Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hz Muhammed i anlamak , Efendimiz i anlamak , Peygamber imizi anlamak “Andolsun ki sizin için Allah ’ı ve ahiret gününü ümit eden ve Allah
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Peygamberimizi anlamak

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz Muhammedi anlamak,
  Efendimizi anlamak,
  Peygamberimizi anlamak
  “Andolsun ki sizin için Allah’ı ve ahiret gününü ümit eden ve Allah’ı çokca zikreden kimseler için Resulullah’ta güzel bir örnek vardır.” Ahzap suresi : 21
  “Kim Resule itaat ederse muhakkak Allah’a itaat etmiş olur.” Nisa suresi : 80
  İtaat: Söz dinleme, alınan emre göre davranma, boyun eğme manalarını içerir. Aksi ise ademi itaattır yani söz dinlememek.
  Peygamberimiz:
  · Üstün insan; Mükemmel eş, şefkatli baba, emin bir tacirdir.
  · Medeniyet kurucusudur. Rahmet programı Kur’an-i Kerim’in beyan edicisi, Hakim, Yönetici ve devlet başkanı ve aynı zamanda bir askeri liderdi. Rahmet Peygamberi her sahada örnekti…
  Peygamberimiz her geçen gün artan bir sevgi ile, bir saygı ile anılmaktadır. Günümüz kutlu doğum haftasında hiç ummadığımız kuruluşlar, dernekler tarafından mevlitler, vaazlar, paneller, konferanslar, yarışmalar vs. tertip edilerek daha fazla anlaşılmaya gayret edilmektedir.
  Radyolar, Televizyonlar, Gazete ve dergiler onu konuşuyor, onu anlamaya gayret ediyor. Adeta yeniden bir diriliş sergileniyor. Bu olay bize heyecan veriyor. Birçok baskıya, sindirmeye, korkutmaya rağmen bu oluyor. Ayeti kerimede ” Kâfirler istemesede Allah’a c.c nurunu tamamlayacaktır.”buyrulmaktadır.
  Artık Müslüman kesimin her katmanında insanlar onu merak ediyor, ondan bir soluk, bir nefes almak istiyor.Güvensizliğin,ahlaksızlığın,saygısızlığın zirve yaptığı bu asırda inşallah küfür kemal noktasını tamamlamış olur.Artık yıkılışı yakındır.Arapça bir tabir vardır ( Küllü atin karip ) her gelecek yakındır.Karanlık devirler bitmekte aydınlık çağı, Hz.Muhammed’in nuru yayılmaya başlamıştır.Artık zaman ; Peygamberimizin ve onun sahabelerini örnek alma zamanıdır.
  Sahabelerim büyüklerdeki yıldızlar gibidir.Hangisine uyarsanız hidayet olursunuz.” Buyurmaktadır.
  Slogan Müslümanlığını bırakıp onu örnek almalıyız.Slogan,zamanı geldiğinde atılır.Mitinglerde,salonlarda zamanı gelince nutuk atmaya ihtiyaç duyarız.Ama Hz.Muhammed akla gelince Hz.Kuran devreye girer.Bir ayeti kerimede ; “Ey habibim söyle ; Eğer Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun.”buyrulmaktadır.Tabi; Sözlük manası;birinin arkası sıra giden, ona uyan, boyun eğen,itaat eden manalarını içerir.
  Allah resulunu hatırladığımız zaman ona Salatü selam getirmekle, günlük bütün faaliyetlerimizle, yaşantımızda onun yaşadığı hayatı yaşamakla ona ümmet olunur.
  Bugün yeryüzündeki bütün araştırmacılar günlük hayatında yemek yiyişini, su içişini, oturup kalkışını, yürümesini, konuşması, beşeri münasebetlerini ve 23 yıllık hayatının neredeyse her saniyesini araştırmakla meşguldür.Zira huzur ve afiyet kaynağının modeli onun hayatıdır.
  Hz.Muhammed Cenabı Allah tarafından seçilmiş ve ahır zaman ümmetinin başına peygamber olarak getirilmiş, hayatının tüm safhalarında, peygamberlik gelmeden öncede bile, örnek olmuştur.Allah’a c.c ona * “ Sen Ahlakın, faziletin en üst düzey örneği olacaksın.”diyor.O’nun yaşayışında en ufak bir pürüz yoktur.Onun için bütün beşeriyeti bu pürüzsüz yaşamın etrafında toplanmamız gerekiyor.
  Kutlamaların amacına ulaşmak için yukarda değindiğimiz gibi sloganlardan öteye geçip Hz. Muhammed’e yaklaşmayı, onun günlük hayatımızın her anında örnek almayı, onun davası yolunda can ve mal vermeyi göze alamıyorsak yapılan bu etkinliklerin amacına ulaşması biraz hayal olur.Hayatımızı İslamlaştırmak evlerimizde peygamberimizin nasihatlerini dinleyip amel etmedikçe kutlamaların ne faydası olur ki ?
  Hz.Muhammed : Hayatı boyunca kimseye saldırmamış hep kendisine saldırıldığında savunma savaşı yapmıştır. Onun bu hali kur’an ile sabittir.Bütün dinlerde meşru olan ve mücadelesi yapılan şu 5 şeyi korumak için peygamberimiz adeta ömrü boyu mücadele vermiş ve savaşmıştır.Onlar şunlardır;
  1- Dinin muhafazası
  2- Can’ın muhafazası
  3- Malın muhafazası
  4- Namusun muhafazası
  5- Aklın korunması
  Peygamber hayatını anlatmak, yazmak, çizmek,öğretmek yetmiyor. kendimizin uygulaması gerekli.
  Elmalı tefsirinde;Çalışmadan,yaşamadan öğünenler için şöyle bir kayıt gördüm.”Yek beyza vü saad gıd gıdak
  Tek yumurta ve yüzbin gıd gıdak”.

  Bir ayeti kerimede “ İçinizden sabredenleri, Allah yolunda mücadele edenleri ayırmadan cennete giriveceğinizi mi sanıyorsunuz.”Diye buyuran Rabbimiz, bunun yolunun açık bir şekilde peygamberin yolundan gitmekle olduğunu ifade etmiştir. Herkes hangi yolda yürüdüğüne bir bakmalıdır.
  Allah resulü çok karmaşık bir hayat yaşamamıştır. Bilakis çok açık ve aşikâr bir hayatla ümmetine bir model olmuştur. İbadetleri, ahlakı, istişareleri, ifadeleri ve gayreti ile bir bütün olan hayatı tam manası ile anlaşılabilir, yaşanabilir örneklerle doludur. Mubarek buyrukları; Dertlerimizin devası, hastalıklarımızın şifası ruhlarımızın gıdası olmuştur. Cenabı hak onu Anmaktan anlama‘yı hepimize nasip etsin. Amin
  Başta diyanet işleri başkanlığı olmak üzere birçok dernek, teşkilat, vakıflar, üniversitelerimiz… Kutlu doğum haftasında her birileri onun bir yönünü anlatarak bu kampanyaya katıldıklarını sevinçle görüyoruz.
  Diyan işleri başkanı kutlama etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan ve birlik beraberlik mesajları taşıyan Ayetlerin yer aldığı büyük afişleri, büyük şehirlerin billboardlarında, ilan panolarında asıldığını görüyoruz. Bazılar şöyle
  · ” Hep birlikte Allah’ın ipine ( Kuran’a ) sımsıkı sarılın.”
  · “ Parçalanıp bölünmeyin.”
  · “Allah’a ve Resulüne itaat edin
  · “Birbirinizle çekişmeyin.”
  · “Müminler kardeştirler, öyle ise kardeşleriniz arasını düzeltin.” Gibi ayetlerle;
  “Müslüman; elinden ve dilinden emin olunan kimsedir.”Hadisine yer verilen afişlerle vatandaşlar kutlu doğum haftasını kutlamaktadırlar. Konuyla ilgili Kanuni Sultan Süleyman’ın birlik mesajı şöyledir;
  “Saltanat dedikleri bir cihan kavgasıdır. Olmaya bahtü saadet dünyada vahdet gibi.”

  Davullu zurnalı kutlu doğum saçmalığı

  Alemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamberi, doğumunun kutlama şekli, şanına layık olarak yapılmalıdır.Basından takip ettiğimize göre bir il müftülüğüde kutlu doğum haftasını davullu,zurnalı,yağlı güreş şampiyonası ile kutlayacağını duyduk.Vah yazıklar olsun bu zihniyete davulla,zurna,cazgır ile işi folklerik hale getirmek büyük tartışmalara götürür.Bu yanlış bir uygulamadır.Müftülüklerimizin öncülük yaparak Peygamberimize layık bir kutlama örneği sergilemesine azami dikkat göstermesi gerekir.Yani iş çığırından çıkarılmaması gerekir.
  Canım sana feda olsun ya Resullah!
  Bu dünyada sevilmeye en çok layık olan ve hiç kimseye nasip olmayacak bir muhabbete mazhar olan sevgili Peygamberimizi acaba sözümüz kadar seviyormuyuz?
  O buyuruyor ki ;
  “ Beni canınızdan daha çok sevmedikçe gerçek, olgun insan olamazsınız.” Bu uyarıyı dikkate alarak kendimizi ölçebiliriz.
  Hz.Muhammed’e biat etmek, O’nu sevmek,O’nu örnek almak sadece lafla,okumakla,öğrenmekle,edebiyatla yetinmek olmaz.Behemal aksiyon, bilgileri hayata geçirmek gerekir.
  Mahlukatın adetince peygamberimize Salatu Selam olsun, kutlu doğum haftası hepimize mübarek olsun, Cuma’nız mubarek olsun.
  Esenlikler dilerim…

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kur'anı Anlamak Ne Demektir
 3. Felsefe de Tutarlılık Ve Doğruluktan Ne Anlamak Gerekir
 4. Anlamak ile ilgili Özdeyişler
 5. Çin Takvimi İle Bebek Cinsiyetini Anlamak
 6. Anlamak Şiiri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri