Hoşgeldiniz.

Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu , Türk Tiyatrosu'nun önemli isim lerini bir araya getirerek başarılı bir işe daha imza atmış oldu. Tilbe Saran , Selçuk Yöntem ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  --->: Eleştiriler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu, Türk Tiyatrosu'nun önemli isimlerini bir araya getirerek başarılı bir işe daha imza atmış oldu. Tilbe Saran, Selçuk Yöntem, Hazım Körmükçü, Bekir Aksoy 'Koca Bir Aşk Çığlığı” adlı oyunda Işıl Kasapoğlu yönetiminde harika performans gösteriyorlar. Bu denli kaliteli oyuncuları bir araya getiren “Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu”, değerli oyunları sahnelerimize taşımaya devam ediyor. “Koca Bir Aşk Çığlığı” Sabah Gazetesi tarafından yılın en iyi oyunları arasında da gösterilmişti.

  Oyunun Yugoslav asıllı Fransız yazarı Joisane Balasko, daha çok film senaryoları ile edebiyat tarihinde yer almıştır. Aslında bu oyunda film tadında yazılmış. Sahnede yaşanılanlar klasik bir Amerikan filmi tadı havasında izleyenle bütünleşmiş. Sahne geçişlerinin oyun esnasında yapılması Işıl Kasapoğlu' nun büyük yeteneğini gözler önüne getiriyor tekrar. Teatral boyuttan biraz uzak olan eseri sahneyle özdeşleştiriyor.

  Konu
  Ünlü oyuncu Hugo Martial (Selçuk Yöntem) yıllar sonra iki kişilik bir oyunla sahnelere dönmeye hazırlanmaktadır. Heyecanlı ve endişelidir. Ama provanın ilk gününde diğer oyuncunun oyunu bıraktığını öğrenir. Menajer (Hazım Körmükçü) ve yönetmen (Bekir Aksoy) duruma bir çare ararlar. Hugo Martial ya on yıl önce ayrıldığı umutsuzca hatırlanmayı bekleyen alkol tedavisinden yeni çıkmış eski eşi Gigi Ortega (Tilbe Saran) ile oynamaya razı olacak ya da hem unutulmuşluğa geri dönecek hem de bütün ekibi işsiz bırakacaktır. Mecburen son bir kez bir araya gelirler ve komedi başlar.

  Işıl Kasapoğlu oyunu yönetirken basit dekorların yapısını sahneye zekice yerleştirmiş. Sahneyi bütün halinde düşünmüş. Sahne girişlerini her yerden kullanmış. Seyirci konu örgüsünde ilerlerken o oyunun “ters açıda” kalan bölümlerinde diğer bölümlere hummalı hazırlık yapmayı başarmış. Bunu yaparken de seyircinin seyir keyfini bozmamış. Valla ne demeli bilmem ki… Değerli Kasapoğlu, yine zekasıyla büyülüyor izleyenleri. Oyuncuların önünü açıyor. Türk Tiyatrosu' nun arkadaki en büyük kahramanı kendisi…

  Oyunda 'Gigi Ortega' rolünde oynayan Tilbe Saran için ayrı bir parantez açmak lazım. 'Natalie' oyununda daha önce muhteşem bir performans sergilemişti Zuhal Olcay ile. Kısa süreli bir ayrılıktan sonra yeni bir oyunla sahnelere dönmesi çok mutluluk verici. Rolünü fazlasıyla iyi yapıyor. Öncelikle kendisinden her şeyi katıyor rolüne. Özellikle de 'Hugo Martiel' Selçuk Yöntem ile çekişmelerindeki 'arsız' lafları ve tutumları; karakterinin eski kocasına olan kinini alanade ortaya çıkarıyor. Sevgili Tilbe Saran, sahnelerdeki ender 'karakter' oyunculardan. Selçuk Yöntem 'Hugo Martiel' in o büyük oyuncu kimliğini özümsemiş. Yılların verdiği birikimle sahnelere tekrar dönmeyi amaçlayan karakterinin çelişkilerini iyi aktarıyor. Tilbe Saran ile çatışmalarında değil ama tekrar aşık oldukları bölümlerde ortaya çıkan komik diyaloglarda performansı zirve yapıyor. Oyun içinde gerçekleşen oyunu tadında aktarıyor.

  'Menajer' rolü Hazım Körmükçü'ye tam oturmuş. Konuşmaları, tavırları, sahnedeki duruşu, işbitirir yalanları ve iki eski sevgiliyi bir araya getirme gayreti tek kelime ile mükemmel. Sadece Tilbe Saran'a sahneye giriş-çıkışlarında “merdivene dikkat et…” diye yineleme yapması olmuyor. Bu sözcükleri söylememesi daha güzel olur.

  Ve Bekir Aksoy. 'Eş Cinsel Yönetmen' rolünde her zamanki gibi çok çok iyi. Abartıya kaçmayan bedensel hareketleri, olaylara uzakta kalan karakterinin şaşkınlığını çok güzel yorumlamış. Oyundan eksiksiz çıktı. Ortada dönen yalanlara gösterdiği şaşkınlık 'komedi' unsurunun doğduğu yerler olarak belirdi. Çok iyi oyuncu Bekir Aksoy…

  Oyunda, başka bir oyunun -ki bu oyunda 'koca bir aşk çığlığı' dır- provasında olan Selçuk Yöntem ve Tilbe Saran oyun içinde oyun durumunu başarılı oynuyorlar. Işıl Kasapoğlu' nun sahne içine başka bir sahne yerleştirmesi; oyun için yapılacak her şeyi yaptığını gösteriyor. Sahne ve Kostüm Tasarımı'nda Hakan Dündar tek kelime ile mükemmel. Oyunun ışıklarının biraz daha düzeltilmesi lazım. Fakat Cem Yılmazer'in gayteri de taktire değer.

  Sabah Gazetesi tarafından benim de içinde bulunduğum jüri tarafından sezonun başarılı oyunlarından biri gösterilen 'Koca Bir Aşk Çığlığı' nı mutlaka izleyin. Keyifle eğlenmek isteyenlerin kaçırmaması gerekir bu gösterimi. Ve bu muhteşem dörtlüyü izlemek büyük bir ayrıcalık. Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu'nun çalışmaları gelişerek ilerliyor…

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Dolores ve Fernando, eşleri öldükten sonra yaşama küsmüş iki karakter. İkisi de çocuklarının dikkatini çekmek için hastalıklar dışında hiçbir şeyle ilgilenmemekte. Sürekli gidilen doktor/lar, yinelenen ilaçlar, uydurulan hastalık/larla geçmekte olan günlerinin birinde, Dolores ile kızı Manuela ve Fernando ile oğlu Ricardo, Dr. Bolt'un muayenehanesinde rastlaşırlar. İşte bu rastlaşmayla, yaşam sevinci kalmamış yaşlılar ile hayatı sadece iş olarak gören gençler açısından yeni bir dünyanın kapısının açılacağını anlarız.

  UYARLAMAYA GEREK VAR MIYDI
  Hadi Çaman Tiyatrosu (Hadi Çaman-Yeditepe Oyuncuları olan adı değişmiş galiba), 2007-2008 tiyatro sezonunu İspanyol yazar Alfonso Paso'nun yukarıda özetlediğim konudaki oyunuyla açtı. Oyunu Hale Kuntay dilimize çevirmiş ve uyarlamış. Oyunun özgün adı “Cosas de Papa y Mama”. Yıllar önce Van ve Bursa Devlet Tiyatroları tarafından gene Hale Kuntay imzalı çeviriyle “Kırkından Sonra” adı altında Defne Yalnız Sezer ve Kartal Tibet rejileriyle sahnelendiğini şıpınişi anımsadım. Yanılmıyorsam, geçmişte Dormen Tiyatrosu'nda Nisa Serezli-Turgut Boralı ikilisinden de izlenmişti. Anımsadım anımsamasına da, çevirmenin bu kere ad değiştirmesine bir türlü anlam veremedim. Uyarlamasına da… Uyarlamada, Dolores Beyhan Berdan, Fernando Orhan Özdemir, Manuela Aylin Berdan, Ricardo Cem Özdemir, Dr. Bolt Esat olmuştu. Doktorun muayenehanesinin bulunduğu semt ile Dolores ile Fernado'nun ikâmet ettikleri semt ise Nişantaşı olarak belirlenmişti. Ne değişmişti? Uyarlamaya gerek var mıydı, bilemedim.

  HADİ ÇAMAN'IN SAHNEYE KOYUŞU
  Hale Kuntay'ın kötü olmayan çevirisini Hadi Çaman sahneye koymuş. Komedi sanatını iyi bilen Çaman, bu kere komedi türünün olmazsa olmazları sahne kullanımını, komedide uyumlu ve tutarlı yürüyüşleri, duraklamalara aldırmamış. Oyun içindeki sürprizlerin ya da karakter yaratımlarının getirdiği olumsuzlukları, izleyici ile oyuncu arasındaki iletişim kopukluklarını önleyememiş. Emeğin göz dolduruculuğunu ortaya çıkartamamış, performansı ve monotonluğu dengeleyememiş.

  Oysa, Hadi Çaman'ın benden çok daha iyi bilebileceği gibi, komedide de diğer türlerde olduğunca sahne üzerindeki ritim ve temponun tüm oyuncular tarafından gerçekleştirilmesi gerekliliği var. Oyun örgüsünün akışının bozulmaması, diyaloglarda temponun düzeyli olması, tutulması da gerekli. Kullanılan sözcüklerin (ulan, oğlum gibi) sürekli yinelenmemesi de esas.

  GELENEKSEL KURGUYA UYMAK
  Hadi Çaman bütün bunları savsakladığı için, konu ne kadar sabun köpüğü olursa olsun sahneleniş olmamış. Paso'nun vermek istediği: “Hangi yaşta olunursa olunsun insanın yaşama ve aşka dair daima umutları ve sevinçleri olması gereklidir” iletisi bir türlü seyirciye geçmiyor. Finalin çifte düğünle biten mutlu sonu sanırım olanaklar nedeniyle makaslanınca, komedyanın geleneksel kurgusuna uygun çözüm de bulunamamış oluyor.

  DEKOR TASARIMI BÖYLE Mİ OLMALI
  Murat Aydoğdu, yazarın metnine uyarak sahneyi muayenehane ve Fernando'nun (yani Orhan'ın) evinin salonu olarak ikiye bölmüş, tamam da sonrasında Yeditepe Oyuncuları'nın geçmiş yıllardan kalan dekor parçalarıyla, aksesuarlarıyla fevkalade derme çatma, olamazcasına eften püften bir dekor tasarlamış. O ne kapı öyle! Doktor muayenehanesi öyle mi olur? Bir evin eşyaları birbirleriyle bu kadar mı “imtizaçsızdır”? Bir oyunun sahne tasarımındaki çevre düzeni oyuncuya, olaya, karaktere bu denli uyumsuz olabilir mi?

  Murat Aydoğdu'ya, dekorun amacının salt olayın geçtiği mekânı yansıtmak değil, oyuncunun kabullendiği, kavrayabildiği, yabancılık çekmeyip hareketlerini kısıtlamayacağı ortamı yaratmak olduğunu “bilvesile” anımsatmak isterim.

  IŞIK VE KOSTÜM
  Işık tasarımı için: “Serdar Ece, seviyeleri yüksek atmosfer ışığı kullanarak oyuncuların yüzlerindeki detayların yitip gitmesine neden olmuş,” derim, başka da bir şey demem. Oyuncuya kostüm seçme hakkının yönetmence tanınmasına gelince, elbette saygı duyarım, ama oyuncunun komediye olan duyarlılığını artıracak ve imgelemini bu yönde yoğunlaştıracak nitelikte olması koşulunu da “ön koşul” olarak öne koyarım. Olumlu örnek olarak Suna Keskin'in ikinci (daha doğrusu üçüncü) perdedeki kostümünü örnek olarak ortaya atarım.

  HADİ ÇAMAN'IN OYUNCULUĞU
  Oyunculardan Orhan'da Hadi Çaman için, benim oyunu izlediğim akşam belindeki disk kaymasından kaynaklanan sancıyı çekerek ve doğal olarak hareketlerini kısıtlayarak oynamasına tanık olduğumdan, korseyle sahneye çıktığını da bildiğimden bir değerlendirme yapmak doğru olmaz diye düşünüyorum. Düşünüyorum ve olumlu-olumsuz hiçbir şey yazmıyorum. Yazmama eylemini elbette eleştirmen olarak değil, “insani yaklaşımla” yerine getiriyorum.

  GENÇ OYUNCULARI ELEŞTİRMEK GEREK
  Doktor'da Kevork Türker görevini yapıyor. Genç oyuncular İdil Vural ve Arda Karapınar'ı aklıma dolayarak fazla “açılmak” niyetinde değilim. Arda Karapınar için, yöntemli oyunculuğun tiyatral başarıyı sağlayabileceğine olan inancımı yineleyeceğim. Cem Özdemir'e aklının ve duygularının uyumlu beraberliğinde mi can veriyor, bu soruyu kendi kendine birkaç kez sormasını ve sıkılmadan yanıtlamasını salık vereceğim. İdil Vural'a oyunculuğun ön plana çıkması için gerekli olan “etkileyici olma” halinin bireysellikle gerçekleşmeyeceğini anımsatacağım. Tiyatro adına yapılan her şeyin, ama her şeyin ayırma, seçme, yöntem aşamasından sonra diyaloglara geldiğini anlatacağım. “Uyumlu ve birbirini mükemmel oyunculuğa özendirici oyuncular sahnede tiyatro yapmış oluyorlar” diyeceğim. Söylediklerimi bir eleştirmen “amca”nın öğüdü olarak not etmesini önereceğim.

  SUNA KESKİN'E GELİNCEEE…
  Yılların deneyimli ve usta oyuncusu Suna Keskin'e gelince: Suna Keskin, kendisini çok iyi tanıdığından oyunculuğunun sınırlarını da mükemmel çiziyor. Hale Kuntay'ın Paso'dan uyarladığı metinde, Beyhan'a ait ne bulduysa, o tekstten ne algıladıysa seyirciye aktarıyor, aktarırken kavrama ve yorumlama sınırlarını sahneyi paylaştığı oyunculara örnek olacak biçimde zorluyor. Komedide amacın sadece güldürmek olmadığını biliyor Keskin. Seyirciyle arasındaki ortak paydayı arıyor, buluyor, yansıtıyor. Görselliğe yaslanmıyor, fiziksel gücü yeğlemiyor, oyunculuğunu dil ile bütünleştiriyor.

  Suna Keskin, iyi olmayan bir oyunda “iyi” oyunculuk örneği veriyor.


 3. Kayıtsız Üye

  eleştrilerinizi dikkatle takip edenlerdenim.21 Şubat'ta DURU Tiyatro'da yeni bir ekip olan seyirhali kumpanya'nın KUYRUK oyununu izlemeni şiddetle tavsiye ederim.


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.