Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çemişgezek (Tağar) Köprüsü , Çemişgezek köprüsü nerede Tunceli ili Çemişgezek ilçesine 3 km. uzaklıkta , Tağar Çayı üzerinde bulunan köprü kitabesinden öğrenildiğine göre , h.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tunceli Çemişgezek (Tağar) Köprüsü, Tunceli Çemişgezek Köprüsünün Önemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çemişgezek (Tağar) Köprüsü, Çemişgezek köprüsü nerede

  Tunceli ili Çemişgezek ilçesine 3 km. uzaklıkta, Tağar Çayı üzerinde bulunan köprü kitabesinden öğrenildiğine göre, h. 1222 ( 1807–1808) tarihinde Yusuf Ziya Paşa tarafından Ova köyleri ile bağlantıyı sağlamak amacı ile yaptırılmıştır. Halk arasında Aşağı Köprü olarak da tanınmaktadır

  Diyarbakır Valisi Akif Paşa tarafından da 1856 yılında onarılmıştır. Ayrıca batı ve güney cephesindeki kitabelerden öğrenildiğine göre ise h. 1332 (1906) tarihinde bir kez daha onarılmıştır.

  Mamuret’ül Aziz Salnamesi de (h.1307 m.1891–1892) köprü ile ilgili bilgiler vermektedir:

  “Kasabanın pişgahında cereyan eden doğar nehri üzerinde iki adet kargir köprü mevcut olup kemer formu sivridir. Kemer uzunluğu ise 16 metredir. Su seviyesinden kilit taşına kadar olan yükseklik 9.2 metredir. Kesme taşlarla yapılan köprü iki profillidir. Köprü başlarında dört tane kaba taş vardır ki birinin üzerinde bir vazodan çıkan üç servi motifi vardır. Onun için halk servili köprü de demektedir.”

  Kesme taştan yapılmış olan köprü 29.00 m. uzunluğunda olup, 4.35 m. genişliğindedir. Köprünün tempan duvarları moloz taştan yapılmıştır. Ortaya doğru yükselen sivri kemerli tek gözlü köprü yanlara doğru alçalmaktadır. Günümüze sağlam bir durumda gelmiş ancak, köprünün yakınına yeni bir köprü yapılmış ve bu köprü anıt niteliğinde korunmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tunceli Hanım Köprüsü, Tunceli Hanım Köprüsünün Özelliği
 3. Tunceli Tunceli Mezar Taşları
 4. Tunceli hangi bölgede, Tunceli hangi coğrafi bölgededir
 5. Tunceli gezilecek yerler, Tunceli resimleri
 6. Uşak Ceylandras köprüsü,Cılandıras (Ceylandras) Köprüsü, Ceylandras köprüsü nerede, Ceylan
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri