Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İstanbul'un nasıl bir iklimi vardır? İstanbul'da genel olarak ılıman iklimi hakimdir. Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında bir geçiş bölgesi olduğundan ılıman bir havaya sahiptir. Yazlar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İstanbul'un nasıl bir iklimi vardır?

  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul'un nasıl bir iklimi vardır?

  İstanbul'da genel olarak ılıman iklimi hakimdir. Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında bir geçiş bölgesi olduğundan ılıman bir havaya sahiptir.

  Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Ancak yüksek nem yüzünden sıcaklar daha sıcak, soğuklar daha soğuk hissedilir.

  Haziran en sıcak, Ocak en soğuk aylardır. İstanbul'un en uzun yaşanan mevsimi ise sonbahardır.


  İstanbul tarihinin en soğuk günü 1927 senesi Şubat ayı (-16.1 C°), en sıcak günü ise 2000 yılı Ağustos ayı ( 40.05 C°) olarak tespit edilmiştir.

  İstanbul'un bitki örtüsü

  Yıl içinde dört mevsimi de yaşayan şehirde her çeşit bitki yetişebilmektedir.

  İklimi ormanların oluşmasına olanak vermesine karşın, bu ormanların zaman içinde tahrip edilmesiyle en sık rastlanan bitki "maki" olmuştur. Yeşillik alan açısından da zengin sayılan şehirde "Belgrat" en popüler ormandır.

  Türkiye'nin buğday ve ayçiçek üretiminde önde gelen şehirlerden biridir. Özellikle ülkemizdeki ayçiçeği üretiminin %73'ünü İstanbul sağlamaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bolunun iklimi, Bolu İli iklimi, Bolunun iklimi nedir, Bolunun iklimi hakkında bilgi
 3. Tekirdağ'ın iklimi, Tekirdağda hangi iklim görülür, Tekirdağ ilinin iklimi, Tekirdağın ikl
 4. Sakaryanın iklimi nedir, Sakaryada görülen iklim, Sakarya iklimi, Sakaryanın iklimi hakkın
 5. İstanbul İlinin İlçeleri nelerdir, İstanbul'un ilçeleri, İstanbul'un ilçelerinin isimleri,
 6. Muğlanın iklimi, Muğlanın iklimi nedir,Muğlanın iklimi nasıldır,Muğlanın iklimi hakkında b
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Düzeltme: İstanbul'un kışları serin veya soğuktur, kesinlikle ılık değildir. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. İstanbul'un nasıl bir iklimi vardır?

  İstanbul'un iklimi, Karadeniz iklimi ile Akdeniz iklimi arasında geçiş özelliği gösteren bir iklimdir, dolayısıyla İstanbul'un iklimi ılımandır.

  İstanbul'un yazları sıcak ve nemli; kışları soğuk, yağışlı ve bazen karlıdır. Nem yüzünden, hava sıcak olduğundan daha sıcak; soğuk olduğundan daha soğuk hissedilebilir. Kış aylarındaki ortalama sıcaklık 2 °C ile 9 °C civarındadır ve genelde yağmur ve karla karışık yağmur görülür. Kar da yağar. Kış aylarında bir iki hafta kar yağabilir. Yaz aylarındaki ortalama sıcaklık 18 °C ile 28 °C civarındadır ve genelde yağmur ve sel görülür.

  En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır ve ortalama sıcaklık 23 °C dir, en soğuk aylar da Ocak ve Şubat aylarıdır ve ortalama sıcaklık 5 °C dir. İstanbul'da yılın ortalama sıcaklığı 13,7 derecedir.

  Toplam yıllık yağış 843,9 mm dir ve tüm yıl boyunca görülür. Yağışların % 38'i kış % 18'i ilkbahar, % 13'ü yaz, % 31' sonbahar mevsimindedir. Yaz en kuru mevsimdir, ama Akdeniz iklimlerinin aksine kurak mevsim yoktur. İstanbul 1994 yılına kadar susuzluk çekmiştir fakat alınan önlemle herhangi bir su sıkıntısı kalmamıştır.

  Şu ana kadar en yüksek hava sıcaklığı; 12 Temmuz 2000'de 40.5 °C olarak kaydedilmiştir. En düşük hava sıcaklığı ise; 9 Şubat 1929'da -16.1 °C olarak kaydedilmiştir.

  Şehir oldukça rüzgârlıdır; rüzgârın ortalama hızı saatte 17 km dir.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri