Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Endonezya Müslümanları , Endonezya Müslüman mı , Endonezya'nın Müslüman Oluşu Hakkında Bilgi Endonezya nasıl Müslüman oldu ? Kendi halinde bir tüccardı. Bir gün kumaşları gemiye

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Endonezya'nın Müslüman Oluşu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Endonezya Müslümanları,
  Endonezya Müslüman mı,
  Endonezya'nın Müslüman Oluşu Hakkında Bilgi  Endonezya nasıl Müslüman oldu ?

  Kendi halinde bir tüccardı. Bir gün kumaşları gemiye yükledi. Endonezya’ya gitti, oraya yerleşti. İşini orada devam ettirdi. Kumaşları kaliteliydi. Tam da halkın aradığı cinstendi. Kendisi de kanaat sahibi bir insandı. Kazancı az olsun, temiz olsun düşüncesindeydi. Bir gün geç geldi iş yerine. Eleman iyi bir kâr elde etmişti sattığı mallardan. Merak etti, sordu:

  - Hangi kumaştan sattın?

  -Şu kumaştan efendim.

  -Metresini kaça verdin?

  -On akçeye.

  -Nasıl olur?” diye hayret etti,

  -Beş akçelik kumaşı on akçeye nasıl satarsın? Bize hakkı geçmiş adamcağızın. Görsen tanır mısın onu?

  Eleman gitti, müşteriyi buldu, getirdi. Dükkan sahibi müşteriyi karşısında görür görmez, helâllik istedi ve fazla parayı müşteriye uzattı. Müşteri şaşırmıştı. Böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordu.

  -Ne demekti hakkını helâl et?

  Olay kısa sürede dilden dile dolaştı. Çok geçmeden kralın kulağına kadar vardı. Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı. Kral sordu:

  -Sizin yaptığınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk, ne de gördük. Bunun aslı nedir?

  -Ben, dedi tüccar, bir Müslüman’ım. İslâm dini böyle emreder. Müşterinin bana hakkı geçmişti. Dolayısıyla kazancıma haram girmişti. Ben sadece bir yanlışı düzelttim.

  Kral,

  -İslâm nedir, Müslümanlık nedir? gibi peş peşe sorular sordu. Birer birer sorularını cevapladı. Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını. Fazla zaman geçirmeden İslâm’ı kabul etti. Daha sonra kısa süre içinde de halk Müslüman oldu.

  250 milyonluk nüfusa sahip olan bugünkü Endonezya’nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece beş akçelik kumaştı. Yapılan tek şey vardı sadece: İnandığı gibi yaşamak, sahip olduğu güzellikleri çevresiyle paylaşmaktı. Efendimizin müjdesi herkese açık: “Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler, sıddıklar (doğrular) ve şehitlerle beraberdir.” Yani, asıl etkili olan söz dili değil, hal diliydi. Konuşmaktan çok yaşamaktı. Anlatmaktan ziyade davranış dilinin devreye girmesiydi.

  Netten alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türklerin Müslüman Oluşu Hakkında Bilgi
 3. Türklerin Müslüman Oluşu
 4. Hz Muhammed'in adaletli oluşu, Peygamber Efendimizin adaletli oluşu, Peygamberimizin adale
 5. Türkler Müslüman Olmadan Önce Neye İnanıyordu, Türk toplulukları islamdan önce hangi dinle
 6. Endonezya'nın yönetim şekli nedir, Endonezya'nın Yönetim Biçimi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri