Hoşgeldiniz.

Beylerberi Sarayı'nın özellikleri nelerdir? Beylerbeyi Sarayı İstanbul Boğazı'ndaki en güzel tarihi eserlerden biridir. Saray ilk olarak 1829 yılında Sultan II. Mahmud tarafından ahşap olarak yaptırılmıştı.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Beylerberi Sarayı'nın özellikleri nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Beylerberi Sarayı'nın özellikleri nelerdir?

  Beylerbeyi Sarayı İstanbul Boğazı'ndaki en güzel tarihi eserlerden biridir. Saray ilk olarak 1829 yılında Sultan II. Mahmud tarafından ahşap olarak yaptırılmıştı.


  1861 yılında ahşap sarayı yıktıran Sultan Abdülaziz yerine bugünkü sarayı yaptırdı. Beş bin işçinin çalıştığı inşaat dört yıl sürdü ve saray 1865'te kullanıma açıldı.

  Görkemli sarayın mimarı dönemin tanınmış ismi Balyan ailesinin bir ferdi olan, Sarkis Balyan'dır. Yazlık saray olarak inşa edilen binada bu nedenle kalorifer sistemi kurulmadı.

  Sarayın dekorasyonunda doğu-batı motifleri birarada kullanılmıştır. Üç katlı sarayda haremlik ve selamlıkta toplam 26 oda ve 6 salon bulunur. Denize bakan kısmın süsleri, orta bölümdeki havuzlu salon sarayın en önemli mimari özellikleridir.

  Sarayın ünlü konukları

  Saray, çok sayıda yabancı devlet adamını ağırladı. Sarayın konukları arasında Sırp Prensi, İran Şahı, Fransız İmparatoriçesi Eugenie vardı.

  Ayrıca Sultan II. Abdülhamid hayatının son altı yılını bu sarayda geçirdi ve 1918 yılında bu sarayda öldü.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.