Hoşgeldiniz.

Orhan Veli KANIK' ın şiir lerinden , Murathan MUNGAN' nın uyarladığı "Bir Garip Orhan Veli" , bizleri bir şiir yolculuğuna çıkarıyor. Orhan Veli' nin aynı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  --->: Eleştiriler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Orhan Veli KANIK' ın şiirlerinden, Murathan MUNGAN' nın uyarladığı "Bir Garip Orhan Veli", bizleri bir şiir yolculuğuna çıkarıyor. Orhan Veli' nin aynı zamanda bir döneme tanıklık eden şiirleri, hüznün ve sevincin harmanlandığı, şiirinin aynasında kendimizi bulacağımız bir evren sunuyor bize. '' Bir Garip Orhan Veli '' adlı tek kişilik oyun 1980 yılında oynanmaya başlandı. Oyunun 28 yıl boyunca seyirciyle buluşma sayısı 10.000'i aşmış ve bir rekora ulaşmış. Büyük bir ustayı anmak için bundan daha güzeli ne olabilir? Diğer taraftan Müşfik Kenter'le özdeşleşmiş bir oyunu farklı birinden uzun yıllar sonra izlemek tehlikeli. Seyirci on yargıyla yaklaşıyor. Sahnede farklı bir oyuncu tarafından izlenince gözler Müşfik Kenter'i aramıyor değil. Yıllarca Müşfik Kenter 'in yorumundan büyük tat alarak izlediğimizden, Tayfun Eraslan 'ın yorumu biraz yadırganıyor gibi. Ama birbirinden bağımsız olarak düşündüğümüzde Tayfun Eraslan'ın da son derece özgün ama bir o kadarda karakteri üzerine oturtamayışını görüyorum.

  Orhan Veli Kanık
  (13 Nisan 1914 - 14 Kasım 1950 ), Melih Cevdet ve Rıfat'la birlikte Garip Akımı 'nın kurucularındandır. Şiirde ölçü , uyak ve sanatlı söyleyişlere karşıydı. Orhan Veli, her şeyin şiire konu olabileceğini savunmuştur.

  ilk şiirlerini 1936 yılı Aralık ayında Varlık Dergisi 'nde Mehmet Ali Sel adı ile yayımladı. 1941 'de lise arkadaşları Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday ile birlikte Garip adlı şiir kitabını çıkartarak Garip Şiir Akımının öncülerinden oldu. Şiirlerinde yalın bir halk dili kullandı, yergi ve gülmeceden yararlanarak, sıradan yaşantıların şiirinin de yazılabileceğini gösterdi.

  İkinci Dünya Savaşı nedeniyle askerlik uzatıldığı için 4 yıl askerlik yaptı. Askerlikten döndükten sonra 2 yıl kadar Ankara 'da Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu'nda çalıştı. Azra Erhat , Oktay Rıfat, Erol Güney ile ortak çeviriler yaptı. Ancak 1947 'de bakanlıktaki “antidemokratik hava” nedeniyle Tercüme Bürosu'ndaki görevinden istifa etti.

  Mehmet Ali Aybar 'ın yayımladığı Hür ve Zincirli Hürriyet gazetelerinde eleştiriler, kültür ve sanat üzerine yazılar yazdı. La Fontaine 'in masallarını şiirsel bir dille Türkçeleştirdi. Nasrettin Hoca öykülerini de şiire dönüştürdü.

  1 Ocak 1949 tarihinden itibaren on beş günde bir yayımlanan Yaprak dergisini çıkarmaya başladı. 28 sayıyı tamamen kendi çabası ile çıkardı. 15 Haziran 1950 'ye kadar yayımlanan bu dergiyi parasal güçlükler nedeniyle yayımlayamaz olunca Ankara'dan ayrılıp, İstanbul'a döndü.

  1950 sonbaharında, bir haftalığına geldiği Ankara'da, 10 Kasım 1950 gecesinde, yolda, onarım için kazılmış bir çukura kafa üstü düşerek yaralandı. İstanbul 'a döndükten sonra, bir arkadaşının evindeyken, durumu birdenbire kötüleştiği için kaldırıldığı Cerrahpaşa Hastanesi 'nde, 14 Kasım 1950 tarihinde beyin kanamasından öldü. Ölümü, Türkiye'de o güne kadar hiçbir şairin ölümünde görülmemiş bir yankı buldu. Orhan Veli Kanık geniş katılımlı bir cenaze töreninin ardından Rumelihisarı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

  Oyun değil şiir dinletisi.

  Öncelikle metinden uzak bir oyun izlediğimi söyleyebilirim. Yazarın metninde yer alan bir çok şey çıkartılmış, oyun oyun olmaktan çıkarak şiir dinletisine dönüşüvermiş. Herhangi bir olay örgüsü yada kurgu yok. Çok tanıdık bir şairin hayatı tam olarak kavranamamış, o yılların hissiyatı verilmemiş. Sefalet içerisinde yaşamış usta şair nedense sahnede bir '' Şarlo '' ya dönüşüyor.

  Zamanla ilgili ciddi sıkıntılar var. Usta şairin 36 yıllık hayatı anlatılıyor. O donemle ilgili toplum ve iktidarla ilgili bilgi verilmemiş. Orhan velinin bu şiirleri yazmasındaki en büyük etken göz ardı ediliyor. Diğer taraftan sefalet içerisinde ölen bir şaire saygısızlık olmasın diye oynanış bakımından üst tabakada verilmek istenmiş. Sayın Eraslan belki canlandırdığı karakteri o gözle görmüş olabilir. Ama içimizden biri olan Orhan Veli'nin hayatı sefalet içerisinde geçmişse, bu yaşadığı toplumdan kaynaklanıyor. Yani bir ustaya tam anlamıyla saygıda kusur etmemek ve gerçek anlamda hayatını seyirciye sunmak istiyorsa, sefil bir karakter canlandırmalıydı. Ben bir seyirci olarak bu sefalete tanık olmak isterdim. Zira o zaman bunca sefalete rağmen edebiyattan hiç kopmamış olması, bunca olumsuzluklara rağmen hala tutunması bendeki coşkuyu daha da arttıracaktı. Oynadığı karakter Aristo mantığından öte gidemedi.

  Diğer taraftan oyunun kronolojisi tam anlamıyla tahlil edilememiş. Gerek kıyafetler, gerek dekor niyetine kullanılan objeler , gerek oyuncunun seyirciyle olan komünikasyonu yetersiz. Birde sayın Eraslan'ın neden hem yönetip hem de oynadığını anlayamadım. Özellikle tek kişilik oyunlarda bu çok büyük risktir. Sahnede oynarken kendinizi izleme şansı elde edemezsiniz. Keşke bıraksaydı da başkası yönetseydi, hatalarını görüp en aza indirgeme şansı elde edebilirdi.

  Şiirler hızla geçildiğinden son cümleler anlaşılmıyor. Oyun bir kurgu içerisinde ele alınmadığından seyircinin hafızasında yer edemiyor. Diğer taraftan Eraslan'ın sahnede devamlı poz verir gibi oynaması anlamsız kaçanlardan. Nedense bir türlü karakteri benimsemediğinden bu ruha giremiyor. Elbette spesifik bir sahneleniş, yalnız oyunun tekrar kesinlikle revize edilmesi gerekiyor.

  Son olarak; oyunun başında gösterilen usta şairin resmi oyun sonunda koyulsaydı daha bir güzel dururdu. Seyirciyi asıl tetikleyen, merak duygusu oluşturan şairin resmi değil, sahnedeki oyuncunun canlandırdığı karakter olduğu kabullendirmeli. Sahnede Orhan veliyi hissetmeliyim. Ama ne yazık ki oyun başından sonuna kadar ismin altında ezilmiş bir oyunculuk hissettim.

  Kostüm rezaleti..

  Nalan Alaylı, oyundan hiçbir şey anlamamış. Donemin kostümlerini bulamamış, yaptığı tasarımlar o kadar göze batıyor ki, oyunculuğun bile önüne geçmiş. Oyunu mahvetmekle kalmamış, oyun sonunda seçtiği spor kıyafetle katliam yaratmış.

  Diyelim ki Orhan veliyi tanımıyor,olur ya ! Keşke metni alıp okusaydı da , şairin hangi yıllar arasında yaşadığını öğrenip, ''Kiğılı'' markasını seyircinin gözüne sokarak dalga geçmeseydi. Elbette oyuncuya yakışmış olabilir. Ama ne canlandırdığı karakterle alakası var, nede kronolojiden bihaber. Sanıyorum Orhan veli hayatta olsaydı kendisi bile inanamazdı. '' Bir garip Orhan veli '' için biraz şık duruyor.

  Işıkta İbrahim Karakan müthiş! İşine büyük özen gösterdiği açık. Ustaya saygıda kusur etmiyor. Oyunun kilit noktasındaki rolüyle vurucu hamleleri, ayakta alkışlatan bir performansla sunuyor. Zihninde oluşturduğu tasarımla günümüz teknolojisine göz dağı veriyor. Aynı özenle dekor tasarımında Behlül Tor'un çalışmaları başarılı.

  Umarım; Neyzen Tevfik, Orhan veli, Nazım gibi usta edebiyatçıların hayatları ve şiirleri sahneye uyarlandığı gibi diğer üstatlarda uyarlanır.En azından öldükten sonra canlı tutalım. Bu bir vefa örneğidir. Okumayı sevmeyen bir toplum yapısına sahibiz. Merak edip izlemediğimiz sürece tanıyacağımızı da sanmıyorum.

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. E.M.Cioran modern çağların yaşam tasarımına ve bu oluştaki dünya-insan ilişkisine, "yalnızca yokluğa övgüde ve yaşamın bütünüyle inkar edilmesinde insanın varoluşu tahammül edilebilir hale gelir" aforizmasıyla açıklık getirirken, bir yandan da Christiano'nun sefilliğine ayna tutar ve ona şöyle söyletir; "Hiçbir gelişme mümkün değildir… Harcadığımız bütün çabalara karşın insanoğlu asla olduğundan daha iyi olamamıştır".

  Christiano, yaşadığı dünyaya küfrünü ve öfkesini bir kafesin ardından çığlığa dönüştüren yakın çağın önemli oyun kahramanlarından biri. O, modern yaşam ile uylaşım sağlayamayan, "birbirinin kuyruğunu yiyen kurt sürüsü" olarak nitelediği topluma ayak direyen ve nefretini Çehov'un sözleriyle dile döken; bir yandan da insansızlaşmayı benimseyen tavır ve duruşuyla, duygulu, kırılgan ve naif yapılı bir kafes / kümes insanıdır. Duyarsız insan yığınlarının yaşadığı bu dünyada kimseye benzememek için kendini üç yıldır kafese kapatmıştır. Annesi, ağabeyisi, yengesi ve kız kardeşiyle birlikte yaşadıkları evin tam da orta yerine.

  Farkındalığı gereği dünya ile arasına kafes ören nice insanın sözcülüğünü yapan Christiano Kafes adlı oyunun baş kahramanı. Oyunun yazarı çağımızın önemli tiyatro adamlarından biri olan Mario Fratti. Aslen İtalyan olan ama yıllardır New York'da yaşayan ve literatüre Amerikalı oyun yazarı olarak geçen Fratti Aralık ayında Türkiye'deydi. Oyunları yeni yeni Türkçe'ye çevrilen Fratti Kafes adlı yapıtının Türkiye prömiyeri için İzmir'de Türk sanat severlerle buluştu. İzmir Devlet Tiyatrosunda Barış Eren rejisi ile sahneye taşınan oyun Fratti'nin bu kentte çeşitli etkinliklere katılmasına da ön ayak oldu. Üniversiteli öğrencilerle bir araya gelen ve onlara genelde tiyatro, özelde ise oyun yazımı hakkında bilgi ve birikimlerini aktaran Fratti, oyunuyla da kendi iç dünyası ve dünyaya bakış açısını İzmirliler'le paylaştı.

  Oyun Özcan Özer'in çevirisi ile dilimize kazandırıldı. (Özer Kafes'in yanı sıra yazarın Kurban ve Altı Tutkulu Kadın adlı oyunlarının da çevirisini yaptı.) Fratti'nin hem genel provalarına, hem de prömiyerine katıldığı oyun oldukça büyük ilgi görüyor. Yönetmen Barış Eren'in rejisi ile sahneye aktarılan oyun 'Fratti izleği'nden kaymalar gösterse de genel itibariyle başarılıydı. Eren'i tüm içtenliğimle kutluyorum.

  Oyun Christiano adlı oyun kişisinin günlük yaşamdan kaçmak için sığınak olarak kullandığı kafes metaforunun çevresinde geçer. Evin ortasına yaptırdığı kafeste yaşayan ve her türlü ihtiyacını burada karşılayan kahraman dış dünya ile ilişki düzeneğini Çehov-vari bir duruşla sergiler. Başta ağabeyisi olmak üzere çevresindeki diğer tüm insanlar düzenin insanlarıdır ve onlarla barışık olmak, iç içelik sağlamak olanaksızdır. Oyunun ilk perdesinde kendisini dış dünyadan izole etmek için kafese kapatan Christiano, ikinci perdede tanıştığı aşk duygusuyla kafesin dışına çıkmak isteyen ama bu sefer de kafesten çıkmasına izin verilmeyen oyun kişisidir. O, ilk perdenin bitimine yakın ağabeyinin karısı Chiara'ya aşık olur ve annesinin onları öpüşürken yakalamasıyla perde kapanır. Karamsar ve kötümser tavrının yerini ikinci perdede gülebilen ve pozitif bakabilen bir duruşa bırakır Christiano. Yengesi Chiara'ya derin bir aşk ile bağlanmış ve yavaş yavaş Çehov'un bir öyküsünde yer alan, "aşık olduğu biri uğruna, başka birini öldüren biri" olmaya adım atmıştır. İlk perdede tahammül edilebilir olması için yaşamı neredeyse hiçlikle özdeştiren kahraman için artık "hayatı yaşamaya değer kılan şey aşk" olmuştur. Finalde ağabeyinin Chiara'ya şiddet ve alay dolu davranışlarına dayanamayıp, kafes arkasından ağabeyinin boğazını sıkarak onu öldürür. Çok çeşitli tematik bulguların yanı sıra oyun, aşkın insan yaşamı üzerindeki etki ve gücüne işaret eder: 'İnsan ne olursa olsun veya yaşamla bağı nasıl olursa olsun ya da hangi dünya görüşüne sahip olursa olsun bir gün aşk ile yolu denk düşerse, kendini sıfırlar ve aşkın doğasına tabii olur'.

  Fratti'nin kalemi ile biçimlenen Christiano'nun bu özellikleri sahnede Ozan Yıldırım ile yansıtılmaya çalışılmış. Burada çaba ve heyecanını kutlamakla birlikte, Yıldırım'ın karakteri canlandırış ve yorumlayışının metindeki Christiano ile yer yer çeliştiğini belirtmek gerek. Yıldırım'ın canlandırdığı Christiano, metindeki gibi sadece oyunun finalinde fiziksel şiddete başvurmuyor, aksine her an 'vuran-kıran' bir tipoloji sergiliyor. Oyuncunun role getirdiği bu yorum oyunun anlam katmanları ile uyuşmuyor. Hatta zaman zaman 'maço' diye nitelendirebileceğimiz davranışları sergilemiş olması, sürekli ağlaması, ağlamaklı konuşmaları ve sert psikoz örnekleri sunması, Christiano oyun kişisinin duygulu, hassas ve naif yapısına ters düşmektedir.

  Oyunun diğer bir kahramanı ise Chiara'dır. Ceyhan Gölçek'in canlandırdığı bu oyun kişisi güzel ve şehvet kokan bir kadındır. Sürekli olarak kocası Pietro'nun kaba davranışlarına, bazen de şiddetine maruz kalır. Yaşadığı baskıcı toplumda kendini kocasına mahkum hisseden Chiara, bu durumdan kurtulmanın tek yolunun Pietro'nun öldürülmesi olduğunu bilir. Bunun için de, oldukça zeki ve kararlı bir biçimde Christiano'yu kendine aşık edip, kocasının öldürülmesini sağlar. Bir anlamda toplumun kurbanı olan kadının, bu durumdan kurtulabilmesi için birilerini kurban etmesi düşüncesinin yansıtıcılığını yapar ve şöyle der; "Hepimiz bir kafesteyiz Christiano… Ama, dışarı çıkacak cesaretimiz yok. Birinin kafesi bizim için açmasına ihtiyacımız var… Bunun bedelini ödemeye istekli birine". Finalde ise kocasının öldürülüşünü bir kutlamaya dönüştürür. "Özgürüm… Özgürüm artık!"

  Rolünü layıkıyla canlandıran Ceyhan Gölçek, seyircinin büyük alkış takdiriyle karşılanırken, Anne rolündeki Meltem Ertürk ve ağabeyi Pietro'yu oynayan Zafer Önal da alkıştan payını alanlar arasındaydı. Ayrıca Nella'yı canlandıran Özben Deneç, Sergio rolünde Alper Kalelioğlu ve çocukları oynayan Onur Atacan ve Ethem Hiçsönmezler de üstlerine düşeni yerine getiriyorlar

  Genel anlamda sahne enstrümanlarına bakacak olursak; sahnenin küçük olması sebebiyle, dekorun oyunu boğduğunu söyleyebiliriz. Oyunun Dekor-Kostüm'ü Yıldız İpeklioğlu'na ait. Dekorun böylesi bir sahnede daha ekonomik kullanılması gerektiği düşüncesindeyim. Oyunu boğan, hatta sahne trafiğini sekteye uğratan bu dekor yorumu, rejiye de, oyuncuya da yaratım sorunu çıkarmış görünüyor. Kafes ise kuru bir demir yığını. Oysa stilize bir çalışma yapılabilirdi. Kafes'in sahne trafiğindeki yeri ve oyuncuların kafese ve dolayısıyla Christiano'ya müdahaleleri de yanlış bir reji yorumu olarak göze çarpıyor. Kafesin evden, yani dış dünyadan kendini soyutlamış; izole edilmiş bir uzam olarak değerlendirilmiş olması gerekiyordu, kanımca. Kostümler günlük giysilerden oluşurken, yine 1. ve 2. Çocuk'un giyindikleri servis önlüklerini yadırgadığımı söylemek isterim. Marketin servis görevini yapan bu oyun kişilerinin kostümleri, garson önlüklerini andırmakta. Bu arada Christiano'nun kullandığı saksofonun da iğreti durduğunu, hatta karakterin yönelişiyle çeliştiğini de belirtmekte yarar var. Christiano, oyun boyunca tek sığındığı yer kafes ve Çehov'un kitapları olurken, rejide zaman zaman saksofon çalması, hatta sıkılmışlıktan kaçmak için hemen saksofona yönelmesi irite bir durum arzediyor. Kullanılan kulaklığı da buna dahil edebiliriz. Oyunu müziği ise kompozisyonla uyumlu, anlam katmanlarının dışavurumuna hizmet eden ve atmosferi güçlendiren bir işlevle gayet olumlu kullanılmış.

  Son söz olarak Türkiye'deki genel işleyişte, metin dili ile sahne dilinin uyumunun gerçekleşmesinde çağdaş tiyatronun önemli misyonlarından birini yerine getiren dramaturji kurumuna halen daha neden işlerlik kazandırılmadığına hayretle tanık olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu bir lüks değil, gerekliliktir. Devlet Tiyatroları neden oyunlarda dramaturg kullanmıyor? Kadrolarında yer alan dramaturglar oyunlarda görev almıyorlarsa, bunlar ne iş yapar?

  Tiyatromuzun çağdaş gereksinimlere bir an önce ayak uydurması dileğiyle.


 3. Donkişot Tiyatro, Yapımcı Tarık Güvenç liderliğinde ve Şakir Gürzumar'ın akıl almaz sahne teknikleri ile bezeli yılın en iyi oyununu Türk Tiyatrosu'na sunuyor. “Dalga” bu sezon içinde “en başarılı prodüksiyon” ve “gelecek vaat eden genç yetenek” kategorilerinde jürileri fazlaca zorlayacak bir gösteri. Bugüne dek sahnelerimizin uzak kaldığı 'politik tiyatro' konseptinin çağın teatral akımlarına uygun olarak sahnelenmesi apayrı bir zekanın özverisi. Kit'le psikolojisinin bütünüyle elden geçirildiği gösteride; Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıl içinde neler yaşayabileceği de seyirciye gösteriliyor. Hitler' in Almanya'da kurduğu Faşist Nazi Partisi'nin ülkenin %10'una egemenken, nasıl ülkenin tamamına egemen olduğunu tüm çıplaklığıyla sahnede gösteriliyor.

  Bir Toplumu Fikirsiz Bırakmak İçin 5 Yıl…
  Maalesef ki içinden geçtiğimiz süreçler Türkiye'de “özgür düşüncenin” yok edildiği, gazetecilerin bir bir sansüre uğradığı, rtük adlı kuruluşun tv kanallarını tehtit ettiği dönem olarak tarihin kara sayfalarına yazılmaktadır. İktidar Partisi' ni eleştiren bir gazeteci görmek nerdeyse imkansız hale geldi. Atatürk ve Kemalizm ülkeden bir bir silinmeye başladı. Cumhuriyet Devrimi'ne inanan aydınlar ülkeyi terk etmek istediklerini haykırmaya başladılar. Sevgili Fazıl Say onlarca sanatçının duygularına tercüman oldu.

  1933 yılında Nazi'lerin iktidara nasıl geldiklerini hatırlayın. Toplumun yüzde onunu oluşturan bir parti nasıl Almanya'da sistemi değiştirdi, yok etti? Türkiye ile bu olayları bir karşılaştırın lütfen…

  Oyunun broşüründe yazan; “Dünya, kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikelidir.” Sözcükleri Türkiye Cumhuriyeti için çok çok geçerli olmaya başladı.

  'Dalga' Oyununun Konusu
  Oyun, ABD' de bir kolejde tarih öğretmeni olan Ron Jones' in başından geçen bir deneyden esinlenilerek yazılmış gerçek bir öyküdür. Oyunun yazarı Alman Reinhold TRITT, kendi toplumuna eleştirel gözle bakarak, tarihe de nesnel bakış açısı sunmuştur. Gordon College'de tarih öğretmeni olan Ben Ross, II.Dünya Savaşı ve Soykırımı anlattığı dersinde, Alman halkının çoğunluğunun soykırıma karşı çıkmadığının sorusuna cevap verecek yanıt bulamayınca, tüm sınıfının katılacağı bir itaat deneyi yaparak bu soruyu etkili biçimde yanıtlamak ister. Deney ilk başta 'itaat oyunu' olarak başlasa da zaman ilerledikçe, deneye katılan öğrenciler oluşturdukları sistemin kurbanı olurlar. 10 küsür kişiyle başlayan 'Dalga' hareketi içinden çıkılmaz bir hal alır. Ve bu harekete katılmayan herkes baskı, zulm görmeye başlar. Gordon College'de öğrenciler arasında faşizm doğar. Kitle ruhu, anti demokratik ruhla birleşerek önüne gelen her fikri çiğner atar.

  Kritikler
  Oyunun dekorunu yapan Ali Cem Köroğlu' nu tebrik ediyorum. Oyunda sürekli değişen sahne grafiğini çok iyi tespit etmiş. 3 boyutlu sahne, sürekli değişen dekorlarla birleşince oyun akıp gidiyor. Dekorların oynaması ve her dekorun birden fazla işleve sahip olması izleyeni konudan soğutmuyor. Hareketlilik oyuna süreklilik katıyor. Bu hareketliliğin oluşmasındaki en büyük etken Sevgili Ali Cem Köroğlu' nun zekasıdır. Kemal Yiğitcan' nın ışığı oyunun heyecan verici gelişimi kadar güzel. Oyunun Yöneteni Şakir Gürzumar' ın dekorun işlevini bilmesi, müziğin konuya katacağı heyecanı yerinde tespit etmesi, konunun gücünün artmasına neden oluyor. Sayın Gürzumar, bu oyunda çok başarılı. Konuyu iyi özümsemiş. Hızlı sahne geçişleri ile seyirciyi sıkmadan başarılı bir gösterim ortaya çıkarmış.

  Levent Ülgen Klasiği
  Sahnelerimizin Usta Karakter Oyuncusu Levent Ülgen, oyunda karşımıza 'Ben Ross' rolü ile çıkıyor. Oyun o'nun etrafında gelişiyor. Tarih öğretmeni olan karakteri içinden çıkılmaz bir deneyin girdabıyla pençeleşirken, o karakterinin değişen ruh halini, fevkalade güzel oynuyor. Mimiklerinin gücü sahneyi aydınlatıyor. Öğrencilerine hükmetmeye gayret ederken bir yandan da 'Dalga' nın içinde kaybolmaya başlıyor. Faşizm denilen baskıcı despot rejim o'nu da etkisi altına alıyor. İşte tam bu noktada Sevgili Levent Ülgen' nin olayları yönlendiren oyunculuğu ön planda beliriyor. Eşi ile olan diyaloglarda, öğrencileri ile olan olaylarda karakterinin bütün ruh halini olduğu gibi sahneye yansıtıyor.

  Ayçe Abana, Ben Ross'un eşi rolü ile karşımızda. Oyunda az sahnesi olsa da o'na öğretmen rolü çok yakışmış. Eşi olan diyaloglarda başarılı. Metin Coşkun ve Faruk Akgören Okul Müdürü karakterini dönüşümlü oynuyorlar. Gösteride Faruk Akgören'den izledik bu rolü. Sayın Akgören' nin çok kısa sahnesi, o'nun oturaklı idareci duruşu ile pekişmiş.

  Oyunda 10 ayrı genç yetenek usta oyuncularla beraber oynuyorlar. 'Dalga' hareketinin öğrencileri olan bu 10 kişi başarılı ama içlerinde çok daha başarılı olanlar mevcut. Ayşegül Alpak, Onur Dikmen, Duygu Eren, Çetin Güner, Ece Özdikici, Fatih Sönmez, Serhan Süsler, Serhat Teoman, Ekin Türkmen, Serdar Yeğin oyunda oynayan genç yetenekler.

  Ece Özdikici ve Onur Dikmen oyunda sivrilen gençler. Özellikle de Ece Özdikici çok başarılı. Olaylara karşı gelen demokratik yapıyı sahneye aktarırken olanları yaşıyor. Bu seneki tiyatro ödüllerindeki 'en iyi genç yetenek' kategorisini epeyce zorlayacağa benziyor. Oyunda benden tam not almış durumda.

  Oyunun şaşırtıcı biten finali salondaki herkesi şok ediyor. Bu son aslında insanlığın hangi kişinin izi üzerinde yürüdüğünü de şaşırtarak gösteriyor. Fakat Hitler'in fotoğrafının yanına dünyadaki faşist liderlerin fotoğrafları konulurken, neden Sovyetler Birliği Son Başkanı Gorbaçov'un ve Sosyalist Yugoslavya Son Devlet Başkanı Miloseviç'in fotoğrafı konuluyor? Oyunun en büyük hatası burası. Bunu kabullenmem asla ve asla mümkün olamaz. Dünyaya kan kusturan bir faşistin yanına iki değerli sosyalist liderin fotoğrafını koymak hangi mantığa uygundur? Liften bu yanlış bir an önce düzeltilmeli. Tarihi çarpıtmadan seyirciye sunmak lazım. Yoksa bu durum 'sosyalizm' ile 'faşizmi' aynı kefeye koymak anlamına gelir. Bu durum da çok büyük sorunlar yaratabilir.

  'Dalga' son dönem teatral alanda eksik kalan 'politik tiyatro' olgusunu -günümüz şartlarını eleştirerek- gözler önüne getiriyor. Bu gösterimi izleyerek dünya siyasetinin nasıl şekillendiğini irdeleyebilirsiniz. 'Emir-İtaat Etme- Boyun Eğme' üçleminin Türkiye'yi nasıl oligarşik bir yapıya götürdüğünü rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu deney sizi bile esir alabilir. Aman dikkat!

  Oyun 16-22-23-29-30 Ocak Kenter Tiyatrosu'nda…
  25-26 Ocak E.Ü. AKM Sahnesi'nde…
  Dip Not:
  İyi seneler diliyorum.
  2008 yılı size mutlluklar getirsin.
  i wish you a merry christmas.
  the year of 2008 bring to you happynes..


 4. Tiyatro Kedi'nin yeni sezondaki müzikali “Müzikaldeki Hayalet” adını taşıyor. Alt başlığıysa “Komik Müzikal”. Dave Reiser&jack Sharkey yazmış. İki yazarı da tanımıyorum. Araştırdım, öğrendim oyunun özgün adı “Kıt Bütçeli Müzikaldeki Hayalet”miş. Yazarlar, esasında oyunu opera sanatını gırgıra almak amacıyla yazmışlar. Özgün metinde hayalet erkekmiş ve dar bütçeli tiyatroya gelen “diva”ları öldürmekteymiş. Yapımcı İpek Kadılar Altıner, çevrilen metni almış (kim çevirmiş bilmiyorum, ama bilmeme de pek gerek yok) Türk izleyici için hiçbir şey ifade etmeyeceğine akıl erdirdiği metni oturmuş baştan yazmış. Öldüren hayalet yerine tatlı, sempatik bir dişi hayalet koymuş. “Nereye geldiniz fikrindesiniz” ve benzeri küçük kaçırmalar dışında metnin dilinde titizlenmiş. Sonra oturmuşlar "The Phantom of the Opera”, "Chicago", "Dream Girls", "Fame, Flash Dance", Mamma Mia” gibi izleyicinin bildiği, anımsayabileceği, beğeneceği on müzikal şarkı seçmişler. İpek Kadılar Altıner on şarkı sözü daha yazmış. Cenk Taşkan, onları özgün olarak mükemmellik sınırında bestelemiş. Ustaların ustası Önder Bali yönetimindeki (benim müzikali izlediğim akşam “forte” tavanını zorlayan) yedi kişilik başarılı orkestra, solistleri hak ettikleri mertebeye getirmiş.

  MÜZİKAL NEDİR, NE OLMALIDIR
  Adından da kolayca anlaşılacağı gibi, “müzikal“, sözcük olarak, müzikle ilgili, içinde müzik öğeleri barındıran anlamına gelmekte. İçinde müzik, şarkı, dans öğeleri, mimikler ve sözlü diyaloglar bulunan tiyatro eseri ya da film “müzikal” olarak nitelendiriliyor. Eserde, duygular sözlü ya da sözsüz müzik ve dans elementleriyle ifade edilirken, müzikaller izleyiciler için ayrıca bir görsel şölen anlamını da taşıyor. Sahne sanatlarının bu türünde, oyunun öyküsü ve duygusal boyutu (mizah, aşk, öfke, acı vs); sözcükler, müzik, devinim ve teknik bazı etkilerle birbirine bağlanarak bir bütün haline getiriliyor. Müzikalleri benim, kimi zaman tiyatroyu sevdirmeye ilk adım olarak nitelendirdiğim de oluyor.

  ARKAMDAKİ BAŞI AÇIK BEY YANLIŞ DÜŞÜNÜYOR
  Bunları, “Müzikaldeki Hayalet”i izlerken, perde arasında fuayeye giderken ve çıkışta kulak konuğu olduğum kimi söyleşilerden esinlenerek yazıyorum. “Müzikaldeki Hayalet” bir müzikal mi? Bazı izleyiciler bu soruyu soruyordu birbirine. Hiç kuşkum yok ki evet. Karşı çıkanla sonuna dek tartışırım. Müzikal türü ne sadece ses ve müziğin, ne sadece dramanın baskın olduğu bir tiyatro türü olarak değerlendirilmemeli. Değerlendirmemeli, çünkü müzik, drama ve yer yer dans, müzikalin vazgeçilmez ve birbirinden kopamaz parçalarını oluşturur da ondan. Bu elementler her müzikalde farklı ağırlıkta yer alsa da, her müzikal tüm elementleri içinde barındırır. “Müzikaldeki Hayalet” gibi… Arkamdaki sırada oturan başı açık beyin söylediği yanlıştır, müzikalde şarkıların söyleniş teknikleri genellikle operadan farklıdır ve elbette ki farklı olmalıdır.

  DOKUNDURMASI AZ MI
  "Müzikaldeki Hayalet", "The Phantom Of the Opera" (Operadaki Hayalet) ile dalga geçmeyen, ama tıpkı "The Phantom Of the Opera"da olduğunca, hayalet motifinin bu tip müzikallerin içine yerleştirilmesini gırgıra alan bir yapıt. İçinde birçok göndermeye de yer veriliyor. Günümüz koşullarında tarihi yapıların nelere dönüştürüldüğü hicvediliyor tamam da, opera binası tiyatro binası olmuş, ama tiyatronun tiyatro yapacak durumu olmadığı için pop müzik konserlerine sahne açıyor tamam da, seyirci hafif olanı yeğliyor tamam da ben gene daha fazla dokundurma, daha fazla “kızım sana söylüyorum…” beklediğimi itiraf etmeliyim. “İpek Kadılar Altıner bu kadarla yetinmiş, hata mı etmiş” derseniz “hayır”ı patlatırım. Söylediğim içimden geçendir benim.

  MÜZİKALİ UÇUK YORUMLAMAK
  Yönetmen Hakan Altıner, kendi içinde tiyatro mantığı olan absürd ve uçuk bir yorumu yeğlemiş. Vodvil, fars kalıplarından ısrarla kaçınarak, çağdaş bir “komedi müzikal” yaratmak istemiş ve başarmış. Oyun boyunca bozulmayan kurgu bütünlüğünü sağlayarak izleyiciyi oturduğu koltuğunda, kendi dünyasından alarak sahne ile özdeşleşmesini sağlamış. Göze batmayan “Counter Cross”uyla denge sağlamış. Sahne üzerindeki hareketlerini belirleyici temel kuralları oyuncularına iyi belletmiş. Bir-iki şarkının arka arkaya gelmesini görmezden gelirsem, Demet Tuncer'in Atılgan Gümüş'ten göz göre göre sahne çaldığı tabloyu “komedi unsurunu canlı tutmak” olarak değerlendirirsem başarıyı yakalamış.

  YARATICI KADRONUN KATKISI
  Hakan Altıner'in yorumuna Barış Dinçel'in dekoru da olabildiğince katkı sağlamış. Dinçel, çizgilerinde yeterince incelikli görünmeyenin esasında çok fazla incelikli olduğunun, kaba görünenin yeterince kaba olmadığının altını çizmiş. Bir anlamda, izleyiciyi hem tiyatronun atmosferine dahil etmek ve ortamı paylaştırmak istemiş, hem de absürd drama gereği öğeler kullanmış. Mikel N. Vidhi, değişik koreografisiyle dansçıların estetiğine bambaşka güzellikler katmış. Anonim olması “muhtemel” giysi tasarımları görsel açıdan hiç de kötü değil, kötü olmasına kötü değil de, oyuncunun rahatlığı açısından ne derece uygun orasını bilemem. Cengiz Özdemir, genel atmosferi tamamlamada ve diğer yönlerden gelen ışıkların gölgelerinin yok edilmesinde kullandığı tepe ışıklarıyla başarıya ulaşmış.

  Ahmet Özdemir ve ışık deyince, profil projektörlerden birinden mi, “Beam-Lights”lerden mi (bilemem) kaynaklanan pırpırlaşmayı eleştirecek değilim. Eleştirmeyeceğim, ama Profilo Kültür Merkezi yönetiminin kulağına bir kez daha kar suyu kaçırmayı deneyeceğim. Size göre “üç” olan kuruşları harcayıp, salonlarınızın ışık sistemini elden geçiriverin allasen! Diğer taraftan, soldaki bölmenin açılışıyla, bölme içindeki aynadan yansıyan karşı spottan söz ederek Ahmet Özdemir'i eleştirmeden ivedi çare üretmesini isteyeceğim.

  OYUNCULAR VE OYNANIŞ
  Erez Ergin Köse, uygun durumları saptamasıyla, bedenine uygun pozisyonlarda imgeleminde kurduğu rolü sindirmesiyle, danslarında kol ve bacağının devinimlerinin farkındalığıyla aldığı alkışı hak ediyor. “Casablanca” müzikalindeki “Yuvnne” rolünde de dikkatimi kışkışlayan Dilek Aba Eleanore'ı pek güzel canlandırıyor. Gene “Casablanca”da “Donna”dan anımsadığım Elif Çakman şarkıları, dansları, fiziğiyle dikkat topluyor. Deneyimli sanatçı Deniz Türkali, “Hayalet”te gerek şarkı sesi, gerekse “Hayalet”i psikolojik dürtüleriyle bütünleştirmesiyle öne çıkarken, Atılgan Gümüş, bu ülkede en öndeki, belki de tek müzikal oyuncu olma unvanını sürdürüyor. Gümüş, vücut yapısına dış aksiyon ve iç aksiyonun yansıması için uyarıcı etkilere o denli mükemmel karşılık vermekte ki, ona rahatlıkla “çok yönlü oyuncu” madalyasını simgesel de olsa hak ediyor.

  HOŞGELDİN DEMET TUNCER
  Bir televizyon dizisindeki Madam Mary rolü ile tanıdığımız, Tiyatro İstanbul ve Küçük Sahne-Sadri Alışık Tiyatrosu'nda iki ayrı oyunda rol alan, Amerika'da müzikal eğitimi almış ve sahneye çıkmış Demet Tuncer'e gelince: “Müzikaldeki Hayalet”te beş değişik karaktere can veren Demet Tuncer'i: “Müzikal dünyamıza hoş geldin, can verdin, umut serptin,” diye karşılıyorum ve İngiltere'de Queen'in parçalarından oluşan "We Will Rock You" başlıklı müzikalde rol alması önerisini geri çevirerek, Tiyatro Kedi yapımında olmayı yeğlediği için teşekkür etmek istiyorum.

  DEMET TUNCER'E ŞANS/LAR VERİLMELİ
  Demet Tuncer, maddesel yaratıcılığını kendisine mal etmesini iyi bilen bir oyuncu. Vücut kullanımı yeteneğine sahip. Tonlama ve bedenini uyum içinde götürebilen, canlandırdığı beş karakterin özelliklerini saptayarak ve bunları ayırma yöntemini iyi kullanarak dış aksiyonunu denetim altında tutmayı da beceren bir oyuncu. Ses güzelliği, şarkı söyleme becerisi, dans estetiği, oyun karakteriyle özdeşleşme yetisi… Demet Tuncer'i izleyin, sonra bana hak verin.

  Bana sorarsanız, “Müzikaldeki Hayalet”e bir an önce gidin; gözlerinizin, kulaklarınızın pasını silin. __________________


 5. Malum Tiyatro sezonumuzu yarılamış durumdayız; yani kapalı gişe yapıp, ilgi çeken oyunlar belli olmuş durumda. Usta eleştirmenlerimizin ve oyuncularımızın verdiği yanıtlarla ortaya çıkan durumlardan bir kaçını inceleyelim. Sezonun en güzel oyunlarına birlikte göz atalım.

  Başrollerini Haluk Bilginer ve Vahide Gördüm'ün paylaştığı “Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler” kapalı gişe yapan oyunların başında geliyor. Eric - Emmanuel Schmıtt'in yazıp, Şehsuvar Aktaş'ın dilimize çevirdiği oyun, Oyun Atölyesi tarafından sahneleniyor. Evli bir çiftin, birbirlerine karşı, tutkuları, aşkları ve nefretlerini konu alan oyunun şimdiden Ocak biletleri tükenmiş durumda, Şubat ayının satışları da, 10 Aralıkta başlatıldığı için her an bitebilir ihtimalini yaşatıyor.

  İngiliz yazar Philip Ridley'in yazıp, Cem Kurtuluş'un çevirdiği “Kürklü Merkür” de kapalı gişe yapan oyunlarımızdan biri. Tiyatro DOT tarafından sahnelenen oyun, Fütürist Bir Masal olarak nitelendiriliyor. Bağımsızlığın ve sosyal çöküşün korkunç gerçekleri ve anılarıyla yüzleşmek isterseniz, elinizi çabuk tutmanız gerekebilir.

  Kapalı gişelerden bir diğeri ise “Oyunun Oyunu”. BKM'de, Yasemin Yalçın'ın kadrosuyla sahnelenen oyun, tiyatro tarihinin en ilgi çeken oyunlarından biri olarak gösteriliyor. Her oyuncunun iki karakteri canlandırmasıyla, gösteri dünyasının hem ışıltılı yüzünü, hem de perde arkasını yansıtan bir gerçekle karşı karşıya kalacağınız oyun, yalnızca Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri sahnede.

  Sadri Alışık Tiyatrosunda izleyicisiyle buluşan “Kadıncıklar”ın başrolünde Kerem Alışık ve Nurseli İdiz'i görüyoruz. Başarılı performanslarıyla, eleştirmenlerden tam not alan oyun, Zürih Tiyatro Festivalinde de pozitif eleştiriler almış durumda. Kadının töre ve namus başlığı altında bastırılması, kadına tek başına ayakta kalma şansı verilmemesi gibi konuları ele alan Kadıncıklar'ın hikayesi bir genelevde geçiyor.

  Hemen hemen benzer nitelikler taşıyan “Oyunu Bozuyorum” ise, kişinin, ahlak kavramı, namus cinayetleri ve tecavüz gibi öğelerini işliyor. Oyun, Ocak sonunda Garajistanbul'da izlenebilir. Federico Garcia Lorca'nın yazdığı ve Engin Alkan'ın yönettiği “Benarda Alba'nın Evi”nde, Hülya Arslan, Sevil Akı, Bercis Fesçi ve Oya Palay gibi isimleri görüyoruz. Baskıcı törelerin ve kör inançların, yalnızca kadınlardan oluşan bir aile üzerindeki etkisini ele alan oyun, farklı yaş ve konumdaki kadınların, kırsal kesimlerdeki yazgısını sunuyor.

  Yine İBB Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen “Üç Kız Kardeş” de, gişe yapan oyunlardan biri. Anton Çehov'un yazıp, Ataol Behramoğlu'nun çevirdiği oyunda; Aslı İçözü, Bennu Yıldırımlar ve Yeliz Gerçek gibi isimleri görmek mümkün. Tiyatro İstanbul Tarafından sahnelenen; “Çıkmaz Sokak Çocukları”, Kenter Tiyatrosu'nda “Koca Bir Aşk Çığlığı” ve “Müzedeki Hayalet” le Tiyatro Kedi, yoğun ilgi duyan seyircilerine perde açmaya devam ediyor.

  Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Üstün Akmen başta olmak üzere, Atilla Dorsay, Yaşam Kaya ve Zeynep Aksoy gibi ünlü eleştirmenler ve Dolunay Soysert, Emre Kınay, Deniz Türkali, Nedim Saban gibi oyunculardan oldukça iyi eleştiriler alan oyunlar, seyircileri tarafından da, büyük beğenilerle izleniyor.

  Sezonu oldukça iyi gişelerle kapatacak olan bu oyunlar dışında, diğerlerini de unutmamak gerek elbette. Dileriz, tüm Tiyatrolar ve tüm oyunlar aynı tat ve beğeniyle emeklerinin karşılığını görürler.
  Hepsine kapalı gişe ve yoğun ilgi dileğiyle..


 6. Yer : Kalabalık bir pazar meydanı, ortada bir kamyon dolusu insan ve önünde bağıran bir pazarcı. Modern zamanlar.
  Pazarcı : Haddeeeee kelepir bunlar. Amcam, teyzem bakmadan geçme. Bu mallar kelepir, alan bir, almayan bin pişman. Hadddeeeeeee kelepir bunlar. Satılık sanatçı, hadddeeee. Böylesini hiçbir yerde bulamazsın.

  Tezgahın önünde memur emeklisi kılıklı yaşlıca bir amca. Gözlüklerinin ardından sanatçıları uzun uzun süzüyor. Baştan aşağı dikkatle inceledikten sonra satıcıyla fiyat üzerinde pazarlık yapmak istiyor. Pazarcının tepesi atıyor. Hiddetle: - Efendim Amca? Almayacaksan ikile, uzun etme. Hayır efendim! Pazarlık mazarlık yok! Zaten sudan ucuza gidiyorlar. İstiyorsan üstüne bir de para verelim ha? Hadi amcam almayacaksan ikile. Tezgahın önünü kapama. Hadddeeeeee konservatuar mezunu kelepir sanatçılar bunlar. Tiyatro sanatçısı, operacı, balerin, müzisyen, ressam, heykeltıraş, ne ararsan var. Kelepir bunlar. Elde kalmasın. Eğlencelik bunlar. Hadddeeeeee

  Gençten bir adam teklifsizce ilerler, hiçbir şey sormadan insanların dişlerini, ağızlarını el yordamıyla yoklamaya başlar. Bir yandan da kendi kendisiyle konuşur( Kaç yaşında bunlar? Sağlıklı mı acaba? Çürüğü yoksa her işe koşturulur da….)

  - Hooooop ne yapıyorsun kardeşim? Yaaa at mı onlar? Öyle dişlerine filan bakmalar. At, eşek pazarı ilerde bu tezgahta sadece “sanatçı satılıyor”. Sağlıklı olduklarını nasıl mı anlayacaksın? Tövvvvbe Ya Rabbim. Katil eder insanı bunlar yaaaa. Seçip de mi yolluyorsun bunları buraya akşam akşam? İşin iyice suyunu çıkardınız ama. Bu adamlar o kadar konservatuar okudu, yüksek yüksek okullar bitirdi. Sen kalk adamın ağzını açıp dişlerini kontrol et. Eksik var mıymış, değeri düşermiş. Ayıp oluyor ama sanatçıya biraz saygılı olun değil mi? Boru değil bu sanatçı. Sanata ve sanatçıya biraz saygı. Hadi kardeşim biz seni daha fazla tutmayalım et, eşek pazarı ilerde. İyi giyimli gün görmüş yaşlı bir teyze. İnsanlara şöyle bir baktıktan sonra pazarcıya doğru bastonunu sallayarak sorar (Bu yaptığınız çok ayıp. Bunu, bu insanlara yapmaya utanmıyor musunuz?)

  - Efendim teyzem? Ben neyi, ne yapıyorum? Valla teyze ben bir şey yapmadım. O işi siz milletçe yaptınız, sonra seyrine baktınız. Şimdi bu işi başımıza açanlar ektiklerini biçiyorlar. O kadar. Beni hiç suçlama teyzem. Ben emir kuluyum. Bana ne denirse onu yaparım. Esas sen söyle bakalım. AKM, Muhsin Ertuğrul Sahnelerinin yıkım kararı çıktığında sen neredeydin? Tiyatro salonları birer birer alışveriş merkezlerine, dükkanlara, oto parka, yemekhaneye dönüştürülürken sen neredeydin? Peki alış veriş merkezi yapmak için tiyatrolar yıkılırken, kazara (!) yakılırken, artık kundaklamanın adı ne kadar kaza oluyorsa, neredeydin? Efendim? Duyamadım? Peki, hocaların hocası Türk Tiyatrosunun temel taşlarından Prof. Dr. Özdemir Nutku ve Türk Tiyatrosunun en büyük ustalarından Yıldız Kenter'e utanmadan arlanmadan, yüzleri dahi kızarmadan “siz artık yaşlandınız, sizi artık üniversitede istemiyoruz, sanatçılar evlerinde ölsünler” dediklerinde sen neredeydin? Efendim? Duyamadım? “Sanatçılar evlerinde ölsün” cümlesini yasaya tahvil edip 65 yaşın üzerindeki bütün sanatçıları emekli ederek, akılları sıra onları eve kapamaya çalıştıklarında neden hiç sesiniz çıkmadı teyzem? “Sanatçılar evlerinde ölsün” yasasını çıkartan yetkili ve etkililer sonradan yaptıkları açıklamalarla “Kör olmayasıca basın mensupları her dediğimiz çarpıtıyorlar. Valla biz öyle bir şey demedik” diye ikinci bir açıklama yapıp işi kurtarmaya çalıştılar ama iş gördüğün gibi ortada. Sonra, “opera, bale, senfoni orkestraları gibi kurumlar artık yerel yönetimlere bırakılacak, devlet sanattan elini çekecek” dediklerinde, Devlet Opera ve Baleleri, Devlet Tiyatroları, Devlet Senfoni Orkestraları, Devlet Resim ve Heykel Müzeleri dolaylı yollardan adım adım tasfiye edilirken sen neredeydin? Gerekçe olarak, “devlet sanatla uğraşmazmış”, sanki daha önce çok “uğraşıyordu” da. Tabii bu durumda sevgili teyzem, senin çıkıp bu etkili ve yetkililere, “bu ülkede devletin ne zaman “gerçek ve tutarlı bir sanat politikası” oldu da devlet sanatla uğraşmaz diyorsunuz” demen lazım gelmez miydi ha? De bakayım bana. Sanki devletin çok oturmuş bir sanat politikası oldu da, devlet sanattan ellerini çekecekmiş sevsinler. Yerel yönetimlerin insafına ve sanat anlayışına (!) bırakılan opera, bale, tiyatro, senfoni orkestraları, müzeler derken geldiğimiz nokta bu güzel teyzem. Ha teyzem? Hiç uzağa gitme bundan yıllar önce 1993 Temmuz'unda Sivas'ta aydınları cayır cayır yakarlarken sen neredeydin be teyzem? Öyle bir olay hiç duymadın mı? Acaba neden hiç şaşırmadım? Öyle hindi gibi bana diklenip bağıracağına, zamanın da o yetkili ve etkililere diklenseydin bugün burada ben “sanatçı satıyor” olmazdım benim güzel teyzem. Hadi teyzem uzun ettin. Almayacaksan tezgahın önünü kapama bak çeneye daldık akşam oldu. Haddeeeeee, kelepir bunlar, akşam pazarı, iki sanatçı alana üçüncüsü bedava. Hadddeeee “batan geminin malları bunlar”. Hadddeeeeeee iki alana üçüncüsü bedava.

  Birden nefesi sıkıştı, kan ter içinde yataktan fırladı. Sırılsıklam olmuştu. “Oh, şükürler olsun, sadece kabusmuş. Aman Tanrım sanki gerçek gibiydi”. Kalktı. Mutfağa gitti. Bir bardak su içti. Kendi kendine söylendi. “Ne kabustu ama?” Uykusu açılmıştı. Demliğe çay koyup ocağın altını yaktı. Bilgisayarın başına oturdu. Haberlere göz attı. Haber listesinde bir başlık dikkatini çekti. O da ne? “İhaleyle sanatçı alınacak”

  “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 28 Ocak saat 10.00'da gerçekleşecek 168 sanatçı ve teknik elemanı kapsayan “herkese açık” hizmet alımı ihalesinde, 5 adet oyuncu, 35 yardımcı oyuncu, 25 figüran oyuncu ve 20 özel nitelikli sanatçıyı taban fiyatı 2.8 milyon YTL olacak ihaleyle işe alacaktır.”

  Habere baka kaldı. Neydi şimdi bu?
  Kabus mu?
  Gerçek mi?
  Yoksa kabus gerçek mi oluyordu? __________________


 7. Tiyatro Kare, yeni sezona G.Stone ve R.Cooney ikilisinin yazdığı “Kim O” adlı komedi ile merhaba dedi. Oyunu günümüze uyarlayan Ragıp Yavuz, çatışmalı bir dönemi irdelemiş. 1990'lı yıllardan sonra yaşanılan 'kültür kaosu' oyunda epeyce gün ışığına çıkıyor. Oyunda, 77. Oyununa Çıkan Usta Tiyatro Sanatçısı Metin Serezli; Şarkıcılığa Belirli Süre Ara Verip Sahnelerde Tekrar Parlayan Özlem Tekin ve Murat Harun Özgören rol alıyorlar. Oyunun Yönetmenliğini Nedim Saban üstlenmiş.

  Oyunun Konusu
  Kapitalist olgularla 1980'den sonra tanışan gençlik hızla kültürel erezyona doğru yola alır. Metin Serezli çok uzun süredir çalışan eski bir devlet memuru olarak yaşamına devam etmektedir. M.Serezli' nin yukarı katında oturan iki sevgili bir gece ansızın kavga ederler. Özlem Tekin davetsiz bir misafir olarak Serezli'nin evine gelir ve karnı burnunda hamiledir. Girdiği evden gitmeye hiçte niyeti yoktur. Mülayim halde yaşamına devam eden ve geleneklerine sıkıca bağlı bir karakterle (M.Serezli), günümüz popüler kültürle yaşamını devam ettiren karakterin (Ö.Tekin) komik hikayesi böylelikle başlamış olur.

  Öncelikle oyunun dekorunu ve kostüm tasarımını yapan Başak Pirim Özdoğan muhteşem bir iş çıkarmış. Şahane bir mutfak ve oturma odası görüyoruz sahnede. Ayrıca Özlem Tekin'in hamilelik elbisesi ve giyindiği pijamalar halihazırda komedinin ufkunu açıyor.

  Şarkıcılıktan Oyunculuğa
  Daha önce Şener Şen'le müzikalde oynayan; sonra Cem Yılmaz ile 'Hokkabaz' filminde harika bir performans gösteren Sevgili Özlem Tekin, bu oyun ile sahnelerin vazgeçilmez oyuncusu olacağını ortaya koyuyor. Şarkıcı kimliğinin önüne geçen bu yeni yetenek olgusu, o'nun aslında çok kaliteli bir oyuncu olduğunun göstergesidir. Sevgili Özlem için yazılacaklardan öte; oyunculuk adına ortaya koyduğu gayret alkışa değer. O profesyonelliğe bu oyun ile adım attı. Hamile bir kızı canlandırırken uçuk tavırlarının yanına bir yandan da yaşama tutunmak için aradığı sevgi özlemini kolaylıkla ekleyebiliyor. Özlemini duyduğu sıcak bir yuva özlemini girdiği evde buluyor. Bunu bulurken geçmişi ile hesaplaşmalarını net ifade ediyor. Metin Serezli ile yaşadığı kültür çatışmalarında da başarılı.

  Büyük Usta
  Değerli Metin Serezli, 77. oyununa çıkmanın verdiği onurla tiyatro seyircisini büyülemeye devam ediyor. Tiyatro ödüllerinin popüler isimlere verdiği “yaşam boyu başarı ödülü” nü çoktan hak etti. Ama bunu görecek tiyatro ödülleri şu anda mevcut değil. Sahnelerin Büyük Ustası Metin Serezli, 'Kim O' adlı vodvile ustalığıyla hayat veriyor. Özlem Tekin'e oyun içinde hissettirdiği görünmez komutlarla oyunun yönlendiricisi konumunda. Oyunun tamamını başarıyla oynuyor. Ablası ile konuşmaları, hayata tutunmak için arayış içindeki baba şevkati dolu kalbi, kısırdöngüye girmiş hayatındaki arayışları oyunun temelini oluşturuyor. Aileye duyduğu özlemi seyirciye de yaşatıyor. Oyunun her karesinde oluşan komedide, Özlem Tekin'in espirileri kadar onun da espirilere verdiği karşılıklar da çok önemli. 77 oyuna sığdırdığı büyük oyunculuğunu uzun süre daha devam ettirecek Değerli Metin Serezli.

  'Kim O' Kritikleri
  Sıradan, silik bir memur olan Metin Serezli' nin bir anda amirine kafa tutan hırçın bir hal alması çok güzel bir geçişle sağlanıyor. Oyuna aralıklarla giren Murat Harun Özgören' nin üzerine giyindiği biraz daha güzel olabilirdi. Çok kısa da doğan bebeğin sesini duyabilirdik. Üst katta oluşan kargaşanın gürültüsü alt katta da duyulsa hiçte fena olmayacak. Bi'de son kritik: Sevgili Özlem etekle oturmayı biraz çalışman lazım…

  'Kim O' 'sevgi kavramını ön plana çıkaran finali ile' ocak ayı içerisinde Profilo Kültür Merkezi'nde oynamaya devam edecek. Klasik bir vodvil olan 'Kim O' oyuncular sayesinde seyrine doyulmaz hale dönüşüyor. Sezonun şu ana kadar izlediğim 'en komik oyununu' muhakkak izleyin. Sevgili Özlem Tekin'nin oyunculuk yeteneğine, Değerli Metin Serezli' nin büyük ustalığına tanıklık edin. İyi seyirler…

  Dip Not
  Tavsiye Kitaplar:
  Stefan Zweig 'Yürek Çöküntüsü'
  Michael Baldwin 'Shakespeare'in Kadını'


 8. Amerikalı yazar Lyle Kessler'ın, Türkçe'deki karşılığı “Yetimler” anlamına gelen “Orphans” başlıklı oyununu, ışıklar içinde yatsın Ali Neyzi, metnin içindeki “müstehcen” sözcükleri olanca kibarlığı içinde sarıp sarmalayarak titizlikle dilimize çevirmiş. Tiyatro İstanbul, Gencay Gürün'ün yönetiminde “Çıkmaz Sokak Çocukları” başlığı altında 2007-2008 sezonu oyunu olarak seyircisiyle buluşturmakta. Kimler oynamıştı, nasıl oynanmıştı pek anımsayamıyorum, ama Gencay Gürün'ün aynı oyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni olduğu yıllarda kurumunda da sahnelediği aklımda…

  AMERİKALININ ZEKA DÜZEYİ
  Amerikan düşünü, Amerikalıların zeka düzeyi içinde “ti”ye alan bir oyun bu. Kapitalist sistem içinde ayakta kalmaya çalışan iki yetim kardeşin öyküsü kurgulanmış. Korumak amacıyla kardeşi Phillip'i evde hapis tutan ve küçük soygunlarla evi geçindiren ağabey Treat'le; evin kapısından öteye adım atmamış, televizyon, markalar ve başkasının dayattığı değerlerle yaşayan kardeşin basit öyküsü; çıkagelen ve bir anlamda düzeni yıkan bir yabancıyla önce ivme kazanır gibi oluyor, sonra…

  OHHH! NE ALÂ MEMLEKET
  Hepimiz, artık adımız gibi biliyoruz ki, bugün tüm dünyada sermayenin dayattığı büyük bir yıkım yaşanmakta. Refah ve bolluk vaat eden kapitalizm milyonlara sefaletten başka bir şey sunmuyor. Dünyada bir buçuk milyar insan açlık, iki milyar insan sefalet koşullarında yaşıyor ve bu insanlar bırakınız kapitalizmin nimetlerinden yararlanmayı, içlerinden bir milyarı içecek temiz su dahi bulamıyor. Gemi azıya alan burjuvazi, işçi ve emekçilerin mücadele ederek kazandığı eğitim, sağlık, emeklilik, iş güvencesi, örgütlenme hakkı, sigorta gibi temel hakları sırasıyla gasp etmeye çalışmakta. Köleliği dayatan iş yasalarıyla çalışma koşulları ağırlaştırılıyor, çalışma saatleri sürekli artırılıyor. Göstermelik demokratik hak ve özgürlükler rafa kaldırılıp, katı polis devleti uygulamalarına geçilmekte. Barış ve demokrasi havariliği yapan emperyalist barbarlar, savaş ve saldırganlığı tırmandırıyor, kendilerine boyun eğmeyen halkların tepesine bombalar yağdırıyor. Tüm bunlar olurken, bir avuç asalak kârlarına kâr katıyor. Sefalet artıkça, işgal ve saldırılar tırmandıkça tekellerin kasası doluyor. Onlar: “Ohhh! Ne güzel dünya” diyor.

  PARA... NEREYE KADAR
  Oyundaki üç karakter de, kapitalizmin kendileri için tek kurtuluş yolu, yegâne yaşama biçimi olduğunu düşünengiller fasilesinden. Oysa, bu düşünce biçiminin vaat ettiği büyülü dünya (Amerikan Düşü) insana rağmen işleyen, kırıcı sistemler bütününden başka bir şey değil. Günümüzde özgüvenin başarı, “tevazu” göstermenin ise başarısızlık anlamına geldiği bu sistemde akıllı olmak artık birincil koşul. Peki bu sistemde var olmanın, ayakta kalabilmenin yolu ne? Yani: "Para kazanmak için nereye kadar gitmeli insan?"

  İLETİ SEYİRCİYE GEÇMİYOR
  Oyun, esasında “Nereye Kadar Gitmeli”yi sorguluyor. Derken, “Güven Vermek” olgusu ve “Güven Duyma” gücü de devreye girince, (sen misin giren) oyun salkım saçak sarkmaya başlıyor. Kendisi de yetim olan yabancı kimdir, barda içkisini içip sarhoş olduktan sonra, çantasında milyon dolarlık hisse senedi, cebinde on binlerce dolarla ne diye iki yetimin evine gelir, kapitalizmin hangi “kutsal” amacına hizmet etmek aşkına iki yetime elini uzatır anlaşılmıyor, oyun da inandırıcılığını yitiriyor.

  GENCAY HANIM BİRLEŞİK TEPKİYİ BOŞLAMIŞ
  Türk tiyatrosuna fevkalade eserler kazandırmış olan Gencay Gürün, bu kere sahne üzerindeki olaya izleyicinin yakınlığını sağlayamamış. Yanılsama (illüzyon) doğrudan bilinçaltına yönelemiyor. Oysa tiyatro, izleyici topluluğunun birleşik tepkisini ister, Gencay Gürün bu gerçeği elbette benden iyi biliyor. Düşünceden doğan heyecan zaten oyunda yok, heyecan da düşünce doğurmayınca, oyun tempo yitiriyor. Gencay Gürün'ün “heyecan tepkisi”ne böylesine boş vermesi beni şaşırtıyor.

  DEĞİŞİME UĞRAMAK
  Gencay Gürün, seyirciye düşünme olanağı vermeden, bütün olup biteni zorunluymuşçasına göstermek istemiş. Hiçbir olguyu zorlamamış. Jesti, devinimi, vurguyu birbirine karıştırtmamış. İyi etmiş de, perde açılır açılmaz öyküye yoğunlaşan ilgi giderek nasıl dağılıyor dikkat kesilmemiş. İzleyici dikkat dağıtıcı nedenlerle olup biteni gerektiği gibi duyumsamıyor, hatta duyumsamak istemiyor. O zaman da, yönetmenin planı iyiden iyiye bozuluyor, oyun dağılıyor. Altı black-out da, dağılmanın tuzu biberi oluyor.

  SÖZCELENMEDEN OLUR MU
  Dahası, metin üzerinde sözceleme yapılmamış gibi. Sanki, plastik ya da jest olarak işleme uğramamış. Ses ve jest açısından (Cüneyt Türel hariç) metin ince elenip sık dokunmamış. Oyuncu, karakterini fizikselleştiremiyor. Yaklaşımlar psikolojik ve soyut kalmakta. Metin, kendi kuruluşu içinde işliyor mu bilemiyorum, ama oyuncular (Ömer Akgüllü-Serhan Arslan) sadece zıplıyor, sıçrıyor. Devinmiyorlar. Bedenlerine anlam kazandıramıyorlar. Metnin biçemini oluşturan anlam yönlerini kavrayamıyor, kavrayamadıkları için olsa gerek, anlam yönlerinin akışkanlığını sürdürdüğü bağıntı içerisinde değişime uğrayamıyorlar.

  Diğer taraftan, sahne trafiği iyi çalışmakta. Soracağım tek “husus”, Phiilip'in yediği yemek, Yabancı'nın yaptığı çay, Treat'ın içtiği bira gerçek de; Phillip'in, Treat'ın dizine (güya) sürdüğü Hidrojen Peroksit'in şişesi neden boş? Neden sadece o tablo “mış” gibi?

  YARATICI KADRO
  Giysileri kim tasarlamış belli değil, ama sözüm yok. Nilgün Gürkan'ın dekoru çizgi, renk, malzeme, ışık, eşya öbeklenmeleriyle sahneye hiçbir devinim katmıyor. Sahnedeki öğeler dekorun fiziksel yönüyle hiç mi hiç uyumlu değil. Gürkan'ın tasarladığı fiziksel görsellik ne devinime yardımcı, ne iletinin izleyiciye gitmesine katkı sağlayıcı, ne de ıkına sıkına ileti üreten metnin izleyiciye geçmesine koltuk çıkıcı.

  Aytekin Saday bildiği yoldan dönmüyor, aynen ilerliyor. Gene cascavlak bir ışık tasarımı… Duygu, düşünce, imaj, zaman mekân-kavramı, atmosfer, derinlik, perspektif, üç boyutluluk… Hiçbiri yok!

  OYUNCULUK
  Genç oyuncular Ömer Akgüllü'yü ile Serhan Arslan'ı eleştirmeyeceğim. Her ikisinin de, tiyatro yolunda hızlı adımlarla yürüyebileceklerine inanıyorum. Ama henüz dışsal fiziksel aksiyonları içsel özlerle besleyecek, bir rolü ruhsal yaşamlarıyla dolduracak elverişli malzemeye tam olarak sahip değiller diyeceğim ve doğal olarak kendilerini sinirlendireceğim.

  Sinirlendireceğim, ama diğer taraftan da “yolun başı”nı göstereceğim. Hemen şimdi, şu anda Treat'in, Phillip'in içsel içeriklerini incelesinler, sonra beri gelsinler… Cüneyt Türel'den de, inanç olmaksızın karakteri asla gerçek anlamda duyumsayamayacaklarını öğrensinler…

  Sonra hakkımda ne derlerse desinler… İçtenlikle içime sindireceğim.


 9. Jale - (sözünü sakınmayan bir patavatsızlıkla sorar) Homoseksüel misin?
  Can - (gülerek bütün samimiyetiyle yanıtlar.) Hayır, sadece körüm.

  İşte bu kadarı yetti. Oyuna aşık olmamıza ve ruhumuza sonsuza kadar kazınması için bu kadar kısa bir replik yetivermişti.

  Özgün metni “Butterflies are Free” (Kelebekler Özgürdür)olan eser, bir avukatın gerçek yaşam öyküsüne dayanan popüler bir sahne oyunu. Filme de çekilen “Kelebekler Özgürdür”, kör bir adamın kendisi olmayı öğrenme sürecinde yaşadıklarını anlatır. Bu konuda en büyük yardımı ise uçuk, kaçık bir hippi kızdan alır. Öte yandan, kendisini ısrarla “hayattan korumaya” çalışan annesine karşı da bir mücadele vermek zorundadır. Filmde, şirin, patavatsız “çatlağı” Goldie Hawn oynamıştı.

  Öyküsünü Leonard Gershe'nin kaleme aldığı, 1969 yılında Broadway'da müzikal olarak sahnelenen “Butterflies are Free” gördüğü büyük ilgi üzerine 1972 yılında sinemaya aktarıldı. Başrollerini Goldie Hawn ve Edward Albert'in paylaştığı filmde, doğuştan kör olan Don'un rüştünü yeni ispatlamış olan genç oyuncu hippi kız Jill ile yeniden hayatı öğrenmesi, kendisi olması, kimliğini keşfetmesi anlatılıyordu. Kapı komşusu Jill ile bir aşk yaşayan Don gerçek özgürlüğü kendisine kol kanat geren annesinden uzakta, San Fransisco'da izbe bir apartman dairesinde bulacaktır. Anne Mrs. Baker rolünü oynayan oyuncu Eileen Heckart hem oyunda hem de filmde rol aldı. Anne rolü ile 1973'de “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar”ını kazandı. Müzikleri Bob Alcivar bestelediği oyunda, müziklerin sözlerine ise Randy Mc Neill imzasını atmıştı.

  İ980'lerin başında, Hadi Çaman “7 Tepe Oyuncuları Tiyatrosu'nu” kurduğu dönemde, tiyatro topluluğu olarak sahneledikleri ilk eser “Kelebekler Özgürdür” olmuştu. Don rolündeki Hadi Çaman'ı Can karakterinde, deli dolu, tatlı kaçık oyuncu, hippi kız Jill'i Jale olarak Füsun Önal'dan izlemiştik..

  Gelelim benim “kelebek çarpması” macerasına ve ömür boyu sürecek etkilerine. Yılını tam olarak hatırlayamasam da mevsimlerden kesinlikle “kelebek mevsimiydi”.

  Ankara'da AST sahnesinde oyun arasında çalınan müzik yüreğimize yerleşivermişti. Öylesine doğal, öylesine sıcak ve samimi. Hiç yadırgamadan “kelebek mevsimine” dahil oluvermiştik.

  Oyundan çıktıktan sonra, berrak sesiyle can dostum Gülnur yol boyunca Çiğdem Talu'nun sözlerini yazdığı, Bora Ayanoğlu'nun bestesi unutulmaz şarkıyı mırıldanmıştı. “Kelebekler Özgürüdür”. Dilimizde şarkılar, yüreğimizde dualarla tiyatrodan kaldığımız yurda kadar yürümüştük. Şimdi bu satırları yazarken bile müzik ve sözler hala aklımda. İçimdeki ses yavaş yavaş şarkıyı mırıldanıyor.

  Ya mevsiminde bir çiçeğin, ya pembesinde,
  Bazen de bir söğüt dalının serin gölgesinde,
  Yaşa dostum gönlünce, ömrünün keyfini sür,
  İnsanlar değilse de, kelebekler özgürdür.
  Ya sabahında baharın, ya gecesinde,
  Bazen de bir çığ damlasının, yalın gerçeğinde,
  Yaşa dostum dünyayı, ömrünün keyfini sür,
  İnsanlar değilse de, kelebekler özgürdür.
  Ya düşlerinde bir çocuğun, ya sevgisinde,
  Bazen de yaşlı bir ozanın, iki dizesinde,
  Ara dostum dünyayı, ömrünün keyfini sür,
  İnsanlar değilse de, kelebekler özgürdür.
  Ara dostum dünyayı, ömrünün keyfini sür,
  İnsanlar değilse de, kelebekler özgürdür...

  Hayat daha mı güzeldi? İyi insanlar henüz ölmemişti. Çiğdem Talu'nun kanser olduğunu biliyorduk ama kurtuluş umudu, sözlerini yazdığı kelebekler kadar tazeydi. İnanıyorduk Çiğdem Talu yaşayacaktı. İyileşecekti. O kadar içten dua etmiştik ki. “Ne olursun Allah'ım, Çiğdem Talu ölmesin, hastalığını yensin”. “Ne olursun Allah'ım, Çiğdem Talu yaşasın”. Dilimizde Çiğdem Talu'nun sözleri, yüreğimizde meleklere gönderilen dualar, ruha kazınan bir oyun. Yol boyunca durup durup “Oyun ne kadar güzeldi değil mi?” demeler.

  İyi de neden “güzel”? Cevap yok. Sadece “işte, çok güzeldi”. Beş harflik “güzel” kelimesine sığıştırdığımız, yüreğimizden sarkan binlerce anlam. Tıkış tıkış, irili ufaklı binlerce anlam. Şişkin bohça gibi duran yüreklerden sarkıyor. Duyguların sözcüklere tercümesi sıfır. İyi de neden “güzel”? Devamlı papağan gibi aynı tekrar.

  Ne kadar “güzeldi”. Öyle değil mi?

  Hayata yeni göz açan acemi çaylaklar. Örselenmediğimizden, birileri bizi kırıp dökmediğinden olsa gerek, “sorunsuz, aklı beş karış havada, acemiler” olarak sözcüklerin gerçek anlamlarını kavramaktan çok uzaktık. Henüz hamdık, pişmemiştik. Elimizde, dizimizde, yüreğimizde yaralar yoktu. Ama biliyorduk. Duygusal aklımız o kadarına izin veriyordu. Orada “farklı”, “sıra dışı” bir şeyler olduğunu sezmiştik. “Kendisi olma” haline bayılmıştık. Basitçe, “kör bir adamın hayat mücadelesi” kıvamında bayat ve yüzeysel açıklamaların çok ötesine taşan bir şeyler olduğunu, ruhumuzla kavramasaydık, bugün biz, biz olmazdık!

  Öyle ciddi “hımlar eşliğinde, eciş bücüş parmakları gözümüze gözümüze sallayarak” bize bir şeyler öğrettiğini sanan yetkili ve etkililerin haricinde, ne öğrendikse biz bu küçük, tatlı, kaçamaklardan öğrendik. Hadi Çaman'ın kimliğinde canlanan, temiz yüzlü Can'ın pırıl pırıl gülüşünden öğrendik. Hangisi Can'mı, Hadi Çaman'mı? Ne fark eder?

  Laf olsun diye o kadar “samimi”, o kadar “sahici” olunmaz ki.

  Usul usul bize namuslu, vicdanlı, ahlaklı olmayı küçük kelebek dokunuşları öğretti. İnsanları kırmanın, incitmenin neden kötü olduğunu, sahtekarlık yapmamak gerektiğini, yüzünde maskeyle sırıtırken ısırmanın kötü bir şey olduğunu biz hep kelebeklerin kanat çırpışlarında anladık. Yüzümüze doğru huzurla esen o kelebek kanatlarının rüzgarında “görünüşte o an yenilsen de, eğer tuttuğun yol doğruysa, vicdanen ve aklen haklıysan, uzun vadede sen kazanırsın” fikrini biz, her daim taze kalan o “kelebek mevsiminde” edindik.

  Mesela canım teyzem, “ne olursun Can'ı sevginle boğma, öldürme, sıkma. Bırak yaşasın. Hayat o kadar kısa ki. Hayatın, sevginin, yaşanmışlığın tekrarı yok. İzin ver kendi hatalarını kendisi yapsın. Hata yapmak bir özgürlüktür! Çünkü insanidir. Doğaldır. Başkasının hataları üzerine kurulan ve tamamen mahvedilen hayatları yaşamaktansa, kendi hatalarında pişsin. Yaşasın. Hiç olmazsa “senin yüzünden böyle oldu” pişmanlığı ile geri kalan ömrünü heder etmesin.” demeyi biz “kelebek mevsiminde” öğrendik ama sözümüzü diyemedik! Çünkü hamdık, henüz pişmemiştik!

  Hayat bizi kebap kıvamında dövüp, henüz ehlileştirmemişti. Sevgilerin köle edici etkisini anlamaktan çok uzaktık. O sahiplenici, mahveden, insanın hayatına ipotek koyan etkiyi henüz yaşamamıştık!

  Sevmek, özgür bırakmaktır! Sahiplenmek değil. Her şeyin mükemmel olmasına gerek yok. Hayat zaten mükemmel değil ki. Bu eşyanın tabiatına aykırı.

  Bir kelebeğin ömrü ne kadardır?

  Yapma teyzem, aydınlık gülüşü bu çocuğa bunu yapma! Ah, canım teyzem, bırak Can yaşasın. Kör olması, yeteneksiz bir ahmak olduğunu göstermez. Can zeki, duyarlı, akıllı, aklı başında, doğruyu eğriyi ayırt edebilen, yürekli, genç bir adam. Sadece, hayat tecrübesi yok. En önemlisi, ne “istemediğini” biliyor. Yani, sıralamayı doğru yapıyor. Seninle birlikte yaşamak istemiyor! İkincisi ne “istediğini” biliyor. O, “özgür olmak” istiyor. Bunu seninle birlikte, senin o sıkıcı, disiplinli, insanı boğan kontrolünde yaşarken öğrenebilmesi mümkün değil.

  nbsp; Problemi gözlerinde, Allah'a şükür aklında ve yüreğinde değil. Esas diğer türlü olsaydı korkman gerekirdi.

  Onu biraz rahat bırak. Bu izbe apartman dairesini seviyor. Her türlü izbeliğine ve hatta konforsuzluğuna aşık. Çünkü bu daire “onun dairesi”. Onun krallığı. Onun özgürlük alanı. Kendisi olmayı, insanlara güvenmeyi, hayal kırıklığına uğramayı, aşık olmayı, aldatılmayı, canı yandığında bağıra bağıra ağlamayı hep burada, kendi krallığında öğrenecek. Bunu ondan esirgeme.

  Bunları ben hep “kelebekler özgürdür” oyunundan öğrendim ama Allah için sindirmem biraz zaman aldı. Çok leziz yemeklerin bile bir sindirilme süreleri vardır. Öyle, değil mi?

  Can kimliğinde Hadi Çaman'ın “hayata asılışına, kendi hayatına sahip çıkışına” aşık olmuştuk ama aşık olduğumuz fikri, anlam itibariyle “içselleştirmek” biraz zaman aldı.

  Can'ın annesine bunları hiçbirini söyleyemedim tabii. Bir de oyunun bazı sahnelerinde “Aman Can bak bir yerlere çarpacaksın” deyip sahneye fırlayıp Hadi Çaman'ı kolundan tutma isteğine karşı savaşmak zorunda kaldım. Öylesine gerçekti ki. Hakikaten kör müydü? Bir ara şüpheye bile düştüm. Oyunun sonunda seyircileri selamlarken anladım kör filan değildi. Sadece “gönül gözü kapalı, bazı bakan körlere bir şeyler anlatmaya çalışıyordu”. O kadar!

  Tanrım, Can ya da Hadi Çaman ne kadar tatlı gülüyordu. Gülmek kalbimize ve ruhumuza iyi gelir, yumuşatır. O yüzden sahte, alaylı gülüşler en çok acıtanıdır.

  Sevgili Hadi Çaman, namı diğer sevgili “Can Çocuk”, hasta olduğuna nasıl inanırım? O harika, aydınlık gülüşlü Can'ın hayata küsmesi mümkün mü?

  Üstelik “kelebekler bu kadar özgürken”.

  "Kelebek mevsimindeki” Can Çocuğu sahnelerde aydınlık gülüşü ve yüreklere umut veren sıcaklığı ile tekrar görebilmek dileğiyle…


 10. ŞİMDİ UZAKLARDAN BAKAN BİZ OLDUK (KONU)
  Bir İstanbul mahallesinde muhtar olan Pişekar bütün mahalleliyi kandırarak mahalledeki evleri, bakkal dükkanını ve çeşmeyi yüksek paralar karşılığında yabancılara satar. Kendiside çoluk çocuğuyla muhtarlığa taşınır. Mahallenin yeni sahibi yabancılar mahallenin eski sahiplerini sürekli küçümseyip onlarla alay eder. Artık mahalleli kendi topraklarında birer yabancı olur çeşmelerinden bile parasız bir bardak su içemez hale gelirler. Suya yapılan zamlar mahalleliyi perişan eder. Öyle ki mahalleli günde kaç kez tuvalete gitmesi gerektiğini de hesap etmek zorunda kalır. Pişekar'ın zorlamasıyla evinin alt katını ve bahçesini satan Kavuklu durumun farkına geç de olsa varır, pişman olur. Satışlara engel olmak istese de mahalleliye derdini anlatamaz ve kaçınılmaz sona doğru gidilir. Pişekar ise durumun ciddiyetini sonunda anladıysa da atı alan Üsküdar'ı çoktan geçmişti.

  MUHTEŞEM BİR OYUNCU KADROSU
  Yirmi dört kişilik oyuncu kadrosuyla bütün oyuncular hiç kuşku yok ki tüm övgüleri hak ediyor. Ancak muhteşem oyunculuğuyla hafızamda yer eden deneyimli oyuncu Sabri Özmener'e ayrı bir parantez açmak gerekir. Kavuklu rolüyle seyrettiğim Özmener sahnedeki rahatlığıyla, bitmek bilmeyen pozitif enerjisiyle, doğaçlamalarıyla, jest ve mimikleriyle oyunculuk yeteneğinin tüm hünerlerini gözler önüne seriyor. Şahsında tüm oyucuları kutlarım.
  Dekor tasarımında Güven Öktem gayet başarılı. Özellikle evlerden oluşan portatif dekorların altına tekerlek koyması dekorların sahnede rahatça kullanılmasını sağlamış. Bu sayede de oyunun bazı dans sahnelerinde evler tekerlekleri sayesinde oyunculara birer partner görevi üstlenmiş.
  Gerçekçi kostümleriyle Sevgi Türkay, ışık tasarımıyla Zeynel Işık, müzikleriyle Kemal Günüç, dans düzeniyle Hakan Odabaşı, Nilgün Bilsen üzerlerine düşeni fazlasıyla yapmış. MÜNİR CANAR
  Metniyle ve rejisiyle muhteşem bir oyuna imzasını atan tiyatro emekçisi Münir Canar'ı kutlamak gerekir. Başarılı tiyatro adamı hem Türk Tiyatrosuna güzel bir oyun kazandırmış hem de bu ülkenin tüm kazanımlarını satmanın ülkeyi nasıl bir feci sona sürükleyeceğini ders verircesine anlatmış.

  Ey anlamayanlar, anlamak istemeyenler!
  Ey taviz verenler!
  Ey satanlar!
  Ey felaketi gör(e)meyenler! Elimizde satacak hiçbir şeyimiz kalmadığı zaman mı kafalarınız dank edecek. O zaman neyi satacaksınız? Biraz akıllı ve onurlu olalım beyler!

  İyi satmalar…


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.