Hoşgeldiniz.

Geçtiğimiz ekim ayında yeni bir tiyatroya daha kavuştuk. Ne mutlu , ne mutlu! Oyun Atölyesi'ndeki “Dolu Düşün Boş Konuş” “Atinalı Timon” oyun larından , sinemadan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  --->: Eleştiriler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Geçtiğimiz ekim ayında yeni bir tiyatroya daha kavuştuk. Ne mutlu, ne mutlu! Oyun Atölyesi'ndeki “Dolu Düşün Boş Konuş” “Atinalı Timon” oyunlarından, sinemadan, televizyon dizilerinden tanıdığım, anımsadığım Sermiyan Midyat kendi deyimiyle “cüret etti”, “... sinema ve televizyon gibi görsel alternatifleri düşünecek olursak, tiyatronun seyirciye ulaşma sorunu aşikar kuşkusuz. Elbette bunun çok anlaşılır ve hak verilir nedenleri var. Suç sadece tiyatroya gelmiyor dediğimiz seyircide olmasa gerek. Gelinmiyorsa, biz de yapamıyoruzdur. Suçu üzerimize alıyoruz,” dedi, suçu üstlendi Oyunbozan Tiyatro'yu kurdu.

  Oyunbozan Tiyatro'nun ilk oyunu Sermiyan Midyat'ın yazdığı “9 Ay Son Gün”dü ve Kasım 2007 ayında sahnelenmeye başladı. Oyunun adının altında, sanırım konuyu açmak, gişe kapısını aralamak amacıyla konmuş bir de alt başlık vardı: “Anne Rahminde 4 Sperm & Anne bir canlı bomba!”

  Yeni bir tiyatro, yeni bir oyunla, üstüne üstlük Türk yazarının oyunuyla perde açacak da ben gitmeyeceğim! Mümkün mü? Değil elbette, gittim.

  Bugün, işte bu oyundan söz etmek istedim.

  SPERM Mİ, EMBRİYO MU
  Gitmeden önce “Ana Rahminde 4 Sperm...” tanımına takılmıştım. Sperm, “malûmunuzdur” erkek bireylere ait üreme hücresi. Oyun başlayınca anladım ki, ana rahmindekiler sperm değil, birer cenin. Ana rahminde döllenmeyle gelişmekteler, birer organizma bunlar. Belirli bir süre sonra bu halden çıkarlar, organları belirlenen fetus haline gelir. Üçüncü gebelik ayı başından doğuma kadarki devre içinde ana rahminde “fetus” olarak anılmaları gerekmektedir. Oysa, "Hayatla ilgili meselelerim var. Bunu anlatmak istiyorum. Ve bunu ancak sahneden yapabileceğime inanıyorum" diyerek, tiyatro kuran “Donkişot”lar safına katılan, oyun metni kaleme alan Sermiyan Midyat'ın metninde, adları her dönem “sperm”dir. Bu durumda, eleştirmen yanlışı bulur yazar, yazar da ola ki düzeltir.

  ALEGORİK KARAKTERLER
  Evet... Oyun metninde, dünyaya gelmeye, dünyayı görmeye can atan dört cenine yer verilmiştir. Ancak, bu ceninler daha doğmadan ölümle karşılaşırlar, çünkü onları karnında taşıyan anaları bir canlı bombadır. Dört embriyonun yaşam savaşları, annelerini kendini ve onları öldürmekten vazgeçirmek uğraşı olarak başlar ve ana rahminde hem ölümden kurtulmaya, hem de fikirlerini birbirlerine kabul ettirmeye çabalarlar. Kolayca anlaşılabileceği gibi, konu olarak yakaladığı balık hayli ilginçtir Midyat'ın, bir anlamda politik tiyatro işine girişmiştir. Gel gelelim, bir yandan da tiyatronun entelektüel faaliyet olmadığını, sinemadan ve televizyondan daha çok halka inmesi gerektiğine inandığını kanıtlamak ister gibidir. Dört ceninle, Türkiye'nin bugünkü resmini yapmak ister. Biri İslamcıdır ceninlerin, biri Marksist, biri liberal, diğeri ise azınlıkları temsilen eşcinsel... Tiplemeleri dönüşüme uğratır, oldukça alegorik karakterler yaratmaya çalışır. Anne'ye (Zuhal Olcay'ın muhteşem ses tınısıyla): “Eğer hayatta eşitliği sağlayamıyorsak, ölümde sağlarız. Burada, bu coğrafyada, bu yeryüzünde yaşamak hapishanede yaşamak gibi zaten. Dünyada sayısız işgal suçu var. Şunu anlamalılar; eğer biz güvende değilsek onlar da olmamalı. Güçleri yetersiz kalmalı. Amacım bu mesajı onlara iletmek. Aynı anda, hem katil hem de kurban olmak mümkün mü? Bir canlı bomba olarak ölmek ve dahası barış için ölebilmek, benden sonrasına hizmet etmektir,” dedirtir. Kadını doğanın rahmi olarak simgelemekte, üreten olduğunu vurgulamakta, kendinden sonraki neslin rahat yaşaması için canlı bomba olduğunun altını çizerken, kendinden sonraki nesli yaratma yeteneğinin sadece kadınlarda olduğu gerçeğinden yola çıkarak paradoksal bir biçem kullanmaktadır.

  MİDYAT'A ÖNERİM VAR
  Oyunbozan Tiyatro yeni kuruldu, “9 Ay Son Gün” de ilk oyunları diye eleştirmekten “muaf” değil ya!.. Ben eleştiririm efendim. Eleştiririm ve “suçu üstlenmiş olan” Sermiyan Midyat'a il olarak estetik ve politik anlayışı, çalışma yöntemleri ve teknikleri hiç değişmeyen, alışkanlıklarını sürdüren, sanat kaygısından çok kâr amacı güden, toplumsal kaygıdan çok elit kesime hizmet eden, vasat oyunculukların sergilendiği tiyatro anlayışına karşı gelmelerini salık veririm. Bunun için; yeni tiyatral kavramı iletecek çalışma yöntemlerini saptamalarını, yeni teknikler ve yeni estetik kaygılarla üretme çabası olmalarını öneririm. Tiyatronun günümüzde hiç kuşkusuz egemen kültüre karşı yeni bir tiyatro anlayışına gereksinimi var. Dilerim ki Oyunbozan Tiyatro, Sermiyan Midyat'ın amacına dönük olarak varolan tiyatro alışkanlıklarına, anlayışlarına, tarzına ve estetiğine başkaldırsın. Yaşanan toplumsal sorunlara sessiz kalmasın, politik tavrıyla tekdüze tiyatronun karşısına dikilsin.

  YARATICILAR
  "9 Ay Son Gün”e Funda Çebi ten rengine uygun sarı-bej tek tip işlevsel kostümler hazırlamış. Eline dirlik. Reklam cıngıllarından film, dizi müziklerine, başarılı uyarlamaları yanı sıra mükemmel tiyatro oyunu müzikleriyle tanıdığımız Tolga Çebi, bu kere Rap müziğinin ülkemizdeki başarılı temsilcisi Ceza'yaiki şarkı yaptırmış anlayamadım. Ceza'nın şarkı sözleri ve müziği iyi olmasına iyi olabilir de sözler anlaşılmıyor ki, sözler anlaşılmayınca müzik oyuna katkı vermiyor ki!.. Yakup Çartık, gene Yakup Çartıkcasına bir ışık düzeni kurmuş. Barış Dinçel imzalı, ana rahmi temalı, doğrudan beyne yönelen dekor fevkalade başarılı. Dekor, salona girer girmez seyircinin hazırlıksız ve henüz yontulmamış beynine ilk uyarıyı vererek düşünceyi ilk yönlendiren, ilk biçimlendiren oluyor.

  OYNANIŞ
  Oyuna Sumru Yavrucuk, Zuhal Olcay, Ferhan Şensoy, Bülent Emin Yarar, Nihat İleri ve Altan Erkekli sesleriyle gerçekten ciddi sağlamaktalar. Oyuncuların tümü iyi, ama biz gene de alışkanlığımızı yineleyerek dört oyuncuyu da birer birer ele alalım. Emel Çölgeçen'i Işıl Kasapoğlu'nun “Rahle-i Tedris”inden tanıyorum. Beğenirim ve severim. Dört cenin arasındaki tek dişi embriyoyu, “Marksist Diken”i parçalardan oluşturarak (sinema deyimiyle) kurgulamış, bence iyi de etmiş. İyi etmiş de, söz konusu parçalar nedendir bilmiyorum, sonuçta itibariyle bütünlük yaratamamış. Çölgeçen'in benimsediği doğalcı oyunculuk anlayışı, bu kere psikolojik ve davranışsal işaretlerden yoksun. Sermiyan Midyat, “Liberal Cenin Değişken”e can verirken duyguları fizikselleştirmenin (ya da gerekçelendirme dediklerinin) tiyatronun olmazsa olmazı olduğunu unutmuş gibi davranmış. “Liberal Cenin”i yeniden gözden geçirip, gerekçelendirmede ayrıntıya inerse, başarısını artıracağından eminim. İsmail Hacıoğlu, üretmeye katkısı olmayan, azınlıktan sayılan, “Eşcinsel Cenin İletken”in duygularını duygusal olarak derhal sahiplenmiş ve onu sezgisel olarak oyunun temel hedefi boyunca sürüklemeyi başarıyor. Rolü abartmıyor, hiç mi köpürtmüyor. “Dini Bütün Cenin Gelmişken”de Erdem Akakçe, gene yaratıcılığının tüm yollarını deniyor. Erdem Akakçe, komedyenliği vallahi iyi biliyor

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Tiyatro; kendi realitesini, yaşanmışlığını, renklerini teker teker yitirip yerini televizyon ve sinemanın soğuk iletişimine ve sahte renklerine bıraktı. Shakespeare in dediği "Tiyatro hayatın ta kendisi, hayat sahnede…" sözü ne kadarda doğru. Sokakta herkes kendisine ait bir rolün içerisinde.. İnsanlar evlerinden kalkıp tiyatro salonlarına dahi gitmeye üşendiği bir devirdeyiz. Tiyatromuzun geleceği için endişeliyim.

  28 Nisan akşamı Sn. Murat COŞKUN'UN daveti ile adını daha önce hiç duymadığım Seyir Tiyatrosu Oyuncuları tarafından sahnelenen Daire 4 adlı oyunu izleme fırsatı buldum. Bu arada 10 yıldır Gaziantep'te ilk ve tek özel tiyatro olarak sanata hizmetini hiç aksatmadan sürdürmüş olan bu ekibin adını daha önce hiç duymamış olmak tamamen kendi kabahatimdir, kabul ediyorum.

  Oyuna giderken amatör bir ekip izleyeceğimi düşünerek beklentilerimi çok da yüksek tutmamaya çalıştım. Çünkü bu sezon izleyeceğim 20. oyun olacaktı ve bundan önceki oyunlarımın çoğu Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenmişti. Bir de üzerine büyükşehir belediyesi adına çalışan Şehir Tiyatrosu'nun Brecht oyunculuğundan habersiz sergilemeye çalıştığı "Carrar Ananın Tüfekleri" oyunundan sonra bu şehirde amatör tiyatroların bu işi beceremediği düşüncesine kapılmıştım. Mükemmel olanaklarla ve gözalıcı bir dekor çalışmasıyla adı Şehir Tiyatrosu olan bir ekibe yakışmayan 40 dakikalık bu performans gerek kısalığı ve oyuncuların sahnede sadece rolünü okuyup okuyup çıkmaları nedeniyle oyundan pek haz almadım.

  Oyunu öncelikle fiziksel koşullar olarak ele aldığımda, oyun dekor açısından cılız kalmıştı. Bir emlak bürosunda aksesuar olarak akordeon panolara satılık kiralık gayrimenkul ilanları koyulsa, masaya 'emlakçı' yazılması yerine, komik bir dükkân ismi ya da tabelası eklense oyun daha komik olurdu diye düşündüm. Oyuncuların ev sahnesini yapmaları için kullandıkları loş karanlıkta bir akordeon panoyu alıp içeri atacak kadar zamanı olacaktı. Ev havasına katkı sağlaması için biraz daha sahneye yakın ve çiçek gibi bir aksesuar oyuna dahil edilebilirdi diye düşündüm. Bu arada oyunda kullanılan çekyat kırılmakla kırılmamak arasında ne kadar gidip geldiyse ben de o zor sahnelerde o kadar dua ettim bir terslik olup da oyuncuların konsantrasyonunun bozulmaması için. Yine fon olarak bir pencere dekoru kullanılması ev ortamı için daha uygun olurdu.

  Oyunun fazlaca bir efekti ya da efekt problemi yoktu. Fakat aralarda çalınan müzikler birbirine ve ortama daha uyumlu olabilirdi. Müzikte Can Atilla tarzı müziklerden faydalanmak yerinde olabilirdi.

  Metin ve içerik tek kelimeyle mükemmel. Oyunculardan birisi olduğunu anladığım senarist en küçük detayı bile gözden kaçırmamış. Kurgusu yerinde bir metin çalışması olmuş ve bence en kısa zamanda Devlet Tiyatrosu havuzuna dahil edilmesi gereken eserler içine girmeli bu oyun. İnsanların ürün verme konusunda da tembelliğini sürdürdüğü bir ortamda yerinde bir çalışma olmuş. Bir yabancı dil eğitmeni olarak fazlaca batı kültürüne maruz kaldım. Tiyatroda yerli yazar ve yerli konu her zaman artı bir puandır benim için. Oyunun sonu etkileyici… Perde arası yine merak uyandırıcı bir şekilde düşünülmüş. Bu sene Devlet Tiyatrosu repertuarına girmiş Neil Simon oyunlarını (Aykırı İkili ve Artist Olmak İstiyorum) izleyenler de bana bu konuda hak verecektir. Sitkom tarzının tiyatroda ne kadar sıkıcıdır. Oyunda anlatılan kültür bizim olunca üzerine bir de STO nın oyunculukları eklenince sitkom tarzı "Daire 4" ün ne kadar da zevkli bir hale geleceğini gördük.

  Üniversite yıllarını Erzurum'da geçirmiş ve herkes gibi Hacı bir ev sahibi olmuş biri olarakta oyundan keyif aldım. Zira bizim ev sahibimiz pastırma tüccarı değildi ama Kayserili olmamız itibariyle bizim ev halkına potansiyel Kayserili pastırma tüccarları gözüyle bakarak kiraya zam yapıyor, eve dişi sinek girse kapının peşine yapışıp soluğu evde alıyordu. Oyunda kendimi buldum.

  Bir oyunun başarıya ulaşabilmesi için bize hep "siz sahnede zevk alırsanız sizi izleyen seyirci de sizden zevk alacaktır" diyen rahmetli yönetmenimin ne denli haklı olduğuna bir kanıttı bu oyun. Oyuncular baştan sona kadar girmiş oldukları rolün, jest ve mimiklerin hiç dışına çıkmadıkları gibi seyircilere sahneden pozitif enerji vermekte de oldukça başarılıydılar. Sürekli hareket halinde olmaları da oyunun durağan olmasını engelledi. Roller kişilere tam oturmuştu. Bundan daha güzel oynanamazdı. Her bir oyuncu oynadığı karakterde son derece başarılıydı. "Betül" karakterini canlandıran oyuncunun sesinde biraz problem vardı ama salonun arka kısımlarına kadar sesin ulaşması, rol adına bir yetersizlik oluşturmadı. Oyunun perde arasında arkadaşlara iki şeyden bahsettim. Birincisi rollerde Ege şivesi tam oturmamış. İkincisi ise eski bir radyoda kanalın kumanda ile değiştirilmesine neden gerek duyulduğuydu? Bunları hala çözebilmiş değilim. Komedi unsuru içinse tamamen yanlış yapılmış.

  Sonuç itibariyle bu şehirden ayrılmama sayılı günler kala aklımın bir kenarında her zaman kalacak başarılı bir oyun izlediğim için memnunum. Önümüzdeki sene için kendi kuracağım ekipte oynatacağım oyunlar hazır… Bu oyunu ilerleyen yıllarda repertuarıma almak istediğimi de yürekten belirtmeliyim.

  "Daire 4" büyük bir daire ve tüm tiyatro severleri sıcaklığıyla bekliyor… Lakin Emlakçı Möhsiiin' e biraz kaparo biraz da komisyon vermeyi göze alacaksınız.


 3. 1944 doğumlu Peter Turrini, yazdığı her oyunla tartışma yaratıyor ve Avusturya'nın “skandal yaratan yazarı” olarak tanınıyor, biliyorum. “Nihayet Bitti (Endlich Schluss)” başlıklı tek kişilik oyununu Sibel Arslan Yeşilay’ın çevirisinden (Mitos-Boyut Yayınları/Eylül 2004) okumuştum. Peter Turrini’nin yapıtlarında, genel anlamda toplumsal eleştirinin ağır basmakta olduğunu ve saldırgan bir biçemi yeğlediğini de Sibel Arslan Yeşilay ile konuşurken öğrenmiştim. Özellikle tüketim toplumunun yozluğunu, küçük burjuva konformizmini ve zamanın gerisinde kalmış ahlak anlayışını hedef alıyor; oyunlarında insanın kendisine yabancılaşması ve yalnızlığı, sevgi duyamaması, sevgi özlemi, geçmişteki anıları, kendinden nefret etmesi, yanı sıra gündelik yaşamda faşizm ve yapancı düşmanlığı gibi temaları çeşitli biçimlerde kullanıyordu.

  Beşiktaş Prodüksiyon Tiyatrosu’nda mart ayında ilk gösterimi yapılan ve “Mutlu Yıllar” adıyla sahnelenen “Josef und Maria”yı 1998 yılında yazmış, oyun ilk kez 7 Ekim 1999’da Theater in der Josefstadt ’da oynanmış. “Mutlu Yıllar”, bilebildiğim kadarıyla yazarın Türkiye’de oynanan ilk oyunu.

  OYUNUN KONUSU VE JOSEPH KARAKTERİ
  Zeliha Berksoy’un sahneye koyduğu, Tamer Levent’in Josef, Bilge Şen’in Maria rollerini canlandırdığı tek perdelik trajikomik bir oyun olan “Mutlu Yıllar”, bir yılbaşı gecesi son çalışanı da çıktıktan sonra kapanan bir hipermarketin deposunda geçiyor. Hipermarketin deposunu temizlemeye gelen Maria ile gece bekçisi Josef’in aralarında kurulan bağ, günümüz ilişkilerinin özüne gönderilen ince iletiler içerirken, oyun gündelik yaşamın zorlukları içerisinde yok olmuş benliklerden de çarpıcı manzaralar içeriyor. Yetinmiyor, yok olmuş benliklerden çarpıcı manzaralar sunarken, giderek Joseph karakterinde Marx'ın görüşlerine, Rusya’daki devrimle uygulama olanağı bulmuş olan sosyalist düzenin bize öğrettiklerine; sosyalizmin kişilerin, grupların, siyasi partilerin ya da sınıfların kendi istekleriyle gerçekleştirebilecekleri bir toplumsal düzen olmadığını anlatmaya dek uzanıyor.

  İNSANIN YIĞINLAŞMASI
  İzleyici, “Mutlu Yıllar”ı seyrederken, bu güne değin gelişen insan hakları çerçevesinde yaşama hakkı, mülkiyet hakkı, sosyal haklar ve üçüncül haklar denilen özgürlük alanlarımızın genişlemesine karşın, insanın gene de “yığın” olmaktan kurtulamadığını düşünüyor. Esasında modern dünya ve kapitalist toplumlar içinde dahi bu gerçek değişmiyor. Tüketim toplumu, her ne kadar bireye indirgenen modelleri satışa çıkartarak insanlara kendilerini (güya) özel hissettirmeye çalışsa da, durum pek öyle olmuyor.

  KUŞATILMIŞ DÜNYADA JOSEPH İLE MARIA
  Modern insan, birey olma çabasına rağmen yaşamın hızı karşısında “tek tip” insan olma durumunda. Kuşatılmış dünyamızda her ne yaparsanız yapın kaçırdıklarımız elde ettiklerimizden mutlaka daha fazla. Yaşam, bir mutluluk şarkısı mı, yoksa hinoğluhin bir gülüş mü, acı dolu bir kahkaha mı? Bilinmiyor. Oysa “Mutlu Yıllar”, seyircisine bütün bunları süzgeçten geçirme olanağı vermekte. Keskin bir dil, şok edici, sarsısı tablolar… Sermayenin büyümesiyle birlikte gelişen tüketim toplumuna kıyasıya eleştirel bir yaklaşım...

  KUNTAY’IN ÇEVİRİSİ, BERKSOY’UN YORUMU VE YARATICI KADRO
  Oyunu Hale Kuntay mükemmel bir sahne diliyle Türkçe’mize kazandırmış. Oyunu sahneye taşıyan Zeliha Berksoy’u bu çalışmasında ne yalan söyleyeyim, başkalarından aldığı ya da esin yoluyla başkalarına verdiği yeteneği keşfetme gücünü ve sevinci kendi eserine katan âşığa benzettim. Zeliha Berksoy, oyundaki paydaş kişilerle “şeyleri” bir araya getirmiş ve onların aracılığıyla gene onların yeteneklerini, kişiliklerini harekete geçirip bölüştürerek işi kotarmış. Barış Dinçel, dekor tasarımını yaparken gene yorumlama yeteneğini konuşturmuş. Hipermarket deposunun özelliklerinin tümünü minik ayrıntılarına kadar küçücük Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde uygulamış. Başak Özdoğan Pirim, anlamsal değeri olan kostümler çizmiş.

  Bütün bunların dışında, Serdal Ece’nin ışık düzeninin hiç mi hiç sanatsal boyutu olmadığını, ışığın oyun üzerindeki etkisini sağlayamadığı gibi, insan üzerindeki duygusal gelişmeleri de öne çıkaramadığını üzülsem de üzülerek söylemeliyim.

  OYUNCULAR
  Bütün bunların dışında, “Mutlu Yıllar”da izlenilmeleri keyif veren iki usta oyuncu rol almakta: Tamer Levent ve Bilge Şen. Tamer Levent, gövdesi ve ruhunun paralelinde, iç aksiyonu ve dışa dönük hareketleri arasında hiçbir uyumsuzluk yaratmadan oyunu tamamlıyor. Akordu tam bir enstrüman gibi Tamer Levent. Joseph ile genel bir duygusal bağ kurmuş, incelikli bir eleştirmen gibi Joseph’i didik didik etmiş. Fevkalade bilinçli bir yaklaşımla Joseph’in duygu derinliklerindeki yolları bulmuş. “Uyan artık uykudan uyan/uyan esirler dünyası/zulme karşı hincimiz volkan/kavgamız olum kavgası/mazi ta kökünden silinsin/biz başka alem isteriz/bizi hiçe sayanlar bilsin/bundan sonra her şey biziz…” diye Enternasyonal’i söylerken, marşa kattığı heyecan unutulur gibi değil. Joseph’i didiklerken, incelemelerini sadece zihinsel birer süreç olarak almamış. Başkaca pek çok öğeyi, yeteneğini, oyunculuk kapasitesini, niteliklerini işin içine katmış.

  "Katmak” deyince, Bilge Şen’in Maria’ya kattığı tüm coşkusal tutkuların denenmişliğin bileşimi olduğunu; çeşitli ve birbirinden farklı duyguların, deneyimlerin, durumların toplamından oluştuğu konusunda elini kaldıranla iddiaya girmek isterim. Bilge Şen’in bu bileşiminin sadece sayıları fazla değil, işin içinde başka olgular da var. Öncelikle çelişiklik! Bana sorarsanız (isterseniz sormayın, siz bilirsiniz), Bilge Şen’in bu çelişikliği vermedeki ifade gücünü görmek için bile izlenebilir “Mutlu Yıllar”. Bilge Şen’in nefreti, hayranlığı, kayıtsızlığı, kapılmışlığı, bezginliği, utangaçlığı ve yüzsüzlüğü seyirciye iletmesindeki, bir başka anlamda insancıl tutkuları bir boncuk yığını haline getirmesindeki ustalık gerçekten görülmeye değer diyorum.

  Kim demiş?

  Kısacık rolünde Ali Barışık’ın başarısını da elbette görmezden gelmiyorum.


 4. editepe Üniversitesi öğrencilerinden izlediğim Hamlet Fragmanlar oyununu metin Balay sahneye koymuş. Öncelikle oyun başlarken, oyuncuların günlük giysileri dikkat çekiyor. Akla ilk önce ‘Deneysel Shakespeare yorumu mu?’ sorusunu getiriyor. Ne de olsa üzerinden belki de milyonlarca kez geçilen bir yolun üzerinden yine geçiliyor. Adı Hamlet ne de olsa… Mumların önünde bekleyen oyuncularla bir süre birbirimizi izledik. Balay, burada kişisel özdeşim kurmamızı istemiş. Bu hikayeye (zaten temelde herkesin olan hikayeye) bizi de ortak etmiş oldu böylece.

  Oyun başladığında tüm anlatımın bedenle var olduğu görüyoruz. Hep ‘söz ‘ le dinlediğimiz Shakespeare’ i bu sefer eylem birlikteliğiyle izliyoruz. Mizansenler ve sözler arasında belli anlam ortaklıkları kurulmuş.

  Koreografi oluşturulurken, sahnelerin dramatik anlamda kendi içlerindeki anlamlarından çok, repliklerin anlamları baz alınmış gibi geldi bana. Hamlet oyununun replikleri parçalanmış. O anlamda elimizde ‘tüm’ oyun yok.

  Hamlet oyununu günümüzde daha da önemli hale getiren belki de artık ‘karşı çıkmak’ dan ziyade ‘uzlaşı’ nın revaçta olması. Yani ‘ orta yolu bulma’ denklemi, sistem ve sistemin argümanlarıyla daha iyi ilişkiler kurma dürtüsünü beraberinde getirmiş. Hamlet’ deki karşı duruş (yani ‘olmak’ paradoksu) günümüzde ahlak-eylem-tutarlılık üçgenini düşününce oldukça ve çok yüksekçe idealize bir durum. Hem de defalarca idealize…Bir ‘Hamlet kararlılığı’ na gereksinim vardır eskisinden daha çok .

  Oyunda ‘retorik’ kısımla ilgilenmeyi bıraktığımız için, hareket figürleriyle haşır neşiriz. Öncelikle bu ‘fikir’ den dolayı Balay’ ı kutlamak istiyorum. Her şeyden önce bir riski göze alma cesaretini göstermiş. Belki çok paranoyakça olacak ama bu rejinin bir risk olduğunu düşünüyorum. Ancak, Balay altından rahatlıkla kalkabilmiş.

  Oyunda enerji hiç düşmüyor. Ortada bir ‘grup’ olgusu oluştuğu için herkes bir ‘toplu Hamlet’ e dönüşüyor. Yani oyunda Hamlet bir parçalanıyor bir birleşiyor. Parçalandığında bir kişi haline geliyor. Toplandığında ise bir grup insanın ortak bir beden yaratması olarak karşımızda oluyor.

  Ara sıra küçük de olsa hareketten dolayı bazı repliklerin ‘karavana’ gittiği fark ediliyor. Burada o anda oynayan oyuncunun, bunu daha güçlü bir şekilde karşıya vermesi gerekir diye düşünüyorum. Hareketi yaparken repliği söylemenin –hatta tirat atmamın- zorluğu bir tarafa; sahnede durumun iç aksiyonunu korumak da zor. Ama bu zorluğa rağmen, sözlerin duyulmaması riski bertaraf edilmeli.

  Sezon kapanmadan bu oyunu izlemenizi öneririm.


 5. Gün: 22 Nisan 2008. Huzur içinde "Sivas 93" ü seyrettik.
  Ellerinde karanfillerle geldiler sahneye.

  Geçmiş günlerin izleri üzerinden belgesel bilgilere dayanılarak tasarlanmış, "Sivas 93" adlı belgesel oyun, Eskişehir BB Sanat ve Kültür Sarayında sahnelendi. Oyun başlamadan önce, sigara içenler olmalı, binanın önünde, oyunun başlama saatini bekliyordu. Sigara içmeyenler çoktan yerlerine oturmuşlardı."Oyunun başlamasına 5 dakika kaldı" anonsuyla salon daha da dolmaya başladı. "Oyunumuz başlamak üzeredir. Lütfen cep telefonlarınızı, çağrı cihazlarınızı kapatınız" anonsu duyuldu. Işıklar söndü. Derinden bir sessizlik duyuldu. Oyun başladı.

  Ellerinde karanfillerle geldiler.
  Yıl 1993. Günlerden 2 Temmuz.
  Sivas'ta yaz neşesinde bir sıcak.

  Perdede yazarların kitaplarını imzalarken, şarkı söylerken görüntüleri akıyor. Aziz Nesin, Muhlis Akarsu, Metin Altıok, Nesimi Çimen ve eşi. Behçet Aysan, Asım Bezirci, Asaf Koçak, hepsi gülüyorlar. Semahçılar vecd içinde. Pir Sultan Abdal'ın kenti Sivas'ta şenlik var. Huzur içinde "Sivas 93" ü seyrediyoruz.

  İçimde yine de bir kıpırtı, beni sabırsızlandırıyor. Biliyorum bu fotoğrafların neşesi biraz sonra kaçacak. Bir an önce "sadede gelecek " görüntüleri ve anları istiyorum. Tıpkı bir gerilim filmine gelmiş gibiyim. İçimdeki bu kıpırtıdan utanıyorum. Huzur içinde "Sivas 93" ü seyretmeye gelmişim.

  Genco Erkal "…Sivas'ta yaratıcılığın, üretkenliğin, dostluğun, dayanışmanın, yaşama sevincinin coşkusunu gördüm ilk gün. Sonra ateşi gördüm. Yakılışı gördüm. Ölümü sanki ilk kez orada gördüm. Toplu kıyım korkusunu hep duyardım, yobazlığın ne olduğunu, tehlikelerini hep bilirdim ama, somut olarak Sivas'ta gördüm. İnsana olan umudum hep diriydi, Sivas'ta bu umudun da yanışını gördüm." diyordu oyunun başında.

  Fazıl Say'ın müzikleri eşliğinde yer yer şiirler okunuyor. Şiirleri biliyor olmaktan, arada bir mısraları ya da sözleri yakalamaktan memnunum. Eh, bu durumda kendimi "aydın" sanıyorum. Huzur içindeyim…

  Dakika dakika Madımaktaki olayları seyrediyoruz.. Pir Sultan Abdal'ın kenti Sivas'ta, Yangın Var!

  Oyunun sonuna doğru telsiz konuşmaları kulaklarımda çınlıyor. Yetkililer, sanatçıları sakinleştirmeye çalışıyorlar. "Polis, Asker devrede. Kuvvetler takviye ediliyor. Güvenliğe alınacaksınız. Huzurlu olun" Oysa, şölen ve yangın birbirine karışmadan önce, şiddet önce gonk sesini veriyor.

  Aydınlarımız ve inananlarımız. İnananlar cephesine geçmek istiyorum. Tevrat, İncil, Kur'an söz birliği ediyorlar. İnsana verilen on emirden biri; "Öldürmeyeceksin!" Kan yememek için hayvanın bile kanını yere akıtan insan, neden insanın kanını, canını almak ister? Bunu anlayamıyorum.

  İnancın yakasındayım hala… Hafızamı zorlamaya çalışıyorum. Şiddetin gonk sesi ne zaman vuruyor diye. Tapınaklarından çıkmış haçlılar yürüyor insanların üstüne. Derken ortalık kan bulanıyor. Öncesi mi, kadının şeytan sayıldığı, kitapların yakıldığı bir karanlık dönem. Benziyor fotoğraflar birbirine. Ha Rab'bin duası! Ha Fatiha! Şükre küfretmiş yürekler. Yetmiyor hiçi bir şey onları durdurmaya. Peygamberler, kavimlerine küsmüş. Allah, ruhunu çekmiş kullarından.

  Perdede bir yetkilin sesi kalabalığı yatıştırmaya çalışıyor. "Gazanız Mübarek olsun. Şimdi evlerinize gidin Allah'ta sizden razı olur."

  Yalaannnn! diyen bir ses bağırıyor içimde. Sağduyu ve vicdan birlikte dilleniyor:
  -Ey inananlar! Ellerinizi kandan çekin!Allah sizden, işte o zaman razı olur.

  Yangından kurtuluşu, bir burukluk içinde seyrediyoruz. Sanatçılar, olayın içinde bulunanları birbirleriyle karşılaştırıyorlar. Sivas'ta yangından kurtulmalarına yardım eden Sivaslılar var. İşte İnsan! Yakan da, kurtaran da. Vicdanın ve sağduyunun varlığına şükrediyorum bir kez daha.

  Ama görüntüler öylesine taze ki. Merdivenlerde, kıstırılmış bir şekilde sonu bekleyen ozanlar beliriveriyor. Çığlıkları da duyar gibiyim. Elektrikler de sönmüş o zaman… Bir gün önce şarkı söylememişler miydi?Perdedeki fotoğraflar öyle diyor. Sanatçılar da bunu canlandırdılar. Semahçılar vecd içinde dönmemişler miydi. Görüntüler dumanları, dumanlar, korkuları kovalıyor. Asım Bezirci işte orada gülüyordu. Bir ara Asaf Koçak armonika çalıyordu umudu yitirmemek adına. O sırada sanatçının, Nesimi'nin karısına, "Göğsüme koy başını. dayan" deyişini canlandırması birden dokunuveriyor içime. Derken 33 can, ayrı ayrı...

  Telsizin ucunda umut aranıyor. "Biz burada yanıyoruz" "Sakin olun, bir şey lmayacak. Huzurlu olun!" Sonrasında bir yorum. "Münferit olay"

  Köprülerin altından çok sular yürütülür. Madımak Otelinin alt katı yeniden restore edilerek, kebaplar yenir keyifle.

  Kanadı kanlanmış bir güvercindir Sivas.Teli kopmuş bir sazdır.

  Gün: 2 Temmuz 1993. Ateşle yürüyen bir temmuz sıcağı. Huzur içinde "Sivas 93" ü seyrettik.

  Ellerinde, karanfillerle geldiler şehre…


 6. Altıdan Sonra Tiyatro, teatral kültürümüze güzel katkılar sunmaya devam ediyor. ‘444’ ile “in yer face” akımının Türkiye ayağının birisi olmayı başardılar. İngiltere’de “yenilikçi, cesur tiyatro” mantığı ile ortaya çıkan bu akımın oyunları Türkiye’de belli başlı gruplar tarafından “benzeşmeli” sahnelerimize uygulanıyordu. Fakat bu akımın özelliklerini taşıyan Türkçe metinler bulmak neredeyse imkansızdı. Yiğit Sertdemir bu durumu yıkmayı başardı. Artık Türkiye Tiyatrosu’ nun hem felsefesi hem de yenilikçi anlayışı olan sıra dışı bir metini var. 2001 yılında İngiltere’de gördüğüm bir düş şimdi ortaya çıkıyor.

  ‘444’ Konu
  '444’ toplumumuzun içinde bulunduğu son dönem siyasi olayları gözler önüne getiriyor. Oyunda olay örgüsü o kadar derin işlenmiş ki… Hatırlatma merkezinin çağrı bölümünde çalışan bir kadın ve erkeğin başından geçen ilginç olaylar, izleyenleri Türkiye’ nin gerçeğine yaklaştırıyor. Avrupa Tiyatrosu’ nun gelişmişlik unsuru göz önüne alınırsa, ‘444’ -gelişmemiş Türkiye’ nin toplumsal kopma noktasında durduğu gerçeği açısından- önemli bir oyun.

  Oyunda sürreal bir dünya yok. Öyle ‘fütirist masallarla’ insanların beyinleri yıkanmıyor. Sapıklıklarla, küfürlerle izleyenler şoke edilmiyor. Ya da ‘metal müzik’le kulaklar sağır edilerek insanların oyundan hiç bi’şey anlamaması gibi durumlar söz konusu değil. Şu da önemli. ‘Altıdan Sonra Tiyatro’ kendisini aşmış bir grup. Eleştirilere açıklar. Bundan önceki “Öldün Duydun mu?” adlı oyunlarına ‘olumsuz’ bir takım yargılar yazmama rağmen, her gösterimlerine davet aldım / almaya da devam ediyorum.

  Bu tarz olayları yazmak fevkalade kötü. Ama bir takım gruplar kendilerini tepeden görmeyi bırakmalılar bir an önce! Ortaya konulan her oyun ‘mükemmel’ olmayabilir. Türkiye’deki tiyatro eleştirmenlerinin de belli gruplara olan esnek tavırları devam ettiği müddet tiyatromuzun gelişmesi söz konusu olamaz. İyi oyun kötü oyun ayırımı her zaman net biçimde ifade edilmelidir.

  ‘444’ 2008 Yılının En İyi Oyunu
  '444’ 2008 yılı içinde izlediğim en güzel Türkçe metin. Bir eleştirmen olarak şunu açıklıkla söyleyebilirim; oyun, yeni yazılan oyunlar arasında değil, 2008 yılı içerisinde oynanılan oyunlar arasında en iyi metin. Oyunun komedi ile başlayan başlangıç bölümü, Türkiye’de kapitalist örgüde her şeye boyun eğen bir adamın ve kadının öyküsü ile devam ediyor. Çağrı merkezinde “buyurun efendim… başka bir isteğiniz var mı…” ile süren zoraki söylemlerin ardından, üç kuruş para kazanmak için onlarca hakareti duymazlığa gelmeler ve iş kaybetme korkusu ile olağanüstü çalışma gayreti içine girmeler, insanımızın işsiz kalma, aç kalma korkusunu ne derece büyük sorun haline getirdiğini ispatlıyor. Özellikle de oyunun son bölümünde ‘sol’ bir grup tarafından çağrı hatırlatma sistemine girilerek, müşterilerin hatırlatma bilgilerine Türkiye’nin yakın tarih yaşanmış olayları ekleniyor. Böylelikle bizler yakın dönem karanlık tarihimize ne derece uzak kaldığımızı görüyoruz. İnsanın içini yaralayan hatırlatmalar bitmek bilmiyor…

  Yiğit Sertdemir, çağdaş tiyatroyu Türkiye gerçeği ile buluşturuyor.

  Oyunu Yöneten Y.Ömer Erzurumlu’ nun, oyunda gözden kaçırdığı bir takım uygulama sorunları var. Mesela telefonda müşterileri ile konuşan görevliler, her telefonda kulaklıklarını telefona monte etmeye çalışıyorlar. Bu duruma gerek yok. Çağrı merkezlerinde telsiz kulaklıkla görüşmeler de yapılıyor. Devamlı kabloyu telefona monte etme çabası, oyuncuların oyundaki tempolarını düşürüyor. Oyunun başka bir eksiği bulunmuyor.

  Oyunculardan Gülhan Kadim; hayatı espriye alan, ironilerle yaşadığı dünyasında aslında yaşamın gerçeklerinden kaçan kadın karakterine muhteşem bir oyunculuk ekliyor. Komediyi sırtlayan kişi kendisi. Oyun boyunca karakteri ile bütünleşen ruh halini bizlere çok güzel aktarıyor. Özellikle de oyunun sonunda, topulumun karanlığı için bir şeyler yapmak için çaba göstermesi, herkesi derin düşüncelerin içine sokuyor. Bu sene ödül almaması beni son derece şaşırttı. Böyle bir performans nasıl olur da görülmez!

  Yiğit Sertdemir, hem yazar hem de oyuncu kimliği ile karşımıza geçiyor. Oyun boyunca başarılı. Partneri ile diyalog sıkıntısı çeken giriş bölümünden sonra, işsiz kalmamak için verdiği uğraş oyunun seyri açısından büyük önem taşıyor. Gülhan Kadim’le yapılan sohbetlerle ‘zıtlık komedisi’ ortaya çıkıyor. Yazarlıkta olduğu kadar oyunculukta da başarılı.

  'Altıdan Sonra Tiyatro’ geçtiğimiz sezon ‘Çevre Tiyatrosu’nda oyunlarını sergilemişlerdi. Bu sezon Beyoğlu’na gelerek, bizleri mükemmel gösterimlerinden uzak bırakmadılar. Bundan sonra da dilerim hep bu çevrede oyunlarını sergilemeye devam ederler. Muhteşem oyunları ‘444’ 2008 sezonuyla bitmemeli. Önümüzdeki sezonda devam etmeli. Bu tarz metinler çok zor ortaya çıkıyor. Ve izleyenden de tam not alıyor. Eğer oyunu izlemedinizse hala, 444’ ü sezon bitmeden mutlaka seyredin. İyi seyirler / bolca düşünmeler…

  Dip Not
  “İnsan zihni, toplum tarafından sunulan verileri seçerken özgür olmakla birlikte, çevre ve koşullar insanın bilgi ve eyleme ilişkin tercihlerini sınırlandırmaktadır.”
  Max Adler


 7. VORONEJ A.V. Koltsov Akademik Drama Tiyatrosu’nda her akşam yeni bir oyun görüyoruz. Sert geçen kışa rağmen her gece dolu salonda oyun izlemek elbette ki tiyatro severler için önemli bir sanat olayıdır. İzleyiciler arasında uzak diyarlardan gelmiş tek konuk olduğum için, tiyatro tutkunu Voronejlilerle her gece görmediğim bir oyun izliyorum. Seyircilerle birlikte oyunu izlerken, aynı oyuna birkaç kez gelenleri tanır gibi oluyorum. Çok iyi çalışılarak hazırlanmış oyunlardan seyircilerle birlikte büyük zevk alıyoruz.

  Yedi oyundan dördünü ilk kez bu tiyatroda gördüm; diğer üç oyunu bildiğim için ilk gördüklerime katmıyorum. Bunlar da sırasıyla Çehov-Vişne Bahçesi, Lorca-Bernarda Alba’nın evi ve Gogol’den “Müfettiş”i saymalıyım. Ancak bildiğim bu üç oyunu Voronej Akademik Drama Tiyatrosu’ndan ilk kez izleyeceğim. Tiyatronun repertuarında bulunan, Aleksandr Nikolayeviç’in “Tiyatro Romansı”, Reşat Nuri Güntekin’in ünlü oyunu “Hülleci”yi İvanov, çok başarılı bir müzikli, danslı tiyatro yapmış ve “Benim Sevgili Meleğim” adıyla oynamışlardı.

  Voronej Tiyatrosu’ndan izlediğim üçüncü oyun Beaumarchais’nin “Figaro’nun Düğünü”ydü, Anatoli İvanov, büyük bir incelik göstermiş, hiç izleyemediğim yedi oyunu repertuara almıştı. Bu davranışıyla büyük bir dostluk ve konukseverlik gösterdi. Bütün oyunculara da ayrı ayrı teşekkür borçluyum, yüksünmeden, yorulmadan büyük bir özveriyle İvanov’un isteği doğrultusunda biz, tüm izleyenleri mutlu ettiler. Anatoli İvanov’la 2000 yılında Moskova’daki festivalde başlayan dostluk (rejisör-eleştirmen (kritik) arasındaki düzeyli dostluğu yarattı.)

  Mihayıl Afanasyeviç Bulgakov (1891- 1940), 1917 devrimiyle uyum sağlayamadığı için sürekli eleştirel bir tavır sergilemiş, oyunları sık sık repertuardan kaldırılmış ya da yasaklanmıştı. Oyun yazarı, roman ve öyküleriyle tanındı. Oyunları, roman ve öyküleriyle tanındı. Aslında tıp eğitimini Kiev’de tamamlamıştı. Ne ki yazarlığı seçti. 1919’a kadar taşrada hekimlik yaptı, bu tarihten sonra yazarlığa başladı. 1921’de Moskova Sanat Tiyatrosu’nda 1930’dan sonra irdeleyerek üzerinde durduğu ‘yeni burjuva’ oyunları yasaklandı. 28 Mart 1930’da Stalin’e bir mektupla, yaşam boyu suskun kalacaksa, ülkesinden ayrılıp Paris’teki kardeşinin yanına gitmek istediğini yazar. Kalacaksa, tiyatroda kendisine iş verilmesini ister. Bir süre sonra, bir gece evinin telefonu çalar; Gürcü aksanlı Rusçasıyla Moskova Sanat Tiyatrosu’na başvurmasını, ona tiyatroda iş verileceğini söyler telefondaki ses. Bulgakov’la konuşan Stalin’dir.

  1930’dan sonra Stanislavski’nin yanında çalışmaya başladı. Stanislavski’nin yardımcısı oldu. Gogol’un “Ölü Canlar”ıyla, Cervantes’in “Don Kişot” adlı yapıtlarını sahneye uyarladı.


 8. "Misafir” olma duygusu ait olmamakla özdeştir bir yerde. İçinde, yeni olana duyulan merak ve heyecan duygularını barındırır. Misafirlik; kabul edene de, kabul görmek isteyene de belirsizlik hissini yaşatır. Hem istenir, hem de ait olmamanın huzursuzluğuyla sıkıntı verir. Hele o misafirlik başka ülkenin, başka kültürün kuralları çerçevesinde belirleniyorsa; huzursuzluğun boyutu artar. İşte bu noktada büyük bedeller ödemek kaçınılmazdır.

  İzmir Devlet Tiyatrosu’nun “Misafir” adlı oyunu, günümüzde hala önemli bir sosyo-politik sorun durumunda olan göç, gurbetçilik, kültür çatışması gibi evrensel kavramları, Bilgesu Erenus’un güçlü dramatik kurgusu ve İzmir Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Gürol Tonbul’un yaratıcı rejisiyle sahneye taşıyor.

  Bir Devlet Politikası Olarak Göç…
  Almanya ile Türkiye arasında 30 Ekim 1961’de imzalanan işgücü anlaşmasının üzerinden geçen kırk yedi yıl, yaşanan sorunların biçim değiştirerek devam etmesine engel değil. Kuşkusuz Almanya’nın Türkiye’den işçi talep etmesinin temelinde, kalifiye işgücü ihtiyacını karşılayarak şirketlerin daha fazla kar etmesi düşüncesi vardı. Türk işçilerin Almanya’ya göç etme nedeni için ise söylenecek fazla söz yok, çünkü her şey küçücük bir umutla başlar… Tıpkı gurbetçi Musa’nın traji-komik hikayesinde olduğu gibi… Musa, çaresizliğine çare bulmak umuduyla Almanya’ya göç eder. O tarihten itibaren ağır şartlar altında, yabancı muamelesinin ezikliğiyle çalışır. Bir süre sonra eşi Elfide’yi ve iki küçük çocuğunu da yanına alır, fakat büyük oğlan Kamer’i memlekette bırakmak zorunda kalırlar. Köydeki Yarenbaşı’nın himayesinde büyüyen çocuk, yıllar boyunca Musa ve ailesi için sızlayan bir yaradır.

  27 Kasım 1973’te Almanya’nın işçi alımını durdurması Türk işçiler açısından önemli bir dönemeç sayılıyor. Bu tarihten sonra yabancı işgücünün Almanya’ya gelmesine karşı sert önlemler alındı. Diğer yandan da, işçilerin Türkiye’deki ailelerini yanlarına almalarına olanak sağlandı. Dolayısıyla çelişkiler yumağı giderek büyüdü. Oyunda olduğu gibi, Almanya’daki olanaklarını düzelterek çocuklarını yanlarına alma mücadelesi veren ailelerin pek çoğu özlem ve yerine getirilemeyen vaatler arasında sıkışıp kaldılar.

  Ait Olma İsteğinden Öte Ait Olamama Duygusu…
  Kırk yedi yıl önce ailelerini geçindirmek, çocuklarına güvenli bir gelecek sağlamak için Almanya’ya göç eden birinci kuşak işçilerin bir kısmı hayallerini gerçekleştirmeden bu dünyadan göçüp gitti, bir kısmı da zorluklara, sıkıntılara, hasrete rağmen kurdukları hayalleri doyasıya gerçekleştirmeyi başardılar. Hem ağır çalışma koşullarının hem de gurbetçi olmanın bedeli ağırdı… Göç tarihinin ilk tanıkları, yaşamlarını Türkiye ile Almanya arasında mekik dokuyarak geçirirken, ailelerine iyi bir gelecek sağlama umuduyla çok acılar çektiler, çok fedakarlık yaptılar. Tıpkı Erenus’un oyunundaki “Misafir” Musa gibi… Serdar Kamalıoğlu’nun güçlü yorumu ve başarılı performansıyla izlediğimiz Musa’nın gurbetçilik macerası da temelinde bir umut ışığıyla başlıyor. Köyünün sınırları içinde sıkışıp kaldığı fakirlik ve cehaletin boyunduruğundan kurtulmak, çocuklarını daha iyi koşullarda yetiştirebilmek, ailesinin belirlediği yaşam şeklinin dışına çıkabilmek onun cesaretini körükleyen etkenler.

  Kültür Şoku mu, Kültürel Yozlaşma mı?
  Oyunda Musa’nın traji-komik hikayesi, Türk kültürünün önemli bir parçası olan “Yarenlik Geleneği” nin nitelikleri çerçevesinde, epik bir oyun düzeniyle anlatılıyor. Yaren geleneğinden gelen Musa’nın saf bir karakteri olması, özüne, kültürüne bağlılığı, çektiği acıları daha da yoğun yaşamasına neden oluyor. Cehaletine rağmen, yozlaşmamak için verdiği mücadele yaşamında her şeyin eksik kalmasına yol açıyor.

  Kendilerini yetiştirmeden uyum sağlamaya çalıştıkları ileri kültürü özümseyemedikleri için bocalayan gurbetçiler için başarılı bir model Musa. Yaşamı boyunca ilk kez köyünden çıkıp kendini Almanya’da bulan Musa, yaşadığı kültür şoku sonucu, özünü koruma ve kendini kabul ettirme kaygısıyla dışlanıyor. Böylece ne Alman kültürünü özümseyebiliyor, ne de ülkesine döndüğünde onlardan biriymiş gibi kabul görüyor. Serdar Kamalıoğlu, Musa’nın iç çelişkisini ve iki kültür arasında ezilmişliğini başarılı bir biçimde yansıtıyor. Aynı şekilde, oyunda rol alan İbrahim Raci Öksüz, Ahmet Dizdaroğlu, Musa Zindan, Sadık Yağcı ve Devrim Akkaya, seyirlik oyunların taklit unsurundan yararlanarak uyumlu ve güçlü bir performans sergiliyorlar.

  Yarenbaşı’nı canlandıran İbrahim Raci Öksüz’ün, aynı zamanda Anlatıcı konumunda olması ve seyirciyi Almanya’ya göç tarihi hakkında bilgilendirmesi yerinde bir buluş. Gürol Tonbul, sahneleme yönünden yaratıcı bir rejisör; özellikle de Musa’nın, ikinci kuşağın uyum sorununu kukla oyunu ile yansılaması çok başarılı ve etkileyici bir ayrıntıydı. Ön oyunun biraz uzun tutulması serimi ve dolayısıyla konuya geçişi yavaşlatmış olsa da, epik yaklaşımdan kaynaklanan sahne üzerindeki hazırlıklar; seyirci ile oyuncular arasında sıcak bir bağ kurulmasını sağlıyor. Perde arasında oyuncuların sahneden ayrılmayarak oyunu sürdürmeleri, seyirciyle iç içe çay içip yarenlik etmeleri, ayrıca Yönetmen Gürol Tonbul’un fuayede seyircinin arasında oluşu sıcacık atmosferi pekiştiriyor.

  Epik anlatımı güçlendiren sade ve işlevli dekor ile kültürel motifleri yansıtan aksesuarlar Tayfun Çebi’ye ait. Fuayeden başlayarak etkileyici bir atmosfer yaratılmış; yarenlik geleneğine özgü bir şekilde ayakkabılar üst üste yığılıp, etrafında mumlar yakılmış. Böylece oyun başlamadan önce seyirciyle duygu birliği sağlanmış. Aynı şekilde Yıldız İpeklioğlu’nun kostümleri de, seyirlik roller arasında pratik geçişler için elverişli. Elbette Tarkan Erkan’ın duygulu müziklerinin sahne kenarında klarnetle yorumlanması da oyunun duygu bütünlüğünü tamamlayan unsurlar arasında.

  Yarenlik Üzerine…
  Misafir’de, Yaren toplantılarındaki seyirlik oyun geleneği; oyun içinde oyun mantığıyla anlatılıyor. Böylece, Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun göstermeci niteliğinden de yararlanılarak yabancılaştırma sağlanmış oluyor. Yarenlik; Orta Asya Türk boylarında, eğlence ve dayanışmayı içinde barındıran bir gelenektir. Belli kurallara bağlanarak Anadolu halkının yaşamında önemli bir yer edinmiştir. Toprakları sürekli istila edilen, yağma ve talana uğrayan, tarih boyunca yoksulluk içinde bu saldırılara karşı mücadele etmek zorunda kalan Anadolu köylüsünün tehlikelere karşı korunmak ve ayakta kalabilmek için tek çaresi omuz omuza vererek güçleri birleştirmektir. Yaren meclisleri de bu dayanışma örgütlenmelerinden biridir. Yaren toplantılarının ilk kısmında köyün ve köylünün sorunları konuşulur, çareler aranır, ikinci kısmında ise sazlı-sözlü sohbetler başlar, seyirlik oyunlar oynanır. İşte bu seyirlik oyunlar aracılığıyla, hem vatanından ayrılmanın zorluklarına katlanan Musa’nın ikilemi, hem de geride kalan yakınların gurbetçilere yolunacak kaz gözüyle bakmaları mizahi bir yaklaşımla anlatılıyor. Musa’nın yıllarca Almanya’da yaşamış olması, onun köyünde dışlanmasına neden olmuş, iki kültür arasında kalmış görgüsüzlüğü abartılı bir alay konusu haline dönüştürülmüştür. Köy halkı hem yıllarca Musa’dan bir şeyler beklemiş, hem de onun iki arada bir derede kalmış zavallı -----liğiyle alay etmiştir.

  Yaren meclislerinde kovulma en ağır cezadır ve çok nadir uygulanır. Kovulan kişinin yüzüne kovulduğu söylenmez, ama tavırlarla belli edilir. Bu uygulamadan Musa da payını almış, dışlanmıştır, ama kimse onun çektiği acıyı, yaşadığı çelişkileri anlamak istemez ya da işlerine gelmez. Çünkü Musa artık onlar gibi değildir, hatta onlardan biri bile değildir.

  Yaren meclisinde bulunanların ayakkabıları karmakarışık bir şekilde kapı önünde bir yerde toplanır. Yalnızca kovulanın ayakkabısı düzgün bir şekilde yanı başına mum, çıra ya da fener yakılarak bir kenara bırakılır. Kişi bu şekilde kovulduğunu anlar. Kovulmanın yarattığı sonuçlar elbette çok ağırdır, kişi kendini dışlanmış hisseder. Oyunda, İbrahim Raci Öksüz’ün oynadığı Yarenbaşı’nın sürekli kurallara uyulması konusunda diğerlerini uyarması, birlik bütünlüğü koruma çabası, bir anlamda kültürel değerlerin yozlaşmasına da gönderme niteliğinde. Gurbetçilik kavramıyla kaybolmaya yüz tutan değerler, her iki kültüre de tutunma mücadelesiyle yorulup hiçbir yere ait olamayan bireyler etkileyici ve yürek burkan bir hikayenin başarılı anlatımı olarak belleklerdeki yerini aldı.

  Dışlanmanın Kalp Ağrısı…
  Alman işçilerden daha düşük ücretlerle, ülkelerinden, sevdiklerinden uzakta, güç koşullarda çalışmak zorunda kalan, küçücük bir geri dönme umudu ile iki kültür arasında bir yerlerde sıkışıp kalan niceleri, sonunda her iki topluma da ait olmamanın mutsuzluğuyla yaşamayı öğrendiler belki, ama toplum hafızamızda da derin yaralar açtılar… İlk göçlerin üzerinden uzun yıllar geçse de, yaşanan acılar dinmedi… Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız, günümüzde hala göçmen olmanın ezikliğini, dışlanmanın kalp ağrısını çekmekteler. Misafir, onların bitmeyen misafirliğini buruk bir güldürüyle yüreklere taşıyor.

  İzmir Devlet Tiyatrosu’nu, Misafir’in bu güzel yorumundan ötürü tebrik ediyor, bugüne dek izleyememiş olanlar için oyunun yeni sezonda da repertuara alınmasını umuyoruz.


 9. Geçtiğimiz haftalarda Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan telefon aldım. Ankara DT’ nin oyunu “ Zorunlu Hedefler” İstanbul turnesine geliyormuş. 2 yıl gibi bir süredir Devlet Tiyatroları’nın Ankara Bölge Oyunlarını izleme şansım olmamıştı. Uzun süredir hiç bu kadar sevinmemiştim. Hemen atladım arabaya oyuna gitmek için… Oyun İstanbul DT Beykoz Feridun Karakaya Sahnesi’nde. Sahne yeni açılmış, ama gelin görün ki sahneyi bulmak neredeyse imkansız. F. Karakaya Sahnesi sanki İstanbul’da kimseler oyun izlemesin diye yapılmış. Üstüne üstelik iç dizaynı sinema salonlarını aratmıyor. AKM’ nin tadilatı ne kadar sürer bilmem, ama bildiğim bir gerçek var; İstanbul Devlet Tiyatrosu gelecek sezon, geçtiğimiz sezonun seyircilerini mumla arayacak!

  Vakanüvist Tarih
  Efendim, “Zorunlu Hedefler” Bosna olaylarına dayalı bir oyun… Hani Sevgili Soner Yalçın’ ın şu aralar dizisini de yaptığı gündemde bir konu… Fakat her nedense gündeme gelen konu: Kan, vahşet, kötü Sırplar, Kasap Miloseviç… ABD’ nin Yugoslavya denilen Sosyalist ülkeyi yıkarken yarattığı “ırk savaşları” hiç mi hiç gündeme gelmiyor ya da doğru tanımlarsak getirilmek istenmiyor. Durup dururken bir savaş çıkmış ve Bosna halkı zulm görmüş. Yitip giden bir devlet kimselerin umurunda değil. Sanki Tito’nun Sosyalist Yugoslavya’sı tarihte yer almamış. Koca ülkede tek Bosnalılar zulm görmüş! Gerçek tarihi görmek isteyenlere hemen şunu anlatmak istiyorum. Miloseviç, Hollanda’da Lahey Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanırken, Bosnalı kadınlara tecavüz eden ve onları katleden grupların Nato örgütlü silahlı birlikler olduğunu üstüne basa basa söylemişti. Peki bunları kim dinledi? Elbette hiç kimse! Sovyetler Birliği’ nin yıkılmasından sonra tek süper güç kalan ABD, dünyada kendisine karşı hiçbir rejime tahamül edemediği için, Yugoslavya’ yı medya silahı ve yarattığı insanlık dışı olaylarla yıktı/yok etti!

  Bosna’ nın Dramı ABD’ nin, Yugoslavya’yı parçalara bölmek için giriştiği çabadan en çok Bosnalılar zarar gördü. Aslında Yugoslavya’da yaşayan Sırplar, Makedonlar, Kosavalılar, Bosnalılar…vs her çeşit millet bu yıkımdan kendisine bir pay almıştır. Ama Bosnalıların özellikle de Bosnalı kadınların gördüğü acıyı 2. Dünya Savaşı’ndan sonra hiçbir toplum görmemiştir. Emperyalist güçler, savaşta kendilerini haklı duruma getirmek için Bosnalı kadınlara insanlık dışı işkenceler yapıp, neredeyse bu kadınların tamamına da tecavüz etmişlerdir. Bu insanlık suçunu da Sosyalist Devlet Başkanı Miloseviç’in üstüne atmışlardır. Sadece güçlülerin var olduğu dünya sistemi, yine zavallı insanları öldürerek siyaset yapmaya devam etmiştir. Yakında Irak’ta işkence edilerek tecavüz edilen kadınlara da uzaylıların saldırdığını söylerler!...

  Zorunlu Hedefler Konu
  Yugoslavya / NATO Savaşı’ndan sonra bir takım işkencelere maruz kalan; bir takım askerler tarafından tecavüze uğrayan Bosnalı kadınlar, ABD’ nin toplama kampında tutulurlar. Bu kadınların her birinin ayrı ayrı yaşam öyküsü vardır. Ama yaşam öykülerini anlatacak devletleri yoktur. Ülkeleri yerle bir edilmiştir. Biri maceracı araştırmacı birisi de yüksek liberal öğretilerle yetişen Psikiyatr iki kadına emanet edilen kadınların dramı, Amerikalı Feminist Yazar Eve Ensler’in kaleminden son derece basit anlatılmış. Ensler, “Vajina Monologları” yazabilecek kültürel değere sahip yaklaşımından kaynaklı, yaşamı boyunca okumadığı toplumu/sistemi dışarıdan kafasına göre uydurduğu olaylarla yazmaya kalkmış. Savaşı da konuyu da eline yüzüne bulaştırmış. Ensler bir ara Irak savaşı karşıtı söylemleri ile geldiği İstanbul’da “feminizm” nutukları atıp ülkesine gerisin geri dönmüştü. Yaşamda durduğunuz nokta, yazdığınız edebi eserin niteliğini belirler. Eve Ensler’in yüksek kapitalist öğretilerle geçen hayatı, bu konuyu yazmak için yeterli değil/olamaz da!

  Harun Özer, eseri olduğu gibi sahneye aktarmış. Oyuncuların üstün yetenekleri yönetenin oyundan başarıyla çıkmasına neden olmuş. Fakat Yöneten Harun Özer, yakın tarihi özümseyememiş. Olayların baştan sona ABD tarafından yönlendirildiğini düşünürsek, konunun belli kısımlarına müdahalede bulunup, tarihi nesnel aktarabilirdi. Sayın Özer genel anlamda başarılı.

  Hakan Dündar’ın Dekor Tasarımı çok kötü. Hatta konuyla uzaktan yakından ilgisi yok. Bizlere gösterilen dekor yapısı, bir apartmanın ön kısmının yıkılmış haline benziyor. Hiç böyle bir sığınma kampı olabilir mi? İki katlı, merdivenli, tüllü…vs Fatma Görgü’ nün Giysi Tasarımı gayet iyi. Savaşı, dönemi çok iyi anlatmış.

  Ve Oyuncular
  Gülçin Yaşaroğlu, Pelin Dikmenoğlu, Ayşe Atak, Nesrin Üstkanat, Berrin Öney Meliha Savaş, Nilgün Çorağan, Çağdaş Serter, Zeynep Dizer, Simru Sürmeli oyunda başarılılar. Gülçin Yaşaroğlu ve Pelin Dikmenoğlu’ nun rollerine adaptasyon sorunu yaşadığı kanaatindeyim. Meliha Savaş ekip içinde ön plana çıkan isim. Bu sene aldığı tiyatro ödülü de bunu kanıtlıyor. Nilgün Çorağan, Zeynep Dizer ve Simru Sürmeli ekip içinde daha dinamik ve daha başarılılar. Bosnalı kadınların savaş acılarını –sadece feminist bakış açısıyla- güzel aktarıyorlar.

  Ankara Devlet Tiyatrosu’ nun “Zorunlu Hedefler” oyunu, bu sezon içinde Ankara sahnelerine renk katmış. Yazarın dünya görüşünün alt yapısı sağlam olmadığı için, yakın tarih bizlere basite idirgenerek anlatılmış. Yugoslavya’ nın parçalanarak Bosna’da yok edilen insanların öyküsü, tarihe nesnel gözle bakan bir yazarın kaleminden oyunlaşmalı.

  Dip Not
  Zamanında Orhan Pamuk’un romanları için “yazım yanlışları var… anlatım bozuklukları var…” gibi sözler kullananlar, Sayın Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü’nü alınca suspus oldular. Yazdığım eleştirilerde “yazım yanlışı var… anlatım bozukluğu var…” diyenler, önce Türkçe’ nin dolaylı anlatım dilini okumayı öğrensinler! __________________


 10. Bencil, duygusuz, empati kurabilme yeteneğini gün geçtikçe kaybeden, ruhsal açıdan özürlü insanlarla dolup taşmış evrende herhangi birisi sizin için ne ifade ediyor? Yahut bir başkasını ne kadar anlamaya çalışıyorsunuz? Çalışıyoruz?
  İsrailli yazar Nava Semel’in yazdığı ve Kemal Başar’ın yönettiği ‘’Gözlerin Ardındaki Çocuk’’ adlı oyun Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluştu.

  EVRENSEL BİR KONU
  Down sendromlu oğlunu acımasız dünyada bekleyen zorluklardan korumaya çalışan bir annenin çırpınışları… Korku ve yalnızlıkla baş başa kalan bir ailenin, hasta çocuk aracılığıyla nasıl masumiyetin altına girdiği… Tüm acılar ve yıkımlar karşısında bir kadının ne kadar güçlü kalabileceği… Hasta bir çocuğun bütün aileye yaşamın anlamını öğretmesi… Tüm bunları Fatma Öney bize muazzam oyunculuğuyla izletiyor. Oyunda insanın hangi milletten, hangi coğrafyadan olursa olsun özünde bir olduğunu, hep ortak acılara maruz kaldığını düşünüyoruz. Kendimizi başka insanların yerine koyup acılarını paylaşmaya, onları anlamaya çalışıyoruz. Dünyanın en unutulmuş en kuytu köşesinde, herhangi birisinin karşılaştığı acılar gün gelir bizi de bulur. Tabii bu, olaya duyarlı bir insanın bakış açısı. Ya kendinden başkasını düşünmeyen, sistem yaratığı, evrenin hasta mahlukları? Onlara da verilecek en güzel cevabı hasta çocuğun annesi veriyor: ‘’ Dünya,cahil, medeniyetsiz insanlarla dolu. Taaa Spartalılardan bu yana. Toplumun bilim adamlarına ihtiyacı var. Başarısızlara değil.’’

  FATMA ÖNEY’İN MUAZZAM OYUNCULUĞU
  Meslek hayatında 20 yılını geride bırakan Öney, tek kişilik oyunda 20 yılın birikimini seyirciyle paylaşıyor. Deneyimli oyuncu anne karakteriyle öylesine bütünleşmiş ki… Seyircinin dikkatini annenin acılı dünyasının tam ortasına öylesine çekiyor ki… Onunla beraber gülüyor, duygulanıyor, sinirleniyorsunuz. Aniden değişen ruh hali ve bu değişken ruh hallerini ustaca yansıtan oyunculuğu görülmeye değer. Hasta çocuğunu dünyaya getirirken doğum esnasında çektiği sancıları ve onunla beraber yaşadığı ruhsal bunalımları, yıkımları, insanların duyarsızlıklarını -bu dünyada sadece siz yaşamıyorsunuz, biz de varız!- dercesine anlatıyor, yaşattırıyor.

  DANSÇI KIZ BEDEN DİLİYLE KONUŞUYOR
  Sahnenin arkaya yakın kısmında bir yükseltinin üzerinde, siyah perdenin arkasında bir gölge gibi zaman zaman görünüp kaybolan dansçı kız, Fatma Öney’in neredeyse söylediği her bir söze beden diliyle hayat veriyor. Yeni doğan çocuğun küveze konmasını, büyüyüp koşmasını, annenin çaresizliğini… Bale figürlerinin zarifliği ve kıvraklığıyla dansa döküyor. Ve beden dilinin ne kadar evrensel ve sessiz bir çığlık olduğunu bize gösteriyor.

  SON SÖZ
  Gelin hep beraber zamanımızın küçük bir kısmını başka insanları, hayatları düşünerek, anlamaya çalışarak geçirelim. Bugün Irak’ta… Yarın Filistin’de… Ertesi gün Afrika’da, Anadolu’ da… Daha da ertesi gün dünyadaki bütün çocuklar olalım. Büyüyemeyişlerinin, okula gidemeyişlerinin, özgürce koşup oynayamayışlarının ve de şeker yiyemeyişlerinin yaşamlarında bıraktığı boşluğu ve ölüm korkusu onlar gibi yaşayalım. Ve insan olabilmek için buradan başlayalım.


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.