Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Mar din 'in gezilecek yerleri nerelerdir? Mar din , uzun süre Roma ve Bizans hakimiyetinde kaldıktan sonra , 1098 yılında Artukluların başkenti olmuştur. Şehir 1515’te

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mardin'in gezilecek yerleri nerelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin'in gezilecek yerleri nerelerdir?

  Mardin, uzun süre Roma ve Bizans hakimiyetinde kaldıktan sonra, 1098 yılında Artukluların başkenti olmuştur.


  Şehir 1515’te Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına eklenmiştir. Mardin, Habur ve Nusaybin sınır kapıları ile Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan noktalarından biri olma özelliğini taşır.  Midyat ilçesinde, Dicle kıyısındaki Germiab kaplıcası şehrin en dikkate değer

  doğal güzelliğidir. Sağlam bir kalenin eteklerine kurulu şehrin mimari yapısı oldukça etkileyicidir.  Evleri beyaza boyalı, küçük pencereli yapılardır. Farklı uygarlıkların izini taşıyan Mardin’in merkezinde ve çevre ilçelerinde görülmeye değer çok sayıda tarihi yapı bulunur.  Mardin’in başlıca turistik çekim noktaları şunlardır:

  * Mardin Kalesi: 975’te Hamdaniler tarafından yapılmıştır. İçinde Akkoyunlu Devleti döneminden kalan saray bulunur. Kale bugün yamaç paraşütü atlayışları için de kullanılmaktadır.
  * Deyrul Zaferan Manastırı: Mardin’deki Süryani cemaati burayı dini merkezleri kabul eder. Şehrin doğusunda yer alır. Taş sıvalarının içinde safran kullanıldığından farklı bir sarı renge sahiptir. Geçmişi 1600 yıl öncesine dayanır. 52 Süryani patriğinin mezarı burada bulunur.
  * Kasımiye Medresesi: Mardin’in en büyük boyutlu tarihi eserlerindendir. 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Medrese içindeki çeşme, insan ömrünün suyla tasvir edilmesi düşüncesiyle yapılmıştır.
  * Midyat: İlçe Mardin’e 1,5 saatlik mesafededir. İçinde pek çok Süryani kilisesini barındırır; bu nedenle gezenler üzerinde bir Ortaçağ atmosferi yaratır. Telkari denilen Mardin’e has taş işçiliğinin örnekleri burada görülebilir. Doğusunda 397 yılında yapılan, geniş kütüphanesi ile sayısız gencin ilahiyat eğitimi gördüğü Deyrulumur Manastırı gezilmesi gereken bir yapıdır. Midyat’a gidilmişken zengin çarşısına da uğramak gerekir.
  * Dara Harabeleri: Şehrin güneydoğusundaki Oğuz Köyü’nde, Mezopotamya’nın en önemli antik kentlerinden Dara’nın kalıntılarına rastlanır. Kalıntılar arasında saray, mağara evler, çarşı, zindan, su yolları, depolar ve tophane incelenmeye değerdir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. ığdır gezilecek yerler, ığdırın gezilecek görülecek yerleri
 3. Çankırı gezilecek yerler, Çankırının gezilecek görülecek yerleri
 4. Ankarada Gezilecek Mekanlar Listesi, Ankaranın gezilecek yerleri
 5. Balıkesir gezilecek yerler, Balıkesirin gezilecek görülecek yerleri, Balıkesirde gezilecek
 6. Balıkesir gezilecek yerler, Balıkesirin gezilecek görülecek yerleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri