Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Madımak Olayı'nın yargılama sürecinde neler yaşandı? Sivas’ta Madımak Oteli’nin yakılmasıyla son bulan olayların ardından 33 kişiye idam cezası verildi. Türkiye’de 2002 yılında idam cezasının kaldırılması

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Madımak Olayı'nın yargılama sürecinde neler yaşandı?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Madımak Olayı'nın yargılama sürecinde neler yaşandı?

  Sivas’ta Madımak Oteli’nin yakılmasıyla son bulan olayların ardından 33 kişiye idam cezası verildi. Türkiye’de 2002 yılında idam cezasının kaldırılması nedeniyle bu kişilerin cezası müebbet hapse çevrildi.

  Olayı izleyen gün önce 35, daha sonra 190 kişi gözaltına alındı. Bunların arasından 124 kişi tutuklandı, diğerleri ise serbest bırakıldı.

  Kamuoyu tarafından Sivas Davası olarak anılan davanın ilk duruşması 21 Ekim 1993 günü Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yapıldı.

  27 Aralık 1993’te dava tamamlandı. Dava sonucunda 25 sanığa 15’er yıl, 3 sanığa 10’ar yıl, 54 sanığa 3’er yıl ve 6 sanığa 2’şer yıl hapis cezası verildi. 37 sanık ise beraat etti.

  Karşı tarafın avukatları kararın “taraflı, hukuka ve adalete aykırı” olduğu iddiasıyla itiraz ederek temyize gitti.

  İtirazın ardından Yargıtay 9. Ceza Dairesi “Katliamın cumhuriyete, laikliğe ve demokrasiye yönelik olduğu” gerekçesiyle DGM’nin kararını esastan bozdu. Sonrasında DGM, Yargıtay’ın bozma kararına uydu ve yargılamayı yeniden başlattı.

  Uzun süren yargılama sürecinin ardından son karar 28 Kasım 1997’de açıklandı ve 33 sanığa idam cezası verildi.

  Karar önce usul noksanlığı gerekçesiyle bozulsa da, 16 Haziran 2000’de 33 sanık DGM tarafından tekrar idam cezasına çarptırıldı. 2002 senesinde idam cezasının kaldırılmasından sonra hükümlülerin idam cezaları müebbet hapis cezasına çevrildi.

  Olayların kilit ismi olarak anılan Sivas Belediye Meclisi üyesi Cafer Erçakmak ve Yargıtay’ın 1997 yılındaki bozma kararının ardından firar eden 8 sanık bir daha yakalanamadı.

  Sivas Davası, İstiklal Mahkemesi’nden sonra tek bir davada en çok sayıda idam cezasının verildiği davadır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hicret Esnasında Neler Yaşandı
 3. Don Olayı, Don Olayı nedir, Don Olayı nasıl olur
 4. 6-7 Eylül Olayları'nda neler yaşandı?
 5. Madımak Olayı'nda kimler hayatını kaybetti?
 6. Madımak Olayı nedir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri