Hoşgeldiniz.

Yeşim Özsoy Gülan ve Galata Perform için daha önce Sabah Gazetesi'nde yaptığım yorum beni iyiden iyiye haklı çıkarıyor. Ne demişim bir bakalım; “ Galata Perform
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  --->: Eleştiriler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeşim Özsoy Gülan ve Galata Perform için daha önce Sabah Gazetesi'nde yaptığım yorum beni iyiden iyiye haklı çıkarıyor. Ne demişim bir bakalım; “ Galata Perform ve Yeşim Özsoy Gülan, Türk tiyatrosunun çağdaşlaşmasını amaçlayan eserler ortaya koyuyorlar. Galata Perform geçmiş sezonlarda olduğu gibi bu festivalde de yine ses getirecek." Elbette teatral anlamda yapılan yenilikçi çalışmalar değerini bulacaktır. Türkiye'deki kültürel çatışmanın iyiden iyiye gün yüzüne çıktığı bir dönemde, Yeşim Özsoy Gülan “Noter” i yazarak ve de sahneleyerek bireyin toplumla ve devletle olan kültürel/bürokratik çatışmasını sahnelerimize taşıyor.

  Birey mi Devleti Yoksa Devlet mi Bireyi Oluşturuyor?
  Bu açık uçlu bir soru. Sorunun cevabı çok basit gibi gözükse de olaya nerden baktığınız önem kazanıyor. Freud'a göre bireyin egosal tatminleri devletin temelini oluşturuyor. Son yaşadığımız devlet içi çatışma örneğinde olduğu gibi… Yaşantılarımız bizi istediğimiz noktaya getirmese de, sistem içinde iyice yalnızlığa düşerek hayallerimizi taze tutmaya gayret ediyoruz. Sistem tüm duygularımızı esir alarak bizi kendi kalıbına sokuyor. Bu kalıbı kırmak nerdeyse imkansız hale geliyor. Sistemi sadece devlet olarak ele almamamız gerekmektedir. Sistem bazen patronumuz, bazen kendi iş yerimiz, bazen ailemiz oluveriyor. Bunu daha da özelleştirerek devam edebiliriz.

  Noter ve Simgeleşen Hayatlar
  Yeşim Özsoy Gülan 'Noter' de yukarıda yazdığım unsurları çok güzel yansıtmış. Noterde çalışan bir adam bir kadın ve bir müdür yaşantılarını çalıştıkları daktiloya, mühre, kaleme emanet etmişler. Ezen ve ezilen insanların uğrak yeri haline gelen mekanlarında, istedikleri gibi yaşam olanaklarından yoksun yaşamaya devam etmektedirler. Gelenler ve gidenler… Hayaller ve yok olan umutlar… Bu noter yaşamın esir alındığı bir simgedir!

  Oyunun Konusu
  Oyun bir gece nöbetçisi noterde geçmektedir. Noterde çalışan iki memur ve müdürün yaşadıkları, hayalleri oyunun temel noktasıdır. Devlet bürokrasisi içinde ezilen bu üç kişi, notere işlerini halletmek üzere gelen kişilerle muhatap olurlar. Her muhatap oluş, yaşantıların sorgulandığı noktayı oluşturmaktadır. Yeşim Özsoy Gülan oyun içinde oyun tekniği ile izleyenleri de bu sorgulamanın içine çekmektedir. Oyunda kullanılan sürrealist teknikler, hayallerin sahnede yer bulmasına olanak tanıyor. Gülan, sürrealist teknikleri kullanmayı seviyor.

  Oyunculardan Şahane Performans Saydam Yeniay, Noter'i yöneten müdür rolü ile karşımıza çıkıyor. Kanunlar karşısında kendisini var edemeyen insanın kişiliksiz tavırlarını görüyoruz karakterinde. Müşterilerinin her isteğine 'evet' demek zorunda kalan karakterinin ruh halini muhteşem bir performansla izleyenlere aktarıyor. İstekler saçma olsa da devlet bürokrasisi işlemek zorunda. Devlet güçlü kimse, ondan yana tavır koymak zorunda. Bu noktaların oluşumunda Yeniay' ın olduğu bölümler ön plana çıkıyor.

  Koray Tarhan, yaşamı boyunca geldiği kültür ile yapamadıkları arasında sıkışan bir memuru canlandırıyor. Bürokratik hırsızlıkla elde ettiği paraları bile harcamakta beceriksiz olan karakterini çok güzel oynuyor. Sayın Tarhan'ın dikkat çeken oyunculuğu var. Hayalinde noterdeki kadına söyledikleri ve hayalinin canlandırılmasındaki performansı gözlerimin önünden gitmiyor. Konunun tempolu ilerleyişinde Koray Tarhan'ın katkısı çok büyük. Oyunun en iyi oyuncusu. Sayın Tarhan bu performansı ile gelecek sezon izleyenlerden ve eleştirmenlerden çok büyük övgüler alacağa benziyor.

  Ayşe Burcu Eren, Noter'deki bayan memuru oynuyor. Öncelikle sesi çok güzel. Bunu belirtmek istiyorum. Yanındaki memura aşık olan ama içindeki duyguları açığa çıkaramayan karakterini yerinde tepkilerle oynuyor. Oyunun üçüncü ve önemli ayağını tamamlıyor. Diğer oyuncular gibi performansı son derece iyi.

  Oyun yukarıda sıraladığım üçlü sac ayağının üzerine oturulmuş. Bu üçlü çok sağlam oyuncular olduğu için, oyun içinde diğer oyuncuların ufak tefek kusurları görünmüyor. İbrahim Ersoylu, Batur Belirdi, Mark Levitas, Buket Yanmaz, Nükhet Akkaya, Emre Yetim, Selin Zafertepe, Neşe Mengüloğlu oyunun diğer başarılı isimleri.

  Ve Son Söz Oyunda daktilo, mühür ve masa sesi ile oluşturulan ritmik müzik, hayatımızın da bu ritmin etrafında şekillendiğini gösteriyor. bu ritmi bozupta, farklı bir karaktere bürünmek isteyenler için çokta seçenek yok. Bireylerin var ettiği devlet bürokrasisi her şeyden üstün geliyor. Ki oyunun son bölümündeki isyan da ölümle sonuçlanıyor. Sistem aykırı düşünceleri yok ederek yoluna devam ediyor.

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında seyirciyle buluşan oyunlardan biri de, Türkiye'deki temsillerin ardından Fransa'da Avignon Festivali'ne giden “Kaygıların Yürürlükten Kaldırılması (De L'Abolition Des Tracas)” idi. İstanbul`da doğan ve tiyatro çalışmalarını Türkiye ve Fransa'da sürdüren Lulu Menase'nin lise döneminde tiyatroya ilgi duymaya başladığını, eğitimini Paris Sorbonne Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde yaptığını, sanatçı Peter Brook ve Royal Shakespeare Company üzerine tezleri bulunduğunu oyuna gitmeden öğrenmiştim.

  Menase, 1971-1979 yılları arasında (ışıklar içinde yatsın) Mehmet Ulusoy ile de çalışmıştı. 1981 yılında Compagnie de l`Orient-Express'i (Doğu Ekspresi Topluluğu) kurmuş, sahneye koyduğu oyunlar Paris, Fransa, Avrupa, Afrika, Karayip Adaları`nda sergilenmişti. Türkiye'de daha önce, Filiz Kutlar'ın ve Erkan Sever'in geçen sezon oynadıkları Pierre Louys'un (benim ne yazık ki izleyemediğim) “Bilitis'in Şarkıları” başlıklı eserini sahneye koyduğunu da anımsıyorum.

  Yönetmenin 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahneye koyduğu “Kaygıların Yürürlükten Kaldırılması”, Fransa'nın özellikle polisiye romanlarıyla ünlü yazarı Fred Vargas'a aitti ve yazarın iki hiciv yazısından yola çıkılarak tiyatroya uyarlanmıştı. Yazarın seyirci ile kurduğu mizahi bir diyalogdan oluşan ve otobiyografik öğeler taşıyan bu eserde yazar, insan ilişkileri konusunda bütün sorunlarını çözdüğünü savlayarak, yarı bilimsel bir konferans, yarı skeç biçiminde dünyadaki altı buçuk milyar insanın da sorunlarını çözmek için aşk, sıkıntı, politika, ekonomi, savaş, özgür irade gibi konuları açtı. Yeni bir dünya umuduyla aşk, metafizik, savaş, din, sanat, yaşamın anlamı, hiçlik gibi hepimizin içinde taşıdığı kaygıları kırıntılar haline getirmeye çabaladı. İzleyiciyle umutlarını, iyimserliğini, düşlerini paylaştı.

  Aşkı nasıl berbat etmeli sorusunu az çok herkes kendi olanaklarıyla çizmeyi başarabilir, ama aşkı berbat etmekten nasıl kaçınılmalı, sevilen kişi tarafından nasıl sevilmeli ve aşkı nasıl korumalı konularında fikirler üretti. Elinde bir resim fırçasıyla doğmuş ikiz kardeşi ördek resimleri yaparken, Vargas kaşlarını çattı, kaygıların trajik bir biçimde birbirine karışmış iplerini çözmeye çalıştı. Avucunun içinde sıktığı kuru kumun nasıl parmaklarının arasından süzülüp aktığını merak etti. Çünkü kuma baskı yapıyor, avucunun içinde sıkıyordu. Kuru kum örneği, kişiye ne denli baskı yapılırsa, o kişinin o ölçüde “elden” kaçtığını öğrendi. İnsana uygulanabilecek baskı araçları olarak telefonları, mektupları, dilekleri, davetleri, istekleri, ricaları, eleştirileri, kınamaları, lütuf dilekçelerini, gereklilikleri, hak ileri sürmeleri, uyarıları, yasaklamaları, şantajları, ültimatomları ve son olarak buyrukları sıraladı.

  Kendinden ve izleyiciden sonraki üçüncü öğe olarak “Vicdan"ı tanıttı. Samuel Beckett'in asla gelmeyen Godot'suna karşılık, “Vicdan” geldi. Karşımıza dikildi. Yazar, sahnedeki oyuncu aracılığıyla ondan kurtulmanın yollarını aradı ve “Vicdan”ı kandırabilmek için izleyiciden yardım istedi. Doksan beş dakika boyunca daldan dala, oradan buraya atlaya sıçraya anlattı da anlattı. Erkekleri anlattı, kadınları anlattı. “Erkek”,Kadın” gibi abartılı terimlerin bizi yanlış yöne çektiğine eğildi, “Erkek”in ve “Kadın”ın yerlerini renklerle belirtti. “Kırmızı” dedi, “Aile düzenini bozan, yok edendir. Mavi yuvayı kurar, korur. Kırmızı da mavi de çok güçlü olan korku motoruyla devinir. Mavi, yuvayı sağlamlaştırdıkça kırmızı o ölçüde yuvanın temellerini sarsar ve kırmızı, sitemlerle saldırdıkça mavi sitemlerle o ölçüde pekişir.” Oyuncu kendini önce kırmızı, sonra mavi tüllere sarmaladı, onlarla oynadı, sonra gitti, tülleri sahnenin önündeki boşluğa bıraktı.

  Fred Vargas, dünya görüşünü herhangi bir temele dayandırmamıştı, konu dağıldı. Bu tür tiyatroda alıştığımız özdeğin çoğalmasının esamisi yoktu. Düşlerini yazarken ritim kullanmıyor, rengi önemsemiyor, nesnel ustalığı boş veriyordu Vargas. Bunlar olmayınca Vargas'ın dış dünyası gelişmedi. Oyuncu Oriane Littardi'ye “'Kırmızı' ile 'Mavi'nin özgür iradesi ve ahlaksal bilinci yok olmuştur. Dolayısıyla ikisinin de sinirleri çok bozuk, düşman arayışındalar. Tıpkı dünyadaki altı milyar insan gibi savaşmaktalar” gibi ipe sapa gelmez laflar söyletti.

  Lulu Menase'nin ne yapmak istediği, ne yorum getirdiği de anlaşılamadı. Başarının ölçütü yalnızca yaratıcılığın niteliği, uyandırılan şiirsel imgelerin karmaşıklığı ve bunların birleştirilip, sürdürüldüğü beceri olmamalıydı. Daha da önemlisi, bu imgelerin taşıdığı görünün gerçekliği ve doğruluğu metinde bulunmalıydı. Bütün yaratıcılık özgürlüğüne ve kendiliğindenliğine karşın, Lulu Menase'nin yapmak istediği tiyatro, bir varolma deneyimini iletmeyle ilgiliydi ve bu ileti sırasında insan durumunun gerçeği hiç de gözler önüne serilmedi. Bayan Menase'nin çelişkisi gerçekçi ve gerçekçi olmayan, nesnel ve öznel tiyatro arasında değil, yalnızca bir yanda şiirsel görü, şiirsel doğruluk ve düşsel gerçek, öte yanda çorak, mekanik, cansız, şiirsel olarak doğru olmayan yazılı metin arasındaydı.

  Anlaşıldığı kadarıyla, Lulu Menase de, absürt tiyatroda olduğu gibi dünyayı anlamsız ve birleştirici bir ilkeden yoksun görüyordu. Görüyordu görmesine de, bunu yalnızca insan düşüncesinin evrenin bütünlüğünü, tam, birleşik, tutarlı bir sisteme indirgeyebileceği düşüncesinden yola çıkan felsefecinin bakışıyla değil, bir polis romanları yazarının giderek “deli saçmasına” dönüşen metninden medet umarak yaklaşıyordu.

  Fred Vargas'ın ikiz kız kardeşi Jo Vargas'ın sahne tasarımı olarak el arabası, banket taşları, elek, kemikler, dört adet kalastan oluşturduğu bir arkeoloji kazısını çağrıştıran mekân çalışmasının Menase'nin tiyatrodaki arayışının nesine uyduğu da anlaşılamadı. Diğer taraftan, Jean-Luc Peron'un ışık tasarımı alkışlandı.

  Menase'nin iki yıl önce bir Paris sahnesinde izlediği ve kendisinde birlikte çalışma isteği yaratan oyuncu Oriane Littardi gerçekten de yüzündeki ışıkla, gözlerindeki parıltıyla, gençliğinin dinamiğiyle ilgi çekti, ama renksiz sesi izleyicinin içini kemirdi.

  Oyundan çıkarken, “Kaygıların Yürürlükten Kaldırılması”nı sunduğu koşulların inandırıcılıktan uzaklığıyla, önyargılı bakış açısıyla başarısız olarak tanımladım. Yazarın yaratıcı yetisi, şiirsel imgelemi yeterli değildi.

  Yani uzun sözün kısası; bu oyun, oyun değildi.
  __________________


 3. Tiyatro festivalinde Dot Tiyatrosu' nun prodüksiyonu 'Hikayeci' adlı oyun sadece Dot Tiyatrosu' nun genel anlamda sergilediği oyunların dışında bir oyun olmasıyla değil; festivaldeki oyunların da dışında bir temsil olmasıyla dikkat çekti. Oyunu Murat Daltaban sahneye koydu. Alain Robbe Grillet'in senaryosunu yazdığı , Alain Resnais' in yönetmenliğini yaptığı 1961 tarihli 'Geçen Yıl Marienbad'da' filmini kaynak almış oyun. Oyun filmden karelerin sinevizyonun üzerine yansımasıyla ve Melike Güner' in anlatımıyla duygusal bir atmosferde ilerliyor. Bir 'hikaye anlatma' kurgusuyla Güner' i şeffaf perdenin arkasında görüyoruz.

  Genelde filmle ilişkilendirilen mimari tasvirleri görüyoruz. Mimari tasvirlerle dönem duyguları arasında paralel bir geçiş yapılıyor. Kadın, duvarlardaki sessizlikten söz ederek, mekanın insanlar üzerindeki 'kimliksizleştirme/ kimlikleştirme' mantığı üzerine vurgu yapıyor. Ben, oyunu daha çok ' dinlemeyi' tercih ettiğim için retorik anlamda güzel duygularla salondan ayrıldığımı söyleyebilirim.

  Kadının kimlik arayışı hem mekanla, hem sözleriyle örtüşüyor. Bir başka yerde bir başka insan olma hali. Hep aynı ruhsuz seslerden, kelimelerin anlamsızlığından ve otelin yalnızlığından söz ediyor. Bu genellemeleri oyun boyuca sürüyor.

  Kadın 'otel' le 'herhangi bir yeri ' tasvir etmeye çalışıyor daha çok . Yani herhangi bir şekilde insanın içinde oluşan yalnızlık halinin karşılığı . Otel, kadının yalnızlığının 'Evsiz' yansıması haline geliyor. 'Her yerde susun levhası var' repliğini söylerken de duygu değişimi yaşadığını ve bunu biraz da ürkek bir öfkeyle söylediğini görüyoruz Güner'in.

  Hikayeci 'de iç içe geçmiş açılar da birbiriyle paralel bir şekilde ilerliyor. Tüm öykü bir kadının anlatımına dek özetlenmiş oluyor.

  Işık kullanımı da illüzyonda önemli bir öğe halini alıyor. Seyircide yarattığı duygu açısından yerine oturmuş bir oyun Hikayeci.

  Sinema tabanlı olması bende herhangi bir çıkarıma yol açmadı. O yönüyle algılaya hiç kalkışmadım belki de. Tam anlamıyla tiyatral bir çalışma var karşımızda.

  Hikayeci, festivalin 'farklı'larından... İyi Seyirler… 4. Hani, bugüne değin yeni yeni tiyatro grupları, yeni yeni tiyatro oyuncuları, yeni yeni tiyatro yönetmenleri ortaya çıktıkça ellerimi çırpıp, göbecikler atıyordum ya… Sizi kandırmış olmak asla istemem. O “tezahürlerim” her ortaya saçılana değildi, inanın lütfen! Olamazdı! Olmamalıydı! Olmadı da! Artısı olandan da, eksisi olandan da inanılmaz keyif aldım, doğru. Artısı olan aldı başını gitti ya da gidecek, eksisi olanlar kendilerini ufak ufak toparlıyor ya da toparlayacak. Ama geçenlerde ilk perdesinin sonuna kadar zor dayandığım gibilere ne yalan söyleyeyim, “tilt” oluyorum. Gözüm, sarf olunan emeği falan görmüyor. Tiyatro sanatının böylesine hafife alınması karşısında “kötü adam”laşıyorum. Dayanamıyorum, çok sinirleniyorum.

  FINDIKKIRAN “FIRILDAKZADE”
  Tiyatrocu, uyarlamacı, magazinci, seslendirmeci, eğitimci, yazar Aydoğan Temel, Aleksandr Ostrovski'nin (1823-1886) 1868 yılında yazdığı en çarpıcı politik satir olan "Bu Hesapta Yoktu" (ya da diğer anılan sanıyla: "En Akıllı Adam da Yanılabilir") adlı oyununu almış; uyarlayayım derken (kendi deyimiyle) kaleminin ucuna “çiş” gibi geliveren yepyeni bir öykü çıkarmış. Gene kendi ifadesine göre, birkaç günlük bir çalışmayla yepyeni bir müzikal yaratmış. Oyunun adını da “Fırıldakzade” koymuş. Peh, peh, peh…

  Derken efendime söyleyeyim, Beyaz Gemi Oyuncuları olarak “Yaprak Dökümü” nam televizyon dizisinde parlayan, Paris Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu, yanılmıyorsam sinema ve tiyatro eleştirmenliği dalında yine Paris'te yüksek ihtisas sahibi, “dizi incisi” Tolga Karel'e başrol için haber salınmış. Ostrovski'nin genç, zeki, kurnaz, yakışıklı Yegor Dimitriç Glumov'u var ya! Aydoğan Temel'in elinde olmuş Nuri Fırıldakzade. Yegor'un annesi ve suç ortağı Glafira Klimovna Glumova için AST'ın, Meydan Sahnesi'nin değerlerinden usta oyuncu Aysan Sümercan'a ricada bulunulmuş. Aydoğan Temel, Yadigâr Bilinmez ve Medyum Tayyare rollerini üstlenmiş. Geriye kalan on bir karakter için güzel kızlar, yakışıklı genç erkekler seçilmiş. Dört kişilik de “Ver Der Veremem Mızıkçıları” adlı bir orkestra kurulmuş, Böylece, Aydoğan Temel'e göre her şey yerli yerine oturmuş. Bu aşamada başlamışlar Tolga Karen ile kol kola girip “Esra Ceyhan'la” ve benzeri kadın programlarında boy göstermeye. Eee, serde Aydoğan Temel'in temelinde “Uçan Kuş” adlı magazin programlarının en hasının yapımcılığı ve sunuculuğu var! Bir de basın toplantısı yapmışlar. Basın toplantısında Tolga Karel, önce masanın altından çıkardığı kırmızı iç çamaşırıyla, sonra başına dayadığı silahla ve en sonunda çiçek dolu bir kovayla magazin helvacılarını (ay pardon) mensuplarını şaşkına çevirmiş, bana sorarsa reklamın da içine etmiş.

  TEMEL'E GÖRE OLMUŞ, OTURMUŞ OLAN BANA GÖRE HİÇ OLMAMIŞ
  Aydoğan Temel kardeşim, Alexander Dumas'yı mı okumuş ne! Vallahi şaşırdım. Hani Dumas, oyun yazma konusunda: “Çok kolay, diyor ya!.. Açıklamasını da: “Birinci perde açık, son perde kısa, bütün perdeler ilginç olmalı” diye yapıyor ya! Sanırım Aydoğan Temel bu açıklamaya kanmış. Yahu kardeş, bu iş gerçekten bu denli basit olsa, babam da oyun yazarı olurdu!.. Ne var ki, Dumas'nın söylediğinin sadece teknikle ilgili olduğu konusunu atlamış Temel. Oysa, iyi oyunun söyleyeceği sözü, ileteceği iletisi olan ve bunu en iyi biçimde seyirciye iletebilen oyun olduğunu kavrayamamış. “Ben yazdım oldu” demiş, olmamış.

  OYUNUN KONUSU
  Şimdi izin verirseniz, bu “görmemeniz” gereken, Aydoğan Temel'in kaleminin ucuna “çiş” gibi geliveren oyunun konusunu özetleyivereyim: Nuri Fırıldakzade (Tolga Karel), yıllar önce kaybettiği babası Rıza Fırıldakzade'den kalan gösterişli evde annesi Fadime'yle (Aysan Sümercan) birlikte yaşamaktadır. Ancak dıştan görünen bu görkemin arkasında inanılmaz bir sefalet vardır, çünkü borçlar büyümüş, çöküş başlamıştır. Doktora yapıp ciddi eğitimler almış Nuri bile, bir iş tutup baltaya sap olamamaktadır. Derken, soyadından kalan üçkağıtçı mirası değerlendirmeye karar verir. Bunun için de hedefine, çıkarlarının rüzgârında hareket eden politikacı İsmet Adnan Elçi'yi (Ahmet Nasıroğlu) koyar. Amacı İsmet Adnan'ı kandırıp politikaya atılmak ve bu sayede de işini yürütmektir. İsmet Adnan fazla zeki olmamakla birlikte, kendisini idare eden genç karısı Afrodit'in (Nur Gürkan) çabaları sayesinde başarısını sürdürmektedir. Nuri bunu iyi bildiğinden kaleyi içerden fethetmek adına, önce Afrodit'i baştan çıkarmanın doğru yol olacağını düşünür ve planını harekete geçirir. Nuri işlerin yürüyebilmesi için, her türlü etkili zaafı devreye sokacak… ve bildiğiniz gibi konu da, oyun, da, oynanış da, sahneleniş de beni sıkacak, eleştirmeniniz oyunu birinci perde bitiminde herkese göstere göstere, hiç utanmadan terk edecek…

  OSTROVSKİ'NİN ADINA SÜRÜLEN LEKE
  Sen kalk, Rus Halk Tiyatrosu'nun kurucusu, realizm akımının en büyük temsilcilerinden birinin oyununu al, fırıldak yap! Oldu mu yaaa! Aşkın, dostluğun, dürüstlüğün olmadığı bir dünyada, tüccarların para uğruna işledikleri suçları, günahları, aile içi entrikaları komedi tarzındaki “Dostlar Arasında Her Zaman Anlaşmak Mümkündür (1850)” adlı eserinde yansıtan; tüccarların yanı sıra, memurlara ve asilzadelere de yer verdiği oyunlarında, dramla komediyi birleştirmedeki ustalığıyla bilinen; “Balzaminov'un Evlenmesi”nde olduğu gibi, taşralı insanların arasından seçtiği karakterlerle “halk komedisi” türünden örnekler de veren; reform öncesi değişim sürecinde “Fırtına” ile adının etrafında fırtınalar yaratan; 1861 reformundan sonra değişen sosyo-ekonomik ve politik düzenle birlikte, komedi kahramanlarından aile yaşantılarına, derin psikolojik konulara, dramaya geçen koskoca Ostrovski'nin adına leke sürmeye ne hakkın var be birader!

  YARATICILIK VE TEKNİK OLMAYINCA…
  Oyun yazmanın temelinde olması gereken yaratıcılık Aydoğan Temel'de yok. Oyun yazma tekniğini bilmiyor. Dolayısıyla, kendisine çözümlemede yol gösterici edinemiyor. Bu iki öğenin, yani yaratıcılık-teknik ikilisinin birbirini tamamlaması gerek de, Temel'de ikisi de yok. Hadi diyelim Aydoğan Temel'in yaratıcılığı sıfır, yazma tekniği sıfırın altında… Vaz geçtim bunlardan… Sahne yapısını, oyunculuğu, rejiyi, kısacası tiyatronun hiçbir öğesini bilmiyor yahu! Yenilik aramak ne kelime, kalıpların içinde boğuluyor, boğulurken oyun yönetmeye kalkıyor. Olmuyor, çöküyor.

  YOLU YORDAMI YOK TEMEL'İN
  Çok rica ediyorum, Aydoğan Temel'in Ercan Yazgan Tiyatrosu, Ferhan Şensoy Orta Oyuncular, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Güldüşündürü Tiyatrosu, Beyaz Gemi Oyuncuları, Bakırköy Belediye Tiyatrosu; Zafer Diper-Bizim Tiyatro, Dilek Türker-Tiyatro Ayna, Aydoğan Temel Tiyatrosu'ndaki deneyimlerinden falan söz etmeyin bana. Deneyimi olan tiyatrocu, yazar, Ostrovski'nin kanına girerken hiç mi taslak oluşturmaz? “Fırıldakzade” diye üfürükten dahi olsa bir oyunu yazar ve yönetirken hiç mi ön zemin hazırlamaz? Geliştirilmeye açık yan bırakılmaz mı bir oyunu yönetirken? Gidiş yolu belirlenmez mi?

  DEKOR, KOSTÜM, IŞIK
  Kaba saba bir dekor, “eh” kıvamında kostümler, Murat Özkaya'nın pörsümüş koreografisi, Şebnem Cömert-Ahmet Ateşer ikilisinin sahne “aydınlatması(!)”, Rıza Öz'ün prosodisi pek de bozuk olmayan besteleri… Aydoğan Temel, magazinleşen yaşamın bir parodisini yapmak istemiş; gerçek sanattan, insan ilişkilerine, spordan siyasete yaşamın burnunun dibinde olan magazini bütün çıplaklığıyla işlemeyi amaçlamış, ama sonuç bir arapsaçı. İçinde izleyicinin de yitip gittiği, hatta bitip tükendiği haritasız bir oyun “Fırıldakzade”. Hedef kitlesi belli, ama hedef kitle magazin tutkunlarını dahi esneten, o “tür” izleyicisine bile hiçbir şey veremeyen bir oyun

  Oyunu yazan ve yöneten Aydoğan Temel, hiç kuşkum yok ki seyirci gülsün istemiş. Gülmesi için de: “… Veriyorum, veriyorsun, veriyor / Veriyoruz, veriyorsunuz, veriyorlar / Düzen öyle değişti ki / Artık vermeyene ****** diyorlar…” diye şarkı sözü yazarak gıdıklamayı amaçlamış. O da olmamış. Bir gıdımcık dahi gıdıklayamamış.


 5. skişehir Şehir Tiyatrosu
  Yerli oyunlarla yabancı oyunların sürekli 'yarıştırılmadan' karşılaştırıldığı bu festival günlerinde Eskişehir Şehir Tiyatrosu'ndan Mümtaz Taylan imzalı 'genç işi ' Caligula' yı izledim. Varoluşçuluk felsefesinin temsilcilerinden Camus' nün kendi yaşam öyküsünde de tanık olduğumuz 'siyasi erk' karşıtlığı, yapıtı Caligula' da tarihsel bir kişilik ekseninde irdelenmiş.

  Akm Büyük salonun 'büyük' illüzyonuyla beraber, 'büyük' bir sahne tasarımı dikkat çekiyor. Tayfun Çebi, dev tül perdeleri paralel olarak sahnenin ortasında konumlandırarak, bunların bir paravan işlevi kazanmasını sağlamış. Bu 'dikine kesen' tül perde tasarımı aynı zamanda bir 'kent' görüntüsü de oluşturmuş sahnede. Yani Roma' nın eyaletlere bölünmüş sınıflı yapısı, bu yapının heybeti, görkemi vurgulanmış. Perdenin şeffaflığı da bu görkemin içi görülebilir hali. Aynı zamanda perde arkasında da oyun imkanı vermiş. Tayfun Çebi' nin dekor ve atmosfer tasarımı gerçekten çok güçlü.

  Oyunda gözüme çarpan tek güçsüzlük, 'büyük ve olgun' rejinin 'genç' oyuncularda biraz büyük durması . Genelde konuştuğum insanlar da ifadelerine hep böyle başladı. Ancak hiçbiri bunun tiyatral bir kusur olmadığı noktasında hemfikir.

  Girişte top çevirme oyunu seyirciye de çok sempatik geldi. Roma döneminin dolambaçlı ilişkileri, cambazlık gerektiren politik manevraları başta bize gösterildi. Çünkü Caligula' yla baş etmek için çok daha fazla topu aynı anda elde döndürmek gerekecek.

  'Aşk, akıllı, aptal demeden herkese bulaşan bir hastalık'

  Demir yumruk Caligula ' nın metinden de hissettiğimiz kadarıyla çarpık bir cinsel yönelişi var. Çarpık cinsel yaşamının iktidarına aynen etkisi, Foucault' vari bir cinsellik-iktidar ilişkisiyle paralellendirilebilse de ; daha çok karşımızda 'kendi eden kendi bulan ' bir 'kötü yönetici' ifadesi belirdi. Caligula oyunda ilkel görünümüyle beraber, günümüzün vahşi kapitalist benzetmesine de çok yaklaştı. Sanırım oyunda elektrikli araba, silah, takım elbise gibi güncel motiflerin olmasının bir nedeni de budur. Caligula, sara nöbetiyle ortadaki bölmeden canlanıyor. Sürekli 'burada' olduğunu sert mizansenlerle anlatıyor. Caligula' nın hemen ilk repliklerinden biri oyunun özeti haline geliyor. 'Ay' ı istiyorum. Çünkü sahip olmadığım tek şey o ' Caligula' nın 'sonsuz' erk' inin Roma için de çatlama demek olduğunu senato üyelerinin repliklerinden öğreniyoruz. Caligula erk sahibidir, ancak kendi erkinin sahibi değildir.

  Caesonia, dişil, histerik, şuh, dengesiz, tehlikeli bir kadın yorumuyla Caligula' yı karşılamış. Yani Caligula' nın dişi hali gibi açıklayabiliriz. Bir çok yerinde Caligula' nın olduğu gibi oyunun da 'sakinleşme' unsurlarından biri. Caesonia' ın kadınsı özelliklerinin, histerik hallerinin arkasında kaldığını düşünüyorum. Bu biraz da Caligula ' nın enerjisiyle ilgili bir durum.

  Caligula' nın yardımcısı Scipio, günümüz giysileriyle karşımızda. Duruşu ve politik sakinliğiyle günümüz anaparacı düzenin 'sakin' bir temsilcisi. Oyundaki en çok 'politikacı' özellikleri gösteren kişi. Tabii ki günümüz algılarına göre.

  'Yönetmek, çalmak demektir'

  Senato' nun kendi arasındaki Caligula şikayetleri genelde 'Kraldan çok kralcılık' duygusunu bize verse de, sahneye Caligula gelmeden onların imparator karşısında 'çözüleceği' hissine hemen kapılıyoruz. Senato üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerde belli kopukluklar seziliyor. Ne tam bir bütün ne de parçalılık. Onlar konuşurken şunu görüyoruz ki sahnede Caligula yok ama 'toplu' bir hükümdar var. Caligula' daki 'kadınsı' yönleri senatoyla görüşmelerinde daha net görüyoruz. Bununla beraber lider, senato üyelerini hizmetçileri haline getiriyor. Caligula' nın, karısıyla birlikte olduğu senato üyesine psikolojik baskı yapmak amacıyla kullandığı kuklaya baktığımızda acaba lider, bir 'iç ses' mi kullanmak istemiş diyorum. Bir üyenin tepkisi diğer üyelerde aynı duyguyu var etmiyor. İlk düşündüğüm acaba senato 'tek bir rol' gibi mi davranmak istemiş. Aynı Yunan site devletleri gibi kendi içinde savaşan ama dışarıdan gelen bir tehlikede birlik olan insanlar gibi (mi)… Caligula karşısında ortak bir 'nefret' var çünkü.

  Chaerea, öfkesini ölçülü kullanmış. Bir çok yerde bu öfkeyi denge unsuru haline getirmiş.

  'Ne zor, ne acı şeymiş insan olmak'

  Psikolojik baskıya yenilen senato üyesinin ağzını yırtarak gümleye çalışması yerinde. Oyunun genel duygusuyla bütünleşmiş. Tolga Çebi' nin müziğini başarılı buldum. Duyguların yerleşmesi, gerginliği hissettirme ve Caligula' nın anlamsızlığını hissettirme açısından yerinde. Caligula tül perde arkasında kadını döverken/severken (!?) senatonun söylediği tüm replikler karavana gitti.

  Caligula, insanları önce aç bırakarak sonra doyurmayı düşünüyor. İnsanlara acı çekme ve isyan etme hakkı tanıyıp sonra da bu acıyı dindirme çaresini sunma… Sonra da insanları tekrar doyuracağından söz ediyor. Bana kalırsa ABD' nin Ortadoğu politikası da buna benzer bir şey. Taylan, günümüz reflekslerini örtüştürmeyi düşünmüş burada.

  Oyunda kimse Caligula' ya 'güvenme' cesaretini gösteremiyor. Çünkü böyle bir düzen içinde asıl tehlike ona güvenmeye çalışmak.

  'İnsan, hiçbir zaman yalnız değildir. Geçmişin ve geleceğin ağırlığı omuzlarındadır'

  Caligula 'Tanrılar gibi acımasız' olmaktan söz eder. Böylece iktidar-cinsellik savaşımı; Tanrısallık-iktidar çatışmasına dönüşür. Burada Caligula' nın senatoya sürekli 'sevgilim' deyişinde bile farklı bir dönüşüm var. Kadınsılık ve iktidar ilişkisi sentezleniyor burada. Chaerea' nın söylemleri ve eylemleri genel anlamda oyunun sağalma anlarını oluşturuyor.

  İktidar ve güç oyunun sonunda kılıçla sembolize ediliyor. Kılıcın yansımasından kendine bakması Caligula' nın önemli bir örtüştürme.

  'İnsanı düşünmeye zorlayan şey güvensizliktir.'

  Sonunda Caligula vuruluyor ve oyunun absürdist duygusuna yakın bir şekilde fosit bir daire ortaya çıkıyor. Sonunda, başında olduğu gibi senato top çevirmeye devam ediyor… 6. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında İtalya'da özel bir tiyatro olan Arca Arruzza Tiyatrosu, Murathan Mungan' ın Mezopotamya Üçlemesi'nin son oyunu olan Geyikler Lanetler'i yepyeni bir yorumla sahneye taşıdı. Oyun Türkiye'de 1994'te Mezopotamya Üçlemesi ardışık oyunlar olarak Antalya Devlet Tiyatroları'nda ve aynı yıl İstanbul Tiyatro Festivali'nde sahnelendi. Yazarın Geyikler Lanetler oyununa kaynaklık eden “Kasım ile Nasr” öyküsü (Cenk Hikâyeleri 'nde yer alıyor) aynı yılın Ağustos ayında, iki hafta süreyle İtalya'da Umbria'daki tiyatro merkezi “La Mamma Umbria”da sahnelenmişti. Murathan Mungan bu oyunu ile Avrupa Tiyatrosu' nun zenginliğini beslemeye devam ediyor.

  Oyun, Murathan Mungan' ın Anadolu coğrafyasını dünyaya tanıtması açısından çok önemli. İtalyan gruplar son dönem oyunlarında halk tiyatrosu tekniklerini kullanmayı seviyorlar. Halk mitinden gelen konularla çağdaş teatral teknikleri buluşturuyorlar.

  Oyunda 5 anlatıcı dönüşümlü olarak görev alıyor. Olayların ihtişamlı anlatımı, gölge tiyatro teknikleri kullanılarak seyirciye aktarılmış. Asina Sull'lsola oyuncuların her hareketini kontrol ederek, sahnede anlatılan öykünün bütün unsurlarını perdesine yansıtmayı bilmiş. Oyunu yöneten Riccardo Sottılı, doğu toplumlarını simgeleyen “çadırı, sarayı, kavgayı” unsurları perdeden yansıtarak, sahneyi geniş çapta oyuncuya bırakmış. Böylelikle konunun ana unsurundan sonra, oyuncuların harika performanslarını izleme şansına erişmiş olduk. Riccardo Sottılı' nın Murathan Mungan yorumu Türk yönetmenlere ders niteliği de taşıyor.

  Oyun, binbir gece masallarını anımsatan bir aile destanını anımsatmaktadır. Beylerin göçebe aşiretlerin lideri olduğu dönemde geçen bu destan, aşiretlerin yerleşmeye karar vermesiyle birlikte geyiklerin liderlerinin kendi topraklarından kovulmalarını ve sarayların yıkılmasına, bir çok insanın hayatlarının sona ermesine sebep olan bir lanetin hikayesini anlatıyor.

  Mungan' ın doğunun mistik tarihsel birikimi ile ele aldığı konu, aslında çok güzel bir roman konusu niteliğinde. Fakat Mungan tiyatronun bütün sanatların başladığı nokta olduğunu olgusundan hareket ederek, tarihsel mit'ini tiyatro oyunu halinde okuyucusuna sunmuş. Roman anlatısından uzak şiirsel tarzda ele aldığı konusunu, İtalyan oyuncular duygu yüklü anlatımlarla sahneye taşımışlar.

  Suveyda rolünde izlediğimiz Gıulıana Colzı, yabancı olduğu konu ile kendisini birleştirmeyi bilmiş. İnsanı şaşırtan performansı büyük övgüleri de beraberinde getiriyor. Anlatımı ve beden dili ile doğu mit'ine katkıları inanılmaz güzel. Hazar Bey, Nasır Bey, Sıdar Bey rolünde izlediğimiz Andrea Costaglı yakılan yıkılan değişen bir toplumun duygularına tercüman olması açısından rolünü başarıyla oynuyor. Kasım Bey, Bakır Bey rollerinde izlediğimiz Dımıtrı Frosalı anlatım gücünde çok etkili. Massımo Salvıantı ekiple beraber aynı başarının içinde oyununu tamamlıyor.

  İstanbul Tiyatro Festivali' nin bu denli güzel bir Murathan Mungan yorumunu sahnelerimize taşıması harika bir iş. Oyunun Türk yorumunu izleyen bir eleştirmen olarak, İtalyanların doğu toplumunu aktarırken başarılı olamayacağını düşünmüştüm. Fakat Arca Azzurra Theatre ön yargılı düşüncemi altüst etti. Riccardo Sottılı ve ekibi teatral konuların ve tekniklerin doğunun gizinde saklı olduğunu anlamayı başarmışlar. Oyun, kullanılan tekniklerle ve oyuncuların olağanüstü performanslarıyla hafızalardan uzun süre silinmeyeceğe benziyor.

  Dip Not
  Tavsiye Kitaplar:
  Üstün Akmen “Bay Kuş”
  Sema Kaygusuz “Esir Sözler Kuyusu”


 7. Bilsak Tiyatro Atölyesi ve Maya Sahnesi Festival bünyesinde oynanan Zaman Aşımı 1 oyununu Aziz Nesin sahnesinde izledim. O sahnede, seyirci koltuklarının oyuna ve oyunculara yakınlığı bu sahnede sergilenen oyunlar için önemli bir avantaj. Çünkü, böylesi sahneler, metnin seyirciyle daha çok temas etmesini sağlıyor. Özellikle metnin… (Bu sahnede oyun seyretmeyenler için bu değerlendirmem bir anlam ifade etmeyebilir)

  Oyuna geçecek olursak, genel anlamda anlatılan hikayede belli odak kaymaları olduğunu söylemek isterim. Ancak, gerçekten yerine oturan bir oyunculuk var. Bunun üzerine yerine oturmayan bir dramaturgi göze çarpıyor. Birçok yerde öbeklere ayrılmak zorunda kalıyor ana tema. Bir de 'Zaman Aşımı 1/ Diller de Günahkar' deyişiyle bağdaşım kuramıyoruz. Nihal Koldaş yazdığı metinde biraz ibreyi 'kadın' dan yana tutmuş. Bu değerlendirmem kesinlikle salt Koldaş' a yönelik değildir; çünkü kadın yazarlarda genelde bunu görüyoruz. Sürekli içselleşen karakterler kadınlar oluyor. Erkek karakterler olabildiğince kaba, otoriter, estetikten yoksun resmediliyor. Vardır bir bildikleri…Ben kendi adıma kadın ya da kadın sorunlarından söz etmeyen kadın yazarların özlemini çekiyorum. Bu konuda Koldaş, bunun dışına biraz çıkmış. Öyküsü bir çok yerde toplumsallık kazanmış.

  Asssolist kadınla, onları izlemek için gelen - daha sonra anne-kız olduğunu öğrendiğimiz- iki kadın sahnede görünüyor oyunun başında. Hapishane parmaklığını andıran bir platformun ardında iki kadın, bir türlü okunamayan şarkıyı beklemektedir. Assolist de bir türlü söylememektedir bu şarkıyı.

  Nihal Koldaş, oyuncuların yüzlerini seyircilerin tam karşısına dikerek, toplumun reflekslerini karşısına almış. Toplumun karşısına çıkışsızlığını yaşayan kadınları çıkarmış. Assolist kadının şarkısını söyleyememesi, kendini ifade edemeyen, toplum kadının yansıması. Hiçbir şekilde istediğini ifade edememiş, kendi itirazlarını kendince yapamamıştır. Kadının içinde bulunduğu sorunu oyun, 'erkek düşmanlığı' paralelinde irdelememiş oyun. Bu yönüyle bana çok samimi geldi. Eleştiriyi saldırmadan yapmış.

  Kadınların serzenişlerine durumlarla uygun şarkılarla yanıt veriliyor. Yukarıdan çalan müzik ya da kadınların söyledikleri parçalar, durumların özetleri niteliğinde. Anne- kız iki kadın, bir süre ' seyirci' özelliklerini yitirmiyorlar. Genel anlamda bu seyirciler, toplumsal tepkilerin karşılığı. Ancak, önlerindeki parmaklık onları suçlu gibi algılamamıza neden oldu. Bu yüzden assolist kadının repliklerinde de bu suçlama durumunun karşılığını aradık. Assolist kadın, kendince illegal olanı yüceltmektedir. Yaşamda karşısına çıkan zorluklara karşı mücadele gücünü kendinde bulamamıştır. Assolist kadındaki tüm içselleşmeler yerli yerinde.. Durumuna ortak olmak için zorlanmıyoruz.

  Parmaklığın ortaya gelmesiyle beraber, birden mahkeme sahnesine geçiş yapıyoruz. Bu geçişin de çok direk olduğunu belirtmek gerekir. Hakim kendisinin bir 'savcı' olduğunu üstüne basa basa belirtti. Savcı tipiyle beraber, devlet erki; bu erkin insanlar, bireyler üzerindekini etkilerini görmeye başladık. İşte başta da ifade etmek istediğim gibi, toplumsal eleştiriyi neden hep kadın karakterler üzerinden yapıyoruz oyunda. O zaman ortaya ezen erkek- ezilen kadın çatışması çıkması olasılığı geliyor. Ancak oyunun çok daha toplumsal bir yanı var. Açıkcası o toplumsal yanlarını sorgulaması daha çok ilgimi çekti. Mahkemede güçlü bir 'kimlik' sorgulamasına geçiş yaptık. Devletin verdiği kağıt, -kafa kağıdı- ne kadar bizim ismimizdir ne kadar değildir. Kuralları koyan savcı (devlet) ve ona itaatle sorumlu bireyler…

  Hukuk Ve Adalet aynı şeyler midir? Devlet mi birey içindir; birey mi devlet için? Kadının kimliği ne bellidir ne de değildir. Bu sorgulamalar oyunun soruna doğru derinlik kazanmaya başlıyor. Savcı, tabii ki kanunun üstünlüğünü savunuyor.

  Promosyon kostümlü 'tavşan kız' popüler kültürün kadın üzerindeki etkisinin birer yansıması. Kadın bedeninin reklam unsuru olarak kullanılmasının çelişkilerini görüyoruz onda. İçeri giren agresif çocuk ise kendini 'yalnız kurt' olarak adlandırıyor. Erkek kimliğine eleştiren, saldırıya geçiyoruz gibi geldi ama gencin kendi içsel sorunlarıyla boğuştuğunu anlamaya başlıyoruz. Savcı ardından polis rolüyle geliyor ve 'rolümü değiştirdiler' esprisiyle bunu bize aktarıyor.

  Bilsak Tiyatro Atölyesi ve Maya Sahnesi ortaya gerçekten eğlenceli bir iş çıkarmış. Bu motif oyun boyunca kaybolmuyor. İyi seyirler…


 8. Kadının varoluş sorunu üzerine yoğunlaşan yazar Meltem Arıkan'ın metninden 5. Sokak Tiyatrosu'nun oyunlaştırdığı “Oyunu Bozuyorum”, Garajistanbul'da sahnelenmekte. "Oyunu Bozuyorum", bir kadının kendi varoluş yolculuğundan yola çıkarak görmezden geldiğimiz namus cinayetlerini, ahlak kavramını, ensesti, tecavüzü sorgulayan bir oyun.

  "Kadınların kadın olabilmesi için erkeklere, erkeklerin erkek olabilmesi için kadınlara gereksinim vardır," diyen Meltem Arıkan'ın sözcükleri, Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran'ın yönetmenliğinde fevkalade gerçekçi bir yaklaşımla Övül Avkıran'ın bedeni üzerinden dile gelmiş. Erkek egemen kültürün söylemleri, anlayışı ve yaptıkları açık seçik ortalığa saçılmış. “Oyun bu,” demiş Meltem Arıkan ve kadınların artık bu oyunun içinde yer almaması gerektiği bayrağını Avkıran'ların yardımıyla göndere çekmiş, oyunu bozmuş. İzleyiciye birlikte ayna tutmuşlar, kendisiyle yüzleşmesini sağlamışlar.

  PERFORMANS SONUNDA BAŞIMA GELENLER
  İzleyici (hiç kuşkusuz kendini “yeni”ye bırakan izleyici), performans sonunda ayrı ayrı ve hep birlikte baskıların, şiddetin suçlusunu erkek egemen sistem olarak kabul ve ilan ediyor. Aynı ya da karşı cinsiyetteki çocukları cinsel açıdan çekici bulan ve onlara cinsel eğilim duyan erkek, gerçekten hain değil mi? “Ensest, bilinçli olmayan ara evrelerin getirdiği düşsel bir hevesten başka bir şey değildir,” diyen Freud'un bacak arasına saklanıp kızına tecavüz eden deyyus, lanetli değil mi? Amcasının kızını kömürlüğe götürüp zorla beceren it, pislik değil mi? Elbette hain, lanetli ve pislik. Gel gelelim, geride kalan kadın hep “mağdur”. Haine, lanetliye, pisliğe, şiddet uygulayana, töre katiline kimse dokunmuyor, olan kadına oluyor. Dolayısıyla, kadınlar artık kendi güçlerinin farkına varmak zorunda.

  İzleyici olarak performansın sonunda kadınların, kendi varoluşları için eyleme geçmeleri gerektiği konusunda vardıkları karara ben de katıldım. Kadınlar eylemsiz… Kadınlar hep mi hep sessiz… Eee, feminizm ne olacak? Yeterli olmadı ki feminizm! Feministler ötekileşmedi mi? Ötekileştirilmediler mi? O halde? O halde, ben de Meltem Arıkan'ın düşünce çengeline takılmalıyım.

  YARATICI KADRONUN KOLEKTİF BAŞARISI
  Beni Meltem Arıkan'ın düşünce çengeline takanları, izleyiciye ayna tutanları sadece ve sadece üç kişiyle sınırlı tutarsam, elbette haksızlık etmiş olurum, tiyatronun tanrıları beni çarpar. Evet, Övül Avkıran sahnede tek kişi, ama kenarda Mustafa Avkıran “okuma” yapmakta. Pedofiliden enseste, duygusal şiddetten töreye, kadının doğumundan ölümüne dek karşı karşıya kaldığı tüm baskıları okuduğu tümcelerle örnekliyor Mustafa Avkıran. Diğer taraftan Selçuk Artut, ses-müzik tasarımıyla konuya derinlik katıyor. Yüksel Aymaz, hemen her sözcüğü ışıkla da sahneye taşıyarak, bu arada Övül Avkıran'ın gölgeden de yararlanmasını sağlayarak,kadın”ın yüzünü sürekli gölgeler içinde (saklı) tutup, kadının yaşamının altında, üstünde yazılar akıtıp baskı unsurunu simgeleyerek gene Yüksel Aymaz'ca bir ışık tasarımı yapıyor. Veysel Tekşahin kısa filmleriyle ve o kısa filmlerinde yer alan oyuncuları Memet Ali Alabora, A. Pınar Öğün, Berna Uzel, Kaan Çakır, Korhan Başaran, Serkan Ercan, Gökçer Genç, Erkut Ertürk, Deniz Erdem, Derya Karadaş ile oyunu çok kişili kılıyor. Kısa filmlerde rol alan oyuncular dışında Roza Erdem mükemmel ses tonuyla da performansa özel renk katıyor. Çok sesli dersler, politik söylemler, tipografi... Hepsi bir arada yazılı metnin “görünmesini” sağlıyor.

  AVKIRAN ÇİFTİ NE ETMİŞ
  Yaratıcı kadronun başındaki Övül Avkıran-Musrafa Avkıran çifti, performansta kadını, kadın ve erkeğin cinsellikleri, bedeni üzerinden konuşturarak işe başlayıp, işin temeline acımasızca inmiş, olanın bitenin dibini daha bir kazımışlar. Meltem Arıkan'ın metnine halel getirmeden, olamazcasına sert bir biçemi sahnedeki eğik platformun üstüne taşımış; binlerce yıllık erkek egemen zihniyet tarafından yönetilen dünyamızdaki kadınların, kadın olarak var olamadıkları için erkeklerin de erkek olarak var olamadıkları öngörüşünü yüceltmişler. Çekişmelere, vahşete, baskıya ve korkuya egemen kültürsüzlüğe bir güzel küfretmişler. Tiyatro anlamında çok alışılmış bir tarz değil denedikleri, ama cesurca denemişler. Denemiş ve sonuç olarak sözünü sakınmayan bir tiyatroyu bilemişler. Gerçeklerden yola çıkan, gerçeklerle bilenen bir tiyatro bu… Betimleme(ler)den uzak bir tiyatro… Gerçeklerin sınırlarını zorlamışlar, pek iyi etmişler!

  GERÇEKLERİN SINIRINI ZORLAMAK
  Yazar Türkçe'sine pek de fazla özen göstermediği metninde, varoluş yolculuğunun bedenden ayrı olamayacağını savunmuş ya; Övül Avkıran da, yazarın savunduklarını bedeniyle aktarırken yazılı metni içselleştirmiş. Bedeni üzerinden yola çıkarak, yüzyıllardır tükenmeyen bir tartışmanın içine atmış kendini. Söyleyeceklerini dolandırmadan, uzatmadan, ıkınmadan sıkınmadan, sanatsal anlamda estetik ve plastik kaygılara sarıp sarmalayarak söylemiş, tartışmadan galip çıkmış. Çünkü yüzleşmeyi “bizzat” yaşamış.

  Övül Avkıran, rolünü daha iyi belirginleştirmek için sesinin parametrelerini değiştirme sanatına hem sahip olan, hem de duyumsayan bir sanatçımız. Yalnızca bedensel tavrını, jestüelini, mimiklerini, “psikolojik jestleri”ni değil, yanı sıra “Oyunu Bozuyorum”daki “Kadın/lar”ın ses kimliklerini mükemmel bir biçimde araştırmış.

  Sesinin estetiği ve söylediklerinin anlaşılırlığı arasındaki hassas dengeyi sürekli koruyor Övül Avkıran. Diğer taraftan, bedeninin nasıl devindiğini görüyor, devinimlerini okuyor, işitiyor ve duyumsuyor. Devinimin içindeki ritmi duyumsuyor, bedenin üçboyutluluğunu biliyor, anatomik olanaklarına ve çekim gücüyle olan ilişkisine karşı duyarlı davranıyor.

  Ne yalan söyleyeyim, Övül Avkıran “Oyunu Bozuyorum”da övülmeyi özel olarak hak ediyor.

  EVE GELDİĞİMDE OLANLAR
  Yazımı Övül Avkıran'ı överek bitirdim, ama gene de size çok özel bir sır verivereyim Efendim: Garajistanbul'a yalnız gitmiştim, dönüşte performanstaki kadının: "Ben değişmek istiyordum, ama sistem izin vermiyordu... Bir gün aynada gördüm ki, sistem benmişim" repliği aklıma takıldı. Eve geldiğimde yatak odamızda televizyon izlemekte olan otuz yıllık karım beni daha görür görmez: “Bu yatak odası takımımızı artık değiştireceğim,” demez mi? “Olur karıcığım,” dedim, “değiştir, yatak odası takımını değiştir değiştirmesine de, önce sistemi değiştir.”

  Anlamadı. Yüzüme anlamsızca baktı: “Sistem ne,” diye de sordu. Gerinerek: “Sistem sensin,” dedim.

  Anlamadığından olsa gerek, dik dik baktı, fena halde işkillendi, başım kendiliğinden öne eğildi.

  Sistemin kendisi olan karım, beni onca yıldır iyi biçimlendirmişti.


 9. Kardeniz Ülkeleri Tiyatro Festivali' nin 9 senedir süren çalışması sonucunda, tiyatro severler Türkiye'deki teatral dünyadan çok farklı oyunlar izleme şansına erişti. İzlenilen oyunlar arasında İran ve İtalya oyunlarının dikkat çekici olduğunu belirtmeliyim. Her iki oyunda farklı teatral teknikler kullanılmakla beraber, iki oyunun da sistemlerine karşı sundukları eleştirel düşünceleri insanları kendi sistemlerini eleştirmeye itiyor. İtalya' nın mafya cinayetleri, İran' ın tutsak bırakılmış duyguları, yok edilmek istenilen iki toplum insanını farklı konsepte birbirine bağlı kılıyor. Şeriat ya da demokrasi… İnsanı düşündürmeden baskıya maruz bırakan zorbalıklar bütün sistemlerin içinde yer alıyor.

  Ay Parçalarının Tüy Gibi Düştüğünü Hayal Ettim İran / Moon Kukla Tiyatrosu

  İran' ın tiyatro hayatının benim üzerimde nasıl bir etki bıraktığını söylemeden önce şunu belirtmeliyim; İran edebiyat dünyası şiirsel zenginlikte muhteşem bir potansiyele sahip. İran'daki mollaların iktidara gelmeden önce, toplumun önemli yazarlarının sol görüşlü olduğunu düşünürsek, molla rejiminden önceki edebi yaşantının izini İran sanatında halen görebiliriz.

  İran Tiyatrosu Rıza Pehlevi döneminde batı tiyatrosunu taklit ederek modernist bir yapıya kavuştu. İlk basta tiyatro oyunları Farsça'ya çevrildi. Bu oyunlar daha Molyer oyunlar? ve komedi türünde idi. 1940'l? y?llarla beraber Rus ekolünün etkileri ?ran Tiyatrosu üzerinde g?rülmeye ba?land?. Abdulhuseyin Nusin, Stanislavski tekniklerini ?ran Tiyatrosu'na entegre ederek, sosyalist oyunlarla yüklü bir repertuar? ülkesine getirmi? oldu. 1960 / 78 d?nemleri aras?nda 68 ku?a??n?n da hareketlenmesi ile ?ran Tiyatrosu alt?n ça??n? ya?ad?. Peter Brook, Grotwosky, Sherji Trayama gibi isimlerin ülke tiyatrosuna dahil olmas?, teatral zenginli?i en üst safhaya ta??d?. Devlet deste?i ile ?zel tiyatrolar kuruldu, uluslararas? festivaller tertip edildi. Enternasyonel yap?da bir tiyatro anlay???n?n in?as? ba?lad?. 1980'lerle beraber mollalar?n hükümranl???nda ?ran Tiyatrosu tarihinin en k?tü d?nemini ya?ad?. ?lkenin nerdeyse bütün ?zgür tiyatrolar? bir bir kapat?ld?. ?ah'?n bask?s?ndan bunalan ?ran halk?, yeni getirdi?i sistemle ?ah d?nemindeki bütün sanatsal olaylar? ?zler hale geldi.

  "Ay Parçalar?n?n Tüy Gibi Dü?tü?ünü Hayal Ettim” oyunu ameliyat masas?nda yatan bir k?z?n organlar?n? ihtiyac? olan ki?ilere ba???lamas?n? anlat?r. Her ba???lanan organ, yeni bir hayat?n ba?lamas?na neden olur. Yasaklanm?? beyinlerin tekrar ya?ama tutunmas?n? sa?lar. Bu olaylar kuklalar arac?l???yla seyirciye anlat?lmaktad?r. Son olarak kalbini bir bebe?e ba???layan k?z g??e yükselerek ay?n bir parças? olur.

  Oyunu Maryam MOINY y?netmi?. Tala MOTAZEDI ile beraber oyunu yazan MOINTY, soyut tekniklerin alt?ndan farkl? bir dünya g?stermeye çal??m??. Kuklalar?n sahnede kullan?m? ve müzikle beraber verilen ?ahane cümleler insan? bamba?ka bir dünyan?n içine do?ru çekiyor. Sahnede kuklalar? canland?ran her oyuncunun bayan olu?u, ve kuklalarla beraber oynan?lan oyun ?ran Tiyatrosu' nun esteti?ini izleyenlere sunuyor. Maryam MOINY y?netimi son derece ba?ar?l?. Bu tarz bir konu ülkelerinde gerçekten var m?? Bu dü?ündürücü bir soru. ?eirat kanunlar?nda organ ba???lamak diye bir yarg? yok. Fakat yenilikçi bir sistemi kovalayan ?ran halk?, demokratik hayata kavu?mak için tiyatrosunda yasak konular? i?leyerek kendisine yeni / ?zgür bir hayat kurabilir. MOINY' in ve ekibin çabas? çok ?nemli.

  Morra ?talya / Labrys Tiyatrosu

  İtalyan 'Labrys Tiyatrosu', Roberto SAV?NO' nun 'Gomorra' adl? kitab?ndan yola ç?karak oynad?klar? 'Morra' adl? oyun ile ?talya'daki baz? ürkütücü gerçekleri tiyatro severlere anlat?yorlar. ?talya'da i?lenen mafya cinayetlerinin Sudan'da ya da Darfum' da iç sava?tan ve soyk?r?mdan ?len insan say?s?ndan fazla oldu?unu anlatarak, Avrupa' n?n bu g?zbebe?i ülkesinin nas?l bir cinayet ç?plü?ü oldu?unu izleyenlere cesurca g?steriyorlar.

  Oyun bir oyuncu ve bir baterist (ritimçi) ile monolog halinde izleyene sunuluyor. Ernesto adl? kahraman?n ?talya'daki aile ya?am? ve i? ya?ant?s? üzerinden ülke içerisindeki mafya ?rgütlenmesi ele anl?yor. Mafya cinayetlerinde ?ldürülen insan say?s?n?n y?lda 3000'i buldu?u gerçe?i Avrupa' n?n merkezi konumundaki ülkenin gerçe?i aç?s?ndan çok ?nemli. Oyunun yazar?n?n çok cesur oldu?unu belirtmeliyiz. Kendi toplumuna kar?? sundu?u gerçekçi ele?tiri, temiz toplum yarat?m? aç?s?ndan ?nem arz etmekte.

  Oyunu Fabrizio D? STANTE y?netmi?. Oyununda Grotesk teknikleri bolca kullanarak konuyu seyircinin dikkatini da??tmadan sunmu?. Roberto CAPALDO' nun konuyu hem uyarlayan hem de oynayan ki?i olmas?, verilmek istenilen mesaj?n seyirciye ula?mas?n? kolayla?t?r?yor. CAPALDO' nun bedensel hareketlili?i son derece etkileyici. Konu aralar?nda ritimle beraber bedenini çe?itli ?ekillerde kullan?m?, dikkatin oyuncuda ve konuda kalmas?na neden oluyor. Oyunun her b?lümünde ?nemli dersler var. Ama ?zellikle de son b?lümde masklarla 'azrail' in suretinin tart???lmas? güldürü ?gesini ?n plana ç?kart?yor. Asl?nda oyun ba?tan sona trajikomik halde ilerliyor. ?ki Akdeniz ülkesi olan ?talya ile Türkiye' nin teatral kültür yap?s? i?lenilen konu ile hemen hemen ayn?. Cesur bir oyun olan 'Morra' i?ledi?i konu ve Roberto CAPOLDO' nun performans? aç?s?ndan festivalin en dikkat çekici oyunu olarak haf?zalarda yer ediniyor.

  9. Uluslararas? Karadeniz ?lkeleri Tiyatro Bulu?mas?, birbirinden ba??ms?z iki ülkenin sistemlerinin farkl? olmas?na ra?men ayn? kaderi payla?mas?n? irdelemesi y?nünden büyük bir i? yapt?. ?ran'da mollalar halk? islami kurallarla bast?r?p yok ediyor. ?talya'da da mafya, insanlar üzerinde bask? yaparak kendi totaliter rejimini kuruyor. Ve her sene dünyada ya?an?lan toplu katliamlardan daha fazla can al?yor. Birisi Asya' n?n geri kalm?? ülkesi di?eri ise Avrupa' n?n merkezi… Bizler sistemimize sadece 'demokrasi' k?l?f? giydirip bask?y? yok etti?imizi sanm???z. Yoksa demokrasi bizim g?rdü?ümüzden farkl? bir sistem mi?


 10. Uluslararası Almada Tiyatro Festivali'nden gelen çağrıda "Beden dili ve Sahne Uygulamaları" konusunda bir kolokyum yapılacağı belirtiliyor ve tüm konuşmacılardan kendi ülkelerinden yola çıkarak konuşmaları isteniyordu... Kolları sıvadım, hazırlığımı yaptım ve kendimi Almada'da buldum!

  Sularda yansımalar

  Almada, Lizbon'un karşı kıyısı... Tejo Nehri'nin bir yanı Lizbon,öte yanı Almada. Gemiler vızır vızır, on dakikada geçiliyor. Lizbon'un İstanbul'la benzerliği dillere klişe olmuştur: Haliç, tepeler, yokuşlar, dar sokaklardan sulara bakış, kaldırım taşları, tramvay vb... Gel gelelim onların deniz ve nehirle barışık yaşamları, sulardan faydalanışları bizi çok gerilerde bırakıyor...

  Nehir sanki dev bir ayna... Sulardan yansıyan, her iki kentin silueti, Almada'ya tepeden bakan dev İsa heykeli... Ama, sanki Portekiz'in tüm tarihi, edebiyatı, şiiri, müziği de, her an gelip geçiyor önünüzden, gözlerinizden, yüreğinizden... Fado'ların hüznü, Atlantik'e açılan kumsallarda koşuşan çocukların neşesi de yansıyor sulardan...

  Minik gemiler dışında, iki yakayı birleştiren iki köprü seçeneğiniz var. Bir zamanlar Salazar Köprüsü diye anılan, Karanfil Devrimiyle adı "25 Nisan Köprüsü" olan,iki katlı asma köprü... Salazar adının her yerden kaldırılması, diktatörün toplum vicdanında cezalandırılması, lanetlenmesi de yansıyordu nehrin sularından...

  İkinci seçenek Vasco de Gama Köprüsü... Bugüne dek gördüğüm belki de en müthiş "sanat eseri"! Asıl mesleği mühendislik olup, bence tam bir büyücü ve mimar, heykeltraş, ressam Katalan sanatçı Santiago Caratrava'nın eseri! Yükselip alçalan, kıvrılıp dolanan bir şiir... 17 küsur kilometrelik, Avrupa'nın en uzun köprüsü...1998'de Expo - Dünya Fuarı'yla kentin çehresinin nasıl değiştiği de yansıyordu sulardan...

  Artık karşı yakaya, Almada'ya geçebilirim...

  Gelin de kıskanmayın!

  Uluslararası Almada Tiyatro Festivali 25. yılını kutluyordu. Almada Belediyesi'nin, Portekiz Kültür Bakanlığı'nın ve sponsorların sağladığı olanaklarla gerçekleşiyordu. Başlangıcında, Almada Tiyatro Topluluğu'nun işgüzarlığı ve dünyaya açılma tutkusu yatıyordu.

  Hükümetler, Bakanlar, Belediye başkanları değişse de, 25 yıldır hiç fire vermeden niteliği düşürmeden gerçekleşebilmesini Festival yöneticisi Joaquim Benite üç öğeye bağlıyordu: 1) Bu küçük kentin kültüre verdiği önem...2) Farklı kültürlerle ilişkilerin ve iletişimin sağladığı gelişim ve yaratıcılığa verdiği güç ... Festival için her katmanda sağlanan çalışma seferberliği ve dayanışma...

  Gelin de şimdi kıskanmayın! Biz koskoca İstanbul'da Tiyatro Festivalimizi her yıl sürdüremedik, iki yılda bire indirdik! (Değil Lizbon ve Almada'nın, bütün ülkenin Portekiz'in nüfusu, İstanbul nüfusundan daha az oysa! En iyisi bir üst paragrafı yeniden okuyun!)

  Festival programında Potekiz'den onlarca, Almanya, Şili, Küba, İtalya, İspanya, Fransa ve Lübnan'dan birer oyun vardı. Oyunlar hem Lizbon hem Almada'da sunuluyordu. Hiçbirinde çeviri yoktu.

  Benim dört güne sığdırabildiklerim içinde en etkileyici iki prodüksiyon, Almanya ve Şili'den gelenlerdi.

  Berliner Enseble'ın Peter Zadek'in çok yalın ama dahiyane rejisiyle sunduğu "Peer Gynt" oyunu bir tiyatro ziyafetiydi. İbsen'in eserini yönetmen hem eleştiriyi hem satiri, hem doğaya dönüşü vurgulayan bir yorumla sahneye taşıyordu. Bomboş sahnede yerden bir karış yükseklikteki yeşil bir kıvrım, uçsuz bucaksız dağları; birkaç tahta iskemle evleri köyleri; titreşen mavi bir kumaş gölleri, nehirleri canlandırmaya yetiyordu... Serüven peşinde koşan, daldan dala konan, haylaz ve bencil Peer Gynt rolünde Uwe Bohm, şeytan tüyüne sahip anti-kahramanda; ve ona sonuna dek arka çıkan iki kadında Angela Winkler (annesi) ve Anette Renneberg ( ebedi aşık Solveig) muhteşemdiler.

  Şili'den gelen Jaime Lorca topluluğunun sunduğu "Güliver", Jonathan Swift'in eserinden yola çıkarak oyuncu ve yönetmen Jaime Lorca'nın yazdığı, kuklalarla oyuncuyu buluşturan bir oyun... Güliver'in Liliputlar ülkesindeki serüvenleri... İnsanın insana zülmünü, hainliğini ama aynı zamanda sevginin, dayanışmanın gücünü gösteren; müziği ışığı, rengi, insan sesini olağanüstü bir biçimde kullanan, minicik bir Liliput ile dev Güliverin aşkına bizi inandıran; insanın değişime direncini eleştiren ve yüreklere dokunan bir gösteriydi...

  Beden Dili ve tiyatro

  Gelelim kolokyuma... Oralarda, Ergenekon'u bilen yok, ben de rahat rahat konuştum!

  "Beden dili ve Sahne Uygulamaları" konuşmamı, Türkiye'den üç sanatçının çalışmalarından yola çıkarak hazırlamıştım.

  Doğrudan tiyatro disiplininden gelen Şahika Tekand, Dans disiplininden gelip, tiyatro için de koreografi yapan Zeynep Tanbay ve dans disiplinini sonuna dek zorlayan Aydın Teker... Üçü de benim için sahneyi, beden dilini ve düşünceyi harmanlayan ; danscı, tiyatrocu, plastik sanatçı, tasarımcı ve filozof yanı olan sanatçılar...

  Bu son İstanbul Tiyatro Festivalinde Şahika Tekand kendi yazdığı ve yönettiği, Stüdyo Oyuncularıyla sunduğu " "Karanlık Korkusu"nda, beş oyuncunun iskemlelerinden neredeyse hiç kalkmadan beden ve yüz dilini, ışık, ritim, söz, tavır, eda, bakış, mimik, tekrar, geriye dönüş, koşullandırılma ile nasıl etkin kılınabileceğini göstermişti bize.

  Yine ayni festivalde Aydın Teker'in Ayşe Orhon'la sunduğu, insan bedeniyle bir müzik enstrümanının bütünleşmesinden öte anlamlar taşıyan "Hars" adlı eseri mimariyi, müziği, kinetik tasarımı, sinerjiyi sahneye taşıyan eşsiz bir deneyimdi.

  Zeynep Tanbay'ın hem kendi topluluğu hem Dostlar Tiyatrosuyla çalışmaları, Nazım Hikmet'in şiiri, Ruhi Su'nun türküleriyle dansı ; "İskemle" adlı eserle Bosna'ya düşen bombayı ya da gözaltında, hapiste, Mamak'ta ya da Guantanamo Kampı'ndaki işkenceyi sahneye taşıması sahneyi dönüştürebiliyordu...

  Üçünden verdiğim örnekler ilgiyle karşılandı. Almada Festivali onları dört gözle bekler oldu...

  Özetle, günümüzde tiyatro Stanislavski ve Brecht'ten bu yana çok değişti ve değişiyor...Değişmeyen ise yaratıcı güç...


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.