Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ertuğrul Gazinin Nasihatı , Ertuğrul Gazi Nasihatı nedir , Ertuğrul Gazi'nin Osman Gazi'ye Nasihatı Ertuğrul Gazi'nin Osman Gazi'ye Nasihatı Bak oğul ! Her işten önce

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ertuğrul Gazi Nasihatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ertuğrul Gazinin Nasihatı,Ertuğrul Gazi Nasihatı nedir,Ertuğrul Gazi'nin Osman Gazi'ye Nasihatı

  Ertuğrul Gazi'nin Osman Gazi'ye Nasihatı

  Bak oğul !
  Her işten önce din işlerine dikkat et. Zira farizaya (farzlara) dikkat, din ve devletin güçlenmesine sebeptir. Din işlerini; dikkatli olmayan, itikadı bozuk ve doğru yoldan ayrılmaya yönelen, büyük günahlardan kaçınmayan, helala-harama dikkat etmeyen sefihlere ve ayrıca tecrübesiz kişilere bırakma, devlet idaresinde bu gibi kişilere iş verme!.. Zira yaratandan korkmayan, yaratılandan hiç korkmaz. Büyük günah işleyen ve bunu devam ettiren kimsede sadakat olmaz. Böyle kişilerin sadakati olsa ümmeti olduğu Peygamber-i Zişan'ın sadık tebligatı üzere hareket eder de şer'i şerifin dışına çıkmazdı. Zulümden, bid'atten sakın. Zulme ve bid'ate teşvik edenleri devletinden uzaklaştır. Çünkü böyleleri seni zevale uğratmış olurlar.
  Daima cihad ile devletini genişletmeye çalış. Çünkü uzun zaman sefer olunmazsa askerin şecaatine; reislerin ve kumandanların bilgi, tedbir ve malumatına ağırlık ve noksanlık gelir. Böyle sefer işlerini bilenler ölür gider de yerine tecrübesiz kimseler gelir, bu yüzden de bir çok hatalar meydana gelir ki, bundan da devlet büyük zararlar görür. Beytü'l-mali koru! Devletin servetini çoğaltmaya çalış!.. Şer'i şerifin ölçüsüne göre sana ait olana kanaatle, ihtiyaçlarından ve gerekli olanlardan başka lüzumsuz yere telef etme, israftan kaçın. Askerinle, malınla gururlanma. Zira onlar Allah yolunda cihad için milletin işlerinin yerli yerinde görülmesi ve cihana adalet ve fazileti yayman için vasıtadırlar. Sadakatle Allah rızası için çalışan devlet erkanını koru!.. Vefatlarından sonra böyle kimselerin çoluk-çocuğuna bak, ihtiyaçlarını karşıla.!..Halkından hiç kimsenin malına tecavüz etme!.. Hak edenlere yardım ile iltifat elini uzat, böylelerinin yakınlarını sıkıntıdan kurtar. Askeri erkanı iyi koru!.. Alimler, fazıllar, sanatkarlar, edipler; devletin bedeninin gücüdür. Bunlara iltifat ve ikramda bulun. Bir kemal sahibi işitince onunla yakınlık kur, dirlikler ver ve ihsan eyle!.. Hükümetinde ulema, fazıl kimseler, erbab-ı maarif çoğalsın, siyaset ve din işleri nizam bulsun!.. Benden ibret al ki, bu diyarlara zayıf bir bey olarak gelip hak etmediğim halde bunca inayet-i celile-i Rabbaniye'ye mazhar oldum. Sen de benim yolumdan git ve bu Din-i Muhammedi'yi ve ashabını, başka sana tabi olanları koru. Allah'ın (c.c) hakkını ve kulların hukukunu gözet!.. Ve senden sonrakilere böyle nasihat etmekten geri durma. Ve adalet ve insafa riayet ile zulmü kaldırmaya devam ile her bir işe teşebbüs de Allah'ın yardımına güven. Halkını düşman istilasından ve zulme uğratılmaktan koru!.. Haksız yere hiç bir ferde layık olmayan muamelede bulunma!.. Halkı taltif et, hepsinin rızasını kazan.
  Allah-u Tealânın emirlerine muhalif bir is islemeyesin. Bilmediğini İslâm ulemasından sorup anlayasın! Sana itaat edenleri hoş tutasın. Askerine in'amı ,ihsanı eksik etmeyesin ki insan ihsanın kulcağızıdır.Zalim olma.Âlemi adaletle şereflendir. Allah için cihadı terk etmeyerek beni şad et.Ulemaya riayet eyle ki devlet isleri nizam bulsun.Nerede bir ilim ehli ona rağbet,ikbâl ve hilim göster.Askerine ve malına gururlanıp Kur'an ehlinden uzaklaşma. Bizim yolumuz Allah yoludur ve maksadımız Allah’ın dinini yaymaktır. Yoksa kuru kavga ve cihangirlik dâvası değildir. Sana da bunlar yaraşır. Daima herkese ihsanda bulun. Memleket islerini noksansız gör. Hepinizi Allah'a emanet ediyorum.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ertuğrul ismi ile ilgili akrostiş şiir çalışması, ertuğrul akrostiş
 3. Ertuğrul Gazi Nasıl Öldü
 4. Ertuğrul Gazi Kimdir?, Hayatı, Yaşamı
 5. Ertuğrul Gazi Mescidi
 6. Ertuğrul Sağlam - Ertuğrul Sağlam Kimdir - Ertuğrul Sağlam Hayatı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri