Hoşgeldiniz.

Kanlı 1 Mayıs Olayı nedir? Kanlı 1 Mayıs , Türk siyaset ve sendika tarihinin en önemli olaylarından biridir. 34 kişinin ölümüne neden olan olaylardan sonra

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kanlı 1 Mayıs Olayı nedir

  Sponsorlu Bağlantılar




  Kanlı 1 Mayıs Olayı nedir?


  Kanlı 1 Mayıs, Türk siyaset ve sendika tarihinin en önemli olaylarından biridir. 34 kişinin ölümüne neden olan olaylardan sonra Taksim Meydanı'nda 31 yıl boyunca 1 Mayıs kutlaması yapılamamıştır.

  1 Mayıs İşçi Bayramı ülkemizde ilk olarak Osmanlı döneminde, 1905 yılında İzmir'de kutlandı.

  İstanbul’da ilk kutlama 1910 yılında gerçekleşti. 1935'de ise 1 Mayıs “bahar ve çiçek bayramı” adıyla resmi tatil olarak ilan edildi.

  1 Mayıs, 1980 yılında yapılan askeri darbeye kadar resmi tatil olarak kutlandı. 1981 yılında getirilen yasak ancak 2009 yılı itibariyle kaldırıldı ve 1 Mayıs tekrar resmi tatil ilan edildi.

  1 Mayıs 1977

  1 Mayıs 1977’de yaşanan olaylar, bu günün "Kanlı 1 Mayıs" olarak anılmasına neden olmuştur.

  Sabah saatlerinde 500 bin kişinin katılımıyla Taksim’de başlayan gösteriler katılımın da artmasıyla geç saatlere kadar sürdü, hatta bazı eylemci gruplar kalabalık nedeniyle meydana giremedi.

  O tarihteki DİSK Genel Başkanı Kemal Türker konuşma yaparken çevredeki binalardan silahla ateş edilmeye başlandı. Dönemin tanıkları saldırıların farklı birkaç açıdan yapıldığı belirtmişti.

  Polis panzerleri kalabalığın arasına girdi, bu esnada Kazancı Yokuşu'nda sıkışan kalabalıkta 1 kişi panzer altında kalarak, 25 kişi ise ezilerek öldü.

  1 Mayıs 1977 yılında Taksim’de yapılan gösterilerin bilançosu çok ağır oldu. Göstericilerden 130 kişi yaralandı, 34 kişi yaşamını yitirdi.

  Günümüzde bu olay hala aydınlatılamamıştır. Zaman zaman konunun tekrar incelenmesi ve suçluların bulunması için çeşitli davalar açılmaktadır.

  Paylaş Facebook Twitter Google



 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.