan Kilitbahir köyüne de bu kalelerin yapımında çalışan kişler yerleştirilmiştir.

  Köyün sınırları içinde bulunan Kale DUR YOLCU yazısı ve Necmettin Halil ONAN’ın savaşı anlatan şiirinin ilk dörtlüğü, Cahidi tarikatının kurucusu Ahmet Cahidi Sultanın türbesiyle, Kaşıklı Dedenin mezarı buranın sembol yerleridir.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.