Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

bir bardak suyu sıcak bir ortamda masanın üzerinde bir iki gün beklettiğimizde bardaktaki su miktarının azaldığını görürüz . bunun sebebi ne olabilir? Kısaca Benzer Konulara
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 68      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bir bardak suyu sıcak bir ortamda masanın üzerinde bir iki gün beklettiğimizde bardaktaki su miktarının azaldığını görürüz bunun sebebi ne olabilir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Sıcak suyun içindeki sıcak su moleküllerinin soğuk su moleküllerine göre olan kinetik enerjisinin oranının,soğuk su moleküllerinin sıcak su moleküllerine göre potansiyel enerjisinin oranının birbirinden etkilenmeksizin hep aynı rakamda kalması ve hatta bazen soğuk su moleküllerinin sahip olduğu ezici potansiyel fark nedeniyle sıcak su moleküllerinin sahip olduğu kinetik enerjiye üstünlük sağlamasıyla meydana gelen etkileşim sürecindeki basitleşen kimyasal ve fiziksel tepkimelerinin bu süreçten bağımsız ve bu süreçten farklı bir tutum izlemesiyle soğu sıcak ayrımı gözetmeksizin bağıl tepkimelerde ortaya çıkan etki gibi iki olayın birbirinden mümkün olduğunca az etkilenmesiyle ve bu iki süreçte meydana gelen değişimlerin fiizksel veya kimyasal bağıntlarının arasındaki farkın potansiyel ve kinetik enerji farkından daha çok olması sebebiyle meydana gelen bu olay aynı zamanda herhangi iki fiziksel veya kimyasal olayın kendilerinden bağımsız etkileşim yaymaya çalışmak istemesi sayesinde sürekliliğe bağlı gelişen mekanik olayların seri yakalaması sonucundada oluşabileceği gibi sıcak su moleküllerinin ve soğuk su moleküllerinin bulundukları ortamdan farklı bir ortama girmesi sonucu bilinenin aksie bilinmeyen gibi davranması yüzünden farklı kaynaklara gitmesini sağlayabildiği için sıcak su soğuk sudan daha çabuk donar..... 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  Sıcak suyun moleküllerinin hareketinden dolayı kinetik enerjisi en düst düzeydeyken potansiyel enerji bunum tam simetrigidir.yani kinetik enerki nekadar artarsa potansiyel enrji okadar azalır.suyun donma olayında da potansiyel enerji rol oynadıgı için bu olay gerceklesir.souk suyun potansiyeli daha fazladır ama kinetik enerjisi azdırbundan dolayı daha gec donar,sıcak suyun potansiyeli azdır kinetigi fazladır daha cabuk donar.

  moleküllerin kinetigi fazladır bundan dolayı moleküller hareketlidir dolaba girince ani hareket degişiminden ısı kaybı cok olur(sıcaklıktan bahsetmiyorum.sıcaklıkla ısı farklı seylerdir)ve cok hızlı bir hal degişimi olur.size bi deney söliim yapın cook hos bi deneydir ve cok zevk alcagınızı düsünüyorm:
  su normalde 100 derecede kaynar ama düdüklü tencerede kaynatırsanız tencerenin iç basıncından dolayı 100 üstünde kaynar 120 ye kadar cıkabilir(düdüklü tencerenin cabuk pişirme mantıgıda budur) şimdi deneye geciom suy düdüklü tencerede kaynatın ve cok cabuk buz dolabına koyun su kendi hacminin 2-3 katı hacminde donuyor ve bardak tan selale donması gibi ilk önce yukarı sonra asasgı doru donuyor.
  size ii eglenceler.NOT: DÜDÜKLÜ TENCEREYE COK SU KOYMAYIN VE FAZLA OCAKTA TITMAYIN. İÇ BASINÇTAN DOLAYI BİLDİGİMİZ BOMBA GİBİ PATLAR COK TEHLİKELİDİR.KÜÇÜKLER BUNU BİR YETİŞKİNİ GÖZETİMİNDE YAPMALIDIR)


 5. bebiş

  Ben denedim ve kimya öğretmenine sordum. sıcak olan ısı kaybı daha hızlıdır daha çabuk katılaşır. soğuk olan ise zaten molekülleri birbirine sıkı olduğu için çok geç hâl değişir. bundan dolayı sıcak su dıştan donar. normal su ise eşit dağılımlı donar. sıcak sunun iç bölgesi sıvı kalır bimüddet. çünkü ısı kaybı yapamaz.


 6. Fani Dünya

  5. sınıf fen çk. 39 dimi


 7. Kayıtsız Üye

  5. sınıf ç.k 39 1. soru bu demi? =)


 8. misafir

  Evettt fen ç.k. 39 1. soru


 9. sarışın güzeli

  teşekkür ederim forumlordd


 10. Kayıtsız Üye

  ewet 39 uncu sayfa daki 1. soru


 11. Kayıtsız Üye

  burası çok güzel bir site bize yardım ediyor


 12. Kayıtsız Üye

  harika bir site her şey vr yaa


 13. Kayıtsız Üye

  tşk ederim


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri