Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İzmir'de mutlaka görmemiz gereken tarihi mekanlar hangileridir? Homeros’un İlyada destanında Smyrna olarak anılan eski İzmir kentinin tarihi , son buluntulara göre M.Ö. 6500 yıllarına uzanmaktadır.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İzmir'de mutlaka görmemiz gereken tarihi mekanlar hangileridir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir'de mutlaka görmemiz gereken tarihi mekanlar hangileridir?

  Homeros’un İlyada destanında Smyrna olarak anılan eski İzmir kentinin tarihi, son buluntulara göre M.Ö. 6500 yıllarına uzanmaktadır.


  Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü'nde 2005'te yapılan kazılarda en eski yerleşimlerin izlerine rastlanmıştır. Bunlara göre ilk yerleşim Neolitik Çağ'da Bornova Ovası'nda başlamıştır.  Hititler, Lidyalılar, İyonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış şehir, 1076’da Selçuklu yönetimine geçmiş, daha sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bugün Ege’nin incisi diye anılan İzmir körfezi, kıyıları, nehirleri, ormanları ve zengin bitki örtüsüyle pek çok sanat eserine konu olmuştur.
  İzmir'i gezmeye karar verenlerin mutlaka uğraması gereken bazı arkeolojik merkezler şöyledir:

  * Efes: Roma döneminde dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Smyrna kenti burada kurulmuştur. Depremle yıkıldıktan sonra Hellenistik yapının üzerine Roma stili mimari yapılarla yeniden inşa edilmiştir. 5 kez yeniden kurulan şehir uzun tarihi boyunca pek çok istilaya, doğal felakete ve yangına sahne olmuş, aşırı kalabalıklığı nedeniyle Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından terk edilmiştir. Türkiye’nin en zengin tarihi ve arkeolojik merkezidir.
  * Bergama: Helenistik dönemin Bergama Krallığı’nın kurulduğu bölgedir. İçinde kral saraylarını, sarnıçları ve cephanelikleri barındıran Akropolis, tiyatro, Gymnasium, şehrin sağlık merkezi olan mozaik süslemeli Asklepion, Mısır tanrılarına adanmış Serapis Tapınağı, Agora gibi çok sayıda göz alıcı tarihi eser bulunur.
  * Foça: Şehir merkezinin güneyindeki ilçe İon şehirlerinden biridir ve adını Fok balığından aldığı düşünülmektedir. Homeros’un destanında geçen Siren Kayalıkları buradadır. Orak Adası, Şeytan Hamamı, Beşkapılar Kalesi, Dışkale, Fatih Cami, şehir surları ve tiyatro gibi pek çok tarihi kalıntıyı burada gezmek mümkün.
  * Sardis: Salihli’nin yanında yer alan antik kentte, dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın kalıntılarını görmek mümkündür. M.Ö 550’de tamamen mermerden 127 sütunla inşa edilmiş, Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ülkemizde Bulunan Önemli Doğal Varlıklarla Tarihi Mekanlar Hangileridir
 3. İzmir şiirleri, İzmir ile ilgili şiirler, İzmir şiiri, İzmir ili hakkında şiir
 4. Florida gezisinde mutlaka görmemiz gereken 5 yer neresidir?
 5. Paris'te mutlaka gezilecek yerler hangileridir?
 6. İzmir gezilecek yerler, İzmir gezilecek yerler neres, İzmirde nereler gezilir, İzmir tarih
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri