Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

RUMELİHİSARI’NA VURULAN SİLİNMEZ MÜHÜR , ANLAMI , ÖNEMİ , ÖZELLİKLERİ (İSTANBUL’UN FETHİ İLE İLGİLİ YAZI) Anadolu Hisarı'nın karşısında Stratejik önemi olan “Rumeli Hisarı'nın” yapılmasına karar

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rumelihisarı’na Vurulan Silinmez Mühür, Anlamı, önemi, özellikleri (Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı)

  Sponsorlu Bağlantılar
  RUMELİHİSARI’NA VURULAN SİLİNMEZ MÜHÜR, ANLAMI, ÖNEMİ, ÖZELLİKLERİ (İSTANBUL’UN FETHİ İLE İLGİLİ YAZI)  Anadolu Hisarı'nın karşısında Stratejik önemi olan “Rumeli Hisarı'nın” yapılmasına karar verilmişti. Bazıları tarihe akseden, bazıları ise Genç Mehmet'le-Akşemseddin arasında sonsuza kadar sır kalacak olan birçok manevi işaretler, Manisa'da geleceğin Fatihine açıklanmış ve Fethin ona nasip olacağı müjdelenmişti.

  Mana ile Madde arasındaki denge sırrına vakıf olan Sultan Mehmet, Fethin kesin müjdesine rağmen, gerekli bütün Askeri ve Siyasi hazırlıkları en ince detayına kadar yerine getirmekten geri kalmıyor, her şeyi bizzat gözden geçiriyor ve günde ancak 3-4 saat uyuyabiliyordu. Onun stratejik bir tedbir olarak 4 ay gibi bir sürede Rumeli Hisarı'nı inşa ettirmesi, bu günün imkanları ile dahi olağan üstü bir başarıdır. O Hisar ki; Kuş bakışı Kufi Hatlarla “Muhammed” ismini resmetmekte ve Bizans'ın sinesinde silinmez bir mühür teşkil etmekteydi. Fatih, ebediyen duracak olan bu eserin mimarisini sadece o zatın(Hz. Muhammed) doğduğu ayda başlatmıştı. Efendimizin dünyayı şereflendirmesi, Rebiulevvel Ayının 12. Pazartesi gününe rastlar. 1452 senesinde bu gün 3 Nisan Pazartesi gününe rastlamıştı.

  Hisar'ın bitirilme tarihi de son derece dikkat çekicidir. Yüce Hakan, Hisar inşaatında çalışan 5000 usta ve yaklaşık 10000 işçiyle birlikte, Paşaları da dahil olmak üzere gerektiğinde taş taşımış ve Hisar'ın Peygamberimiz'e(sav) ait Regaip Kandili gününde bitirilmesi sağlanmıştır. Bu tarih, 1452 yılının 12 Ağustos Cuma günüdür. Allah ve Peygamber Aşkıyla yanıp tutuşan ve Bizans'ın bağrına O Zatın(sav) mübarek ismini bir mühür olarak perçinleyen Fatih'in, Çağ Açıp Çağ Kapayan zaferlerinde işte bu sır yatar... Ve Fatih, Peygamberler Peygamberi'nin methine bu sırla nail olmuştur. Fetih maddi, manevi, matematik, mimari ve geometrik olarak bir Mu'cizeler Manzumesidir..

  Hisar'ın inşaatında belki Fatih'in daha önceleri düşünmediği bir güzellik daha vardır. Çünkü Hisar'ın başlama ve bitiş tarihleri arasında tam 132 gün geçmiştir ve bu sayı; “Muhammed” isminin Ebced hesabıyla bulunan değerine eşittir.


  Mehmet Demir Atmalı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz. Muhammed’in (sav) Istanbul’un Fethine Katılması (29 Mayıs 1453 Istanbul
 3. Fatih Sultan Mehmet’in Hayatı, özellikleri - 29 Mayıs 1453 Istanbul’un Fethi I
 4. Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı -Istanbul'un Fethi, Nedenleri, Sonuçları, önemi, ö
 5. 29 Mayıs 1453 Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı -Istanbul'un Fethi, Nedenleri, Sonuç
 6. Istanbul'un Fethi, Nedenleri, Sonuçları, önemi, özellikleri - Istanbul’un Fethi Ile
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri