Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Windows 7'de Olup , Vista'da Olmayanlar Windows 7 , Vista'nın üzerine birçok yenilik ekledi. Vista'da olmayan bu yenilikler sayesinde Windows 7 el üstünde tutuluyor. Microsoft

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Windows 7'de Olup, Vista'da Olmayanlar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Windows 7'de Olup, Vista'da Olmayanlar

  Windows 7, Vista'nın üzerine birçok yenilik ekledi. Vista'da olmayan bu yenilikler sayesinde Windows 7 el üstünde tutuluyor.


  Microsoft, Windows 3.1'den sonra Windows Vista'ya kadar çok büyük atılımlar yaptı. İşletim sistemi mantığını değiştirdi, kullanıcıya yüzlerce kolaylık sağladı, ve daha birçok güzel gelişmeye imza attı. Tüm bunlar yaşanırken, Vista birçok kesim tarafından haklı bir şekilde eleştirildi. Bazıları olayı abartıp Vista'yı yüzyılın fiyaskosu olarak adlandırmayı bile denedi. Fakat Microsoft, Windows 7 ile birlikte çıtayı biraz daha yükseltti ve kullanıcılarının gönlünü almayı başardı.

  Uzun süre Vista kullandıktan sonra Windows 7 kullanmaya başladığınızda, aradaki farkları seri bir şekilde fark edebiliyorsunuz. Windows 7 birçok anlamda Vista'dan daha iyi bir işletim sistemi. Kimsenin buna karşı çıkabileceğini sanmıyoruz. Microsoft, Windows 7 ile birlikte sadece stabil bir işletim sistemi değil, aynı zamanda son derece yetenekli de bir işletim sistemi hazırlamayı başarmış.

  Biz de sizlere, Windows 7'de olup da Vista'da olmayan 10 özelliği yazıyoruz. Bu 10 özellik, Windows 7'yi Vista'dan ayıran özellikler diyebiliriz.


  Salla Kurtul


  Aynı anda onlarca dökümanın ve pencerenin açık olduğu zamanlarda, tek bir doküman hariç diğerlerini simge durumuna küçültmeyi denediniz mi? Vista'da bu mümkün değilken Windows 7'de mümkün. Dilediğiniz dökümanı en üst tarafından fare ile tutup salladığınızda diğer dökümanlardan kurtulmuş olacaksınız.
  Jumplist

  Bu özellik sayesinde uygulama aracılığıyla, son kullandığınız dökümanlara ve belgelere kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Uygulama açık olmasa bile farenin sağ tuşuyla uygulama ikonuna tıkladığınızda geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca medya oynatıcınız açık olmasa da favori çalma listenizi jumplist aracılığıyla çalabiliyorsunuz. Jumplist başlat menüsüne de entegre edilmiş durumda.  Geliştirilmiş Ön İzleme

  Vista'daki yeniliklerden biri de, görev çubuğunda simge durumuna küçültülmüş dökümanların/uygulamaların üzerine fare ile geldiğimizde küçük birer pencere aracılığıyla ön izleme yapabiliyorduk. Windows 7 bunu bir adım daha ileriye taşımış ve artık ön izleme yaparken dökümanları/uygulamaları kapayabiliyor, tam ekran moduna geçebiliyoruz. Windows + T'ye birlikte bastığımızda ön izlemeler arasında geçiş yapabiliyoruz.  XP MODE

  Windows 7'deki XP Mode sayesinde Vista'da yaşadığınız sıkıntıları yaşamayacaksınız. Vista kullanırken, yalnızca XP ile uyumlu olan yazılımları çalıştırmak istediğimizde uyumluluk sorunuyla karşılaşıyorduk. Dolayısıyla kullanıcıların çoğunluğu, XP-Vista arasında gidip geliyordu. Windows 7'deki XP Mode sayesinde ise bu sorun ortadan kalkıyor. XP Mode'u Microsoft'un sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Böylece Windows 7 ortamında yalnızca XP ile uyumlu uygulamalardan mahrum kalmamış olabilirsiniz.


  Çift Monitör Kolaylığı

  Kimi kullanıcılar çift monitör kullanarak çalışma alanlarını iki katına çıkartabiliyorlar. Bu, çalışmalarımıza çok büyük işlevsellik sağlayabiliyor. Windows 7'de, yalnızca Win + P kombinasyonu sayesinde çift monitör ayarlarını aktif edebilirsiniz. Eğer özellikle iş yerindeki bilgisayarınızı projektörle birlikte kullanmanız gerekiyorsa, çeşitli yollardan çift monitör uygulamasını başlatmaktansa, Windows 7'de işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

  Kişiselleştirilmiş Aygıt Bölümü

  Başlat menüsündeki "Aygıtlar ve Yazıcılar" butonu sayesinde, sisteminize bağlı olan aygıtların kendi bölümlerine sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Aygıt bölümü, desteklenen aygıtların güncellemelerini, diğer gerekli bilgilerini internet üzerinden takip edebiliyor. Böylece sisteminizdeki aygıtları tek tek yönetmektense, sizin açınızdan işler son derece kolaylaşmış oluyor. Vista'da böyle bir özellik yoktu, fakat yine de XP'ye nazaran aygıt yönetiminde kullanıcıyı zorda bıraktığını da söyleyemeyiz.


  Gereksiz Simgelerden Kurtulun


  Vista, görselliği bir hayli geliştirmişti. Başlat menüsünde, görev çubuğunda, arabirimin diğer yerlerinde yaptığı yenilikler kullanıcıyı memnun etmişti. Buna rağmen görev çubuğundaki gereksiz simgelerden kurtulmamıza imkan tanımıyordu. Windows 7 ise bunu da kullanıcının insiyatifine bırakmış durumda. Görev şubuğundaki ikonlardan boş bir yere tıkladığınızda bir menü açılıyor ve o menüden dilerseniz saati, dilerseniz tarihi, ağ simgesini, ve diğer bütün simgeleri açıp kapayabiliyorsunuz.

  Temiz bir arabirime sahip olmak isteyenler için büyük bir gelişme olarak adlandırılabilir.


  Sorun Kaydedici

  Sanıyoruz ki en işlevsel yeniliklerin başında geliyor bu sorun kaydedici. Doğal olarak Vista'da böyle bir özellik yoktu. Dolayısıyla bir sorunla karşılaştığımız zaman ya ekran görüntüsü almaya çalışıyorduk, ya da durumu hızlı bir şekilde birilerine anlatmaya çalışıyorduk. Windows 7 bize bu konuda büyük kolaylıklar sağlamayı hedefliyor belli ki. Zira sorun kaydedici adı verilen bu özellik sayesinde, Windows 7 kurulu işletim sisteminizde bir sorunla karşılaştığınız zaman, kaydetme tuşuna basarak sorunun ne olduğuna dair daha iyi bir tanı koyabilme şansına sahip oluyorsunuz.  Kayıt tuşuna bastıktan sonra, farenize her tıkladığınızda uygulama, bir adet ekran görüntüsü alıyor. Ekran görüntüleri arasına yorumlarınızı da yazabiliyorsunuz. Böylece sorunu bir başkasına gösterirken kayıt esnasında aldığınız notları başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Windows Vista'da Dns Ayarlama (Resimli)
 3. Vista hareketli duvar kağıtları Windows Vista Temalı Duvar Kağıtları
 4. 30 adet Windows 7 ve Vista ile ilgili HD DuvarKağıdı
 5. Vista Windows
 6. Windows Vista Kurulumu Hakkında Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri