Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tunceli Hamamı Atik nerede Tunceli ili Çemişgezek ilçe merkezinde , çarşı içerisinde bulunan bu hamamın giriş kapısı üzerinde biri Türkçe , diğeri de Arapça olmak

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tunceli Hamamı Atik, Hamami Atik'in Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tunceli Hamamı Atik nerede

  Tunceli ili Çemişgezek ilçe merkezinde, çarşı içerisinde bulunan bu hamamın giriş kapısı üzerinde biri Türkçe, diğeri de Arapça olmak üzere iki kitabesi bulunmaktadır. Arapça olan kitabede Uzun Hasan’ın oğlu Yakup Bahadır Han’ın ismi geçmektedir. Ancak onun tarafından yaptırıldığı da belirtilmemiştir. Türkçe kitabede ise Hacı Ali Ağa tarafından 1762–1763 yılında onarıldığı yazılıdır. Bu durumda hamamın XV. yüzyılda yapıldığı ve XVIII. yüzyılda da onarıldığı anlaşılmaktadır.

  Akkoyunlu dönemine tarihlenen hamam kesme ve moloz taştan yapılmış yer yer de tuğlalar kullanılmıştır. Giriş kısmı onarımlar sırasında değiştirilmiştir. Küçük bir kapıdan oldukça geniş bir mekâna, oradan da soyunmalık kısmına geçilmektedir. Soyunmalıktan sonra ılıklık ve sıcaklık bölümleri gelmektedir. Ilıklık kısmı kareye yakın dikdörtgen planlı olup, üzeri küçük bir kubbe ile örtülüdür.

  Sıcaklık haç planlı olup, üzeri merkezi bir kubbe, yanları da beşik tonozlarla örtülüdür. Sıcaklığı boydan boya külhan kısmı kesmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tunceli nin kültürel özellikleri
 3. Tunceli gezilecek yerler, Tunceli resimleri
 4. Isparta Roma Hamamı -Yalvaç, Yalvaç roma hamamı nerede,Isparta Roma Hamamı nasıl gidilir,I
 5. Ahd-i Atik Nedir?, Ahd-i Atik Ne Demek?
 6. Atik Ali Paşa Külliyesi Tarihi Yapıtlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri