Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Anayasamızda Kadın Hakları , Artıları , Eksileri Nelerdir Kadın örgü tleri yeni TCK'nin ardından açıklama yaptı: " Kadın ların önünde dün olduğu gibi bugün de

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Anayasamızda Kadın Hakları, Artıları, Eksileri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Anayasamızda Kadın Hakları, Artıları, Eksileri Nelerdir

  Kadın örgütleri yeni TCK'nin ardından açıklama yaptı: "Kadınların önünde dün olduğu gibi bugün de iki görev duruyor. Bu görevlerden biri, yeni haklar için durmaksızın mücadele etmek; diğeri ise, kazanımların yaşama geçirilmesi için çalışmaya devam etmek.

  Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır'daki kadın kuruluşları, yürürlüğe giren yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) kadına sağladığı kazanımlara dikkat çekti. Ancak bu kazanımlara karşın, kadın hakları için mücadelenin sürdürüleceği belirtiliyor.

  TCK Kadın Platformu'nun yayınladığı bildiriye de imza koyan ve ek basın bülteni hazırlanan imzacılar arasında, Af Örgütü Diyarbakır Grubu, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi, KAMER, Kardelen Kadın Evi, Selin Kadın Merkezi, Umut Işığı Kadın Kooperatifi, DİKASUM ve EPİDEM bulunuyor.

  Diyarbakır'daki kadın kuruluşlarının ortak bildirisinde, yeni TCK'nin getirdiği kazanımlar ve halen süren eksiklikler şöyle sıralanıyor:

  * Kadın hareketi 1 Haziran 2005 tarihinde yasal haklar alanındaki yeni bir başarısının doğum gününü kutluyor. Bugün TCK'deki kazanımların yaşama geçirilmesi noktasında yeni bir süreç başlıyor.

  * Yeni TCK, kadın hareketinin istemlerine uygun hükümleri taşımaktadır. Ancak, yasaların istemlere uygun kabul edilmiş olması değil, herkesçe bilinmesi ve uygulanması önemlidir.

  * Yasa, kadının vücut bütünlüğüne yönelik cinsel şiddet içeren suçları, birey olarak kadına yöneltilmiş eylem olarak kabul edip; evlilik içerisindeki cinsel birlikteliğin de rıza dışında gerçekleştirilmesini suç sayıyor.

  * Yeni TCK kadın ve kız ayrımını reddediyor ve yasal olmayan bekaret kontrolünü "jenital muayene" adı altında cezalandırıyor.

  * Yeni yasa, insan yaşamını korunacak en yüksek değer olarak kabul edip; evlilik dışı dünyaya gelen çocuğun annesi tarafından namus kurtarma gerekçesi ile öldürülmesi eylemine ceza indirimi düzenlemesini kaldırıyor.

  * Namus cinayetlerinin nitelikli adam öldürme fiili olarak tanımlanması istemimiz yeni TCK'de 'töre cinayetleri' olarak nitelendirip, yasa metnine alındı.

  * Sıraladığımız önemli kazanımların yanında, yeni TCK, çok temel noktalardaki eksiklikleri ile yürürlüğe girmektedir.

  * "Bekaret kontrolü eyleminin" açıkça anılmaması, muayene kararını verme yetkisinin hakim ve savcılarla kısıtlanmış olmasına karşın, kadının rızasının ön koşul olarak ifade edilmemiş oluşu önemli bir eksikliktir.

  * 15-18 yaş arasında bulunan ve cinsel farkındalık içinde olan gençler arasındaki rızaya dayalı cinsel ilişkinin şikayete bağlı olarak cezalandırılması, halen bir sorun olarak önümüzde duruyor.

  * Namus cinayetlerinin nitelikli adam öldürme fiili olarak tanımlanıp cezalandırılması istemimiz kısmi bir kabulle TCK'de yer almış bulunuyor. Namus ve töre cinayetlerinin içerik olarak farklı anlamlar taşıması karşısında bu maddedeki düzenlemeyi yeterli bulmak mümkün değildir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kadın Hakları Nelerdir Madde Halinde
 3. Kadın Hakları Denilince Ne Anlıyorsunuz, Sizce Kadın Hakları Nelerdir
 4. İslamda Kadın Hakları Nelerdir - İslam Dininde Kadın Hakları
 5. Kadın Hakları, Anayasaya Göre Kadının Hakları Nedir
 6. İslam’da Kadın Hakları Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri