Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Cumhuriyet İle Osmanlı Devletinin Yönetim Biçiminin Farkı Nedir Cumhuriyet Yönetim Bicimi Nedir - Osmanlı Yönetim Bicimleri Nedir-Cumhuriyet Ve Osmanlı Yönetim Bicimi Farkı Nelerdir - Cumhuriyet
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Cumhuriyet İle Osmanlı Devletinin Yönetim Biçiminin Farkı Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyet İle Osmanlı Devletinin Yönetim Biçiminin Farkı Nedir

  Cumhuriyet Yönetim Bicimi Nedir - Osmanlı Yönetim Bicimleri Nedir-Cumhuriyet Ve Osmanlı Yönetim Bicimi Farkı Nelerdir - Cumhuriyet Osmanlı Yönetimleri Hakkında


  Cumhuriyet halkın yönetime katıldığı hatta tek egemen güç olduğu yönetim biçimidir. Osmanlı devletinin yönetim şekli ise monarşidir. Yani tek bir egemen kuvvet vardır. O da padişahtır. Omsanlının son zamanlarında meşrutiyet devrinde ise padişah bu egemenliğinin bir kısmını halkın seçtiği meclis ile yaylaşmıştır. Bu yönetim şekline de meşruti monarşi denmektedir.

  İkisinin arasındaki fark egemenliğin kimde olduğu ile ilgilidir. Osmanlıda padişahta, cumhuriyette ise halktadır.

  Monarşi (ya da krallık) bir hükümdarın devlet başkanı olduğu bir yönetim biçimidir. Bu hükümdar, Türkçede kral, imparator, şah, padişah, prens, emir gibi çeşitli adlar alabilir. Bir monarşiyi diğer yönetim biçimlerinden ayıran en önemli özellik, devlet başkanının bu yetkiyi yaşamı boyunca elinde bulundurmasıdır. Cumhuriyetlerde ise devlet başkanı seçimle işbaşına gelir.Monarşi,bir sultanın,hükümdarın veya padişahın tek başına egemen olduğu sisteme denir.

  Oligarşi, sadece belirli bir zümrenin bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Yunancadaki 'az' ve 'yönetim' kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir.
  Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimciler, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler.

  Teokrasi dine dayalı yönetim biçimini tanımlamak için kullanılan terim (Dinerki). Daha doğru bir anlatımla, dini otorite organlarının siyasi otorite organları yerine devlet idaresini elde tuttuğu devlet biçimidir. Her ne kadar farklı algılanış biçimleri ve yorumları mevcut olsa da, teokrasi en yalın anlamda "devlet işlerinden bir tür ruhban sınıfının sorumlu olduğu ve devlet işlerinin dini temellere dayandırılmaya çalışıldığı sistem" olarak tanımlanabilir.

  Cumhuriyet, milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği temsilcileri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir. Aynı zamanda, "Türkiye Cumhuriyeti" örneğinde olduğu gibi, cumhuriyetle yönetilen ülkelere de cumhuriyet adı verilir.

  Cumhuriyet haklın kendi kendisini yönettiği yönetim şeklidir. Cumhuriyet yönetiminde millet egemenliğni kendi elinde tutar ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Padişahlıkta ise siyasi otorite aynı ailede miras yolu ile geçer ve ülke tek kişi tarafından yönetilir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Cumhuriyetin İlanından Önce Yurdumuzun Yönetim Biçiminin Adı Neydi
 3. Cumhuriyet Nedir Nasıl Bir Yönetim Şeklidir
 4. Yeni Kurulan Türk Devletinin Yönetim Şekli Nedir
 5. Mustafa Kemal Paşa'ya Göre Yeni Türk Devletinin Önceki Türk Devletlerinden Farkı Nedir
 6. Osmanlı Devletinin Felaket Yılları, Osmanlı Devletinin Felaket Yılları nedir, Osmanlının F
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri