Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

zekat ın önemi ve faydaları nedir , zekat ın önemi ve faydaları nelerdir , zekat ın önemi ve faydaları hakkında bilgiler İslamın beş şartından dördüncüsü

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Zekatın Önemi ve Faydaları

  Sponsorlu Bağlantılar
  zekatın önemi ve faydaları nedir, zekatın önemi ve faydaları nelerdir,zekatın önemi ve faydaları hakkında bilgiler

  İslamın beş şartından dördüncüsü zekat vermektir.
  Hicretin ikinci yılında oruçtan önce farz olmuştur. Mal ile yapılan ibadettir.

  Zekat, dini ölçülere göre zengin olan müslümanların seneden seneye malının ve parasının kırkta birini fakir olan müslümanlara vermesidir. Zekat, Kuran'ı Kerim'de namaz ile birlikte otuzyedi yerde geçmektedir. Zekatın üzerinde bu kadar çok durulması onun dinimizde büyük önem taşıdığını göstermektedir.

  Zekat, kalbi cimrilik hastalığından, malı fakirin hakkından temizleyen, zenginlerde şefkat ve merhamet duygularını geliştiren bir ibadettir. Zekat sayesinde fakirlerin kalbindeki haset ve kıskançlık ortadan kalkar; kendilerine yardım eden zenginlere karşı sevgi ve saygı meydana gelerek toplumda birlik ve kardeşlik kuvvetlenmiş olur.

  İslam Dini, toplumun dertlerini tedavi eden, ihtiyaçlarını karşılayan birçok esaslar getirmiştir. Allah'ın emri olan zekat, bir sosyal yardımlaşma sistemidir. Zekat malın büyümesini ve bereketlenmesini sağlar. Zekatı verilen serveti, yok olmaktan, kötü insanların zararından Allah korur. Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor: "Mallarınızı zekat ile koruyunuz.(1)"

  Zekat, müslümanlıkta samimi olup olmadığımızın bir ölçüsüdür. Zekatını veren Allah'a kullukta samimi olduğunu göstermiş, kendisine bu zenginliği veren Rabbine karşı teşekkür vazifesini yerine getirmiş olur. Zekatını veren zengin, fakirlere yardım eder, yoksulların yüzünü güldüren sevimli ve faydalı insandır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Zekatın Bireysel Faydaları
 3. Zekat ve zekatın önemi
 4. zekatın toplumsal önemi
 5. Zekatın faydaları nelerdir
 6. Zekatın bireysel ve toplumsal faydaları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri