Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Türkiyedeki Tarihi ve doğal Güzellikler Ülkemizin Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile ilgili bilgiler Türkiyenin doğal güzelliklerini sıralamak için bölgelerine göre ayrıştırabiliriz. Türkiye Asya ve Avrupa
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 647      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiyedeki Tarihi ve doğal Güzellikler , Ülkemizin Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile ilgili bilgiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyedeki Tarihi ve doğal Güzellikler

  Ülkemizin Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile ilgili bilgiler


  Türkiyenin doğal güzelliklerini sıralamak için bölgelerine göre ayrıştırabiliriz. Türkiye Asya ve Avrupa kıtasının kesiştiği bir bölgede Dünya tarihi boyunca çok büyük imparatorluklara ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi konum itibari ilede dört mevsim yaşanan bir ülkedir. Bölgelerine göre sırası ile doğal güzelliklerini belirleyecek olursak;

  Marmara Bölgesi:

  Marmara bölgesinin Avrupa yakasında kalan sahilleri turistil açıdan fazla popüler değilsede Osmanlı ve Bizans mimarisinden tarihi eserler barındırmaktadır. Özellikle İstanbul ili hem tarihi hemde boğaz manzarası açısından ülke için büyük önem taşımaktadır. Asya kıtasında kalan kıyı şeridi ve yakınadaları turistik açıdan önemli bir gelir kaynağını oluşturmaktadır. Bursa Uludağ Milli parkı ve kayak merkezleri doğal güzellikleri arasında dır. Ayrıca Osmanlı devletine ev sahipliği yapmış Bursa ili tarihi eserler açısından çok zengindir. Çanakkale ilinde ise kurtuluş mücadelsesinin anılarını saklamaktadır.

  Ege Bölgesi:

  Ege bölgesi iç kesimlerde genelde tarihi eser açısından anadolunun çok eski uygarlıkarını yansıtacak değerlere sahiptir. Kıyı şeridi ise Akdeniz bölgesinden sonra ikinci önemli turistik plaj ve tatil köylerini bulundurmaktadır. Doğal güzellikleri olarak İzmir ilinin yanısı sıra Manyas Kuş gölü ve pamukkale ilk sayılabilecek doğal güzellikleridir. Ayrıca İzmir Bizansın ve hıristiyan dünyasının çok önemli tarihi eserlerine sahiptir. Ege bölgesi sağlık açsınından turist toplayan önemli bir bölgedir.

  Akdeniz Bölgesi:

  Antalya muğla gibi illeri dünyanın sayılı plajlarına sahiptir. Ayrıca yüksek yerlerinde yemyeşil orman ve doğası ile tatil köyleri ile meşhurdur. Doğal güzellikleri olarak plajları ve denizi turzim açısından ülkenin en önemli merkezi ve gelir kaynağıdır. Kovada Gölü, Kızıldağ, Köprülü Kanyon ve Karatepe - Aslantaş milli parkları bulunur. Antalya'da her yıl düzenlenen Altın Portakal Film Festivali ile Mersin Moda ve Tekstil Fuarı da önemli turizm etkinliklerindendir.

  İç Anadolu Bölgesi:

  Bölgenin önemli turistik yerleri peribacaları, Ihlalra vadisi, Derinkuyu'daki yeraltı kentleri (Kapadokya) dir Konya'daki Selçuklu eserleri, Mevlana türbesi ve çeşitli yerlerdeki antik hitit kentleri önemli turistik değerlerdir. Bölgede sağlık turizmi de gelişmiştir Özellikle Eskişehir, Ankara, Konya, Niğde, Kayseri illerinde kaplıcalar bulunmaktadır Bu yerleşim merkezlerinde bu maksatla kurulmuş dinlenme ve konaklama tesisleri yer alır. Bölgedeki Erciyes ve Elmadağ kayak turizmi açısından gelişmiş yerlerdir. Bölgede özellikle Ankara'da bulunan . İç Anadolu'da her yıl gerçekleştirilen, Kayseri Ana¬dolu Fuarı ile Konya Fuarı başlıca turizm ve ticaret etkinliklerindendir. İç Anadolu Bölgesi’nde, Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, Göreme Tarihi Milli Parkı ve Yozgat Çamlığı Milli Parkı gibi tarihi ve doğal yönden korumaya alınmış turizm alanları da bulunmaktadır.

  Karadeniz Bölgesi:

  Karadeniz bölgesinin en önemli doğal güzellikleri yüksek yaylalarıdır. Karadeniz bölgesi ve kıyıları çok çeşitli bitki ve ağaçlar ile bunların oluşturduğu manzaralara sahiptir. Yaylacılık faaliyetleri son yıllarda gelişen turizm faaliyetlerinden biridir. Bolu Kartalkaya'da ve Ilgaz Dağları'nda kış turizmi yaygındır. Abant gölü ile Yedigöller çevresindeki sayfiye yerleri, Bolu, Düzce, Kızılcahamam kaplıcaları, Amasra, Cide, Sinop Trabzon Sümela Manastırı ve Amasya'da Kral mezarları yer alan tarihi eserler Karadeniz Bölgesi'nin turizm potansiyellerini oluşturur. Çoruh nehrinde rafting sporu yapılmaktadır.

  Doğu Anadolu Bölgesi:

  Doğu Anadolu'da bulunan, Ağrı Dağı, Van Gölü, Nemrut Dağı, Süphan Dağlan, Sat Dağları, Mercan Vadisi Milli Parkı turistlerin ilgisini çeken doğal güzelliklerdir. Bölgede dağcılık ve kış sporları için çok uygun ortamlar vardır. Palandöken Dağları'nda, Bingöl'de ve Sarıkamış'ta dağ sporları tesisleri bulunmaktadır. Bölgedeki göller, doğal güzellikleriyle birer gezi ve eğlence yerleridir. Doğubeyazıt yakınlarındaki İshak paşa Sarayı da önemli turizm alanlarından birisidir. Erzurum ve Diyadin'de bulunan kaplıcalar sağlık turizmi için önemlidir.

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi:

  Bölgedeki Nemrut Dağı ile Diyarbakır ve Şanlı Urfa şehrinde bulunan tarihi eserler bölgenin turizm gelirlerini oluştururlar. Tarihi eserleri olarak insanlık tarihi kadar eski kalıntılar bulunmaktadır. Doğal güzellikleri olarak Fırtat, Murat ce Dicle gibi nehirleri vardır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ülkemizdeki Doğal Güzellikler Ve Tarihi Eserler Hangileridir
 3. Doğal Güzellikler ve Tarihi Eserlerin Anlamı Nedir
 4. Ülkemizin Doğal Güzellikleri ve Tarihi Eserleri
 5. Uşakın Tarihi Yerleri, uşak'ın tarihi eserleri,uşak'ın tarihi ve turistik yerleri,uşak tar
 6. Tekirdağ'ın Tarihi Yerleri, tekirdağın tarihi yerleri,tekirdağın tarihi yerleri ve doğal g
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  ülkemiz çok güzel bir yer, ben küçüğüm ama eminin dünyadaki bir çok ülkeden daha güzel bir yurdumuz var. kıymetini bilip koruyalım 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Misafir Üye

  çok güzel bilgi verilmiş çok teşekkürler


 11. Misafir Üye

  katılıyorum


 12. Misafir Üye

  Çok güzel bir site İnsanların dogal guzellikleri bilmesi gerek


 13. adsız

  gerçekten beğendim cok güzel bir site her ayrıntısına kadar anlatmışsınız verdiğiniz bilgi için teşekkürler =) =P


 14. adsız

  bencede öyle harika


 15. adsız

  güzel
  beğendim ödeve yardımcı


 16. Misafir Üye

  azcık daha uzun olabilirdi ama yine de teşekkürler


 17. Misafir Üye

  Arkadaşlar es geçmemek lazım 'Doğal güzellikleri olarak İzmir ilinin yanısı sıra'demniş.İşte bu yazıyı kim yazmışsa İzmirin sadece bir il değil aynı zamanada bi şaheser olduğunu anlamış.Teşekkürler )


 18. Misafir Üye

  ben tam olarak istediğimi alamadım ama herneyse yine de sağolun benim ihtiyacım olan şey kısa ve öz olması ama yine de tşk ederim


 19. Misafir Üye

  teşekkür ederim sizin sayenizde ödevimi yaptım...


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri