Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yavuz Sultan Selim İn Hanımları , Yavuz Sultan Selim Çocukları , Yavuz Sultan Selimin Hanımları ve Çocuklarının isim leri Yavuz Sultan Selim'in Hanımları ve Çocukları

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yavuz Sultan Selim İn Hanımları,Yavuz Sultan Selim Çocukları,Yavuz Sultan Selimin Hanımları ve Çocuklarının isimleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yavuz Sultan Selim İn Hanımları,Yavuz Sultan Selim Çocukları,Yavuz Sultan Selimin Hanımları ve Çocuklarının isimleri

  Yavuz Sultan Selim'in Hanımları ve Çocukları
  Yavuz Sultan Selim'in Hafsa Sultan adlı hanımı, güzelliğiylede bilinen başkadınıdir. Kaanuni Sultan Süleyman'ın annesi olduğu gibi kızlarının da annesidir demektedir Çağatay Ulu-çay. Bu hususda Oztuna ise, Ayşe Hafsa Sultan olarak tanıtır ve Yavuz Selim'le izdivacını 1494'de Trabzonda yaptığını ifa*de eder. Hatice, Fatma ve Hafsa sultan hanımları doğurmuş olduğu gibi Kaanuni Sultan Süleyman'ın da validesi olduğu*nu, Vâlidesultan'lık da yaptığını ilâve eder. 1520'de başla*yan, vâlidesultanlik dönemi kendisinin 1534'deki vefatıyla sona erer ve kocası Yavuz Selim'in türbesinin yanına defnolunur, oğlu Kaanunide annesine birtürbe yaptırır. Bu türbe; 1892 İstanbul'da şiddetle hissolunan zelzelede yıkılmıştır. Üluçay, Hafsa Sultan'ın kocasına yazdığı mektuplardan Ya*vuz'un başka hanımları olduğunu ortaya koyuyor. Edirne'ye yakın, Hafsa kasabasını ihya etmiş olup adı verilmiştir. Ayrı*ca bir de külliye yaptırmıştır.

  Tarihçi Âli; Yavuz'un şehzadeli*ğinde câriyeleriyle vakit geçirdiğini bunların içinde adı bilin*meyen birinden, oğlu olduğunu ve meşhur üveys Paşanın, Yavuz Selim'in oğlu olduğunu bizzat Yavuzun açıkladığını kaydeder. Kaanuni, bunu bildiği içinde Üveys Paşaya, daima muhabbetli davranmıştır ve başkentten de uzak tutmuştur. Çünkü; Yavuz Selim'e o kadar benziyordu ki bunun sıkıntıya sebeb olabileceğini kestirmekteydi. Yavuz Selim'in diğer bir hanımı Tatar Hânı Mengli Giray'ın kızı olan Ayşe hanımdır.

  Yavuz'un kızlarının, Beyhan ile Şahsultan adlı kızları bu hanımından doğdular.

  Yavuz Selim'in kızlarına gelince Öztuna yedi kızı olduğu*nun tafsilatını verirken, buna üluçay sayı olarak altıyı verir ve Gevherhân sultanda ittifak edemezler ve Öztuna'nın yedi*si burdan doğmaktadır.

  Gevherhân Sultan 1494'de doğmuş*tur. 1509'da İsfendİyaroğuüarından Sultanzâde Mehmed Bey'le izdivaç yapmıştır.Bu zât Çaldıran'da 1514'de şehid olmuştur.

  Hadice hanım sultan 1496'da doğdu. 1582'de İstanbul'da vefat etmiştir. 1505 yılında İskender Paşa ile evlenmiştir. Daha sonra da Makbul İbrahim Paşa ile 2. izdivacını yapmıştır. Vefatında Sultanselim camiinde şehzadeler türbesine defnolundu.

  Bey*han Sultan; Yavuz Selim'in, Tatar hân'ının kızı olan hanımın*dan Ayşe hatundan dünya'ya gelmiştir. Ferhad Paşa İle ev*liydi. 1559'dan önce ölmüştür.

  Fatma Sultan ilk eşini bizzat kendisi boşamıştır. 2. evliliğide Dukakinzâde Ahmed Paşa ile vukubulmuştur. 1555'de, Dukakinzâde idam olunduğundan 3. evliliğini Damad Hadim İbrahim Paşayla yaparak Duka-kinzâde'nin idamına çok üzüldüğünden bu evliliği hatır evlili*ğiydi.

  Hafsa Sultan; Saray üniversitesi denilen Enderundan yetişen İskender beyle İzdivaç yaptı. Kocası 1515'de idam olununca bu hanım bir daha evlenmedi ve 1538'de vefat et*miştir. Doğum tarihi ve başka bilgiler mevcud değildir.

  Şah sultan, Devletşahî Sultan olarak da anılmaktadır. Lüt*fü Paşa ile evlenmiştir. Kaanuni; Lütfü Paşanın kardeşine yaptığı muameleye pek üzülüyordu. Sonunda boşandılar. Sadnazamlıktanda atılmış oldu Lütfü Paşa. Bu hanımsultan 980/1572'de vefat etdi. Yavuz Selimin türbesinin yanandaki türbeye defnolunmuştur.

  Hanım hatun'unsa; sadece vezir Çoban Mustafa Paşa ile izdivaç yaptığına dair bilgi mevcuddur.

  Yavuz Selim'in oğullarına gelince; üveys Paşayı da dâhil edecek olursak, Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Orhan, Şehzade Musa ve Şehzade Korkut'Ia birlikte beş oğlu dünyaya gelmiştir. Ya*vuz'un ölümünde yalnız Kaanuni hayattaydı ve diğerleri de küçük yaşlarda vefat etmişlerdi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yavuz Sultan Selim kaç yıl hükümdarlık yapmıştır
 3. Yavuz Sultan Selimin Eşleri, Yavuz Sultan Selim döneminde kadın sultanlar, Yavuz Sultan Se
 4. Yavuz Sultan Selimin ne zaman padişah oldu, Yavuz Sultan Selimin Tahta çıkışı hakkında bil
 5. Yavuz Sultan Selim hz'nin Kılıcı!!!!
 6. Yavuz Sultan Selim kimdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri